בניסיון להשיג עליונות ימית ואווירית במזרח הים התיכון טורקיה בונה את נושאת המזל"טים הראשונה בעולם. תשמש גם נושאת מסוקים

במספנות 'סאדף' Sedef shipyard באיסטנבול, בונה הצי הטורקי לפי הוראה אישית של נשיא טורקיה ראגי'פ טאייפ ארדואן, את נושאת המזל"טים הראשונה בעולם. ההערכה היא כי כבר בסוף השנה, או תחילת 2022, אפשר יהיה להשיק את אוניית המלחמה הזו. בכך יהפוך הצי הטורקי לצי המזרח תיכוני שלרשותו תעמוד נושאת מזל"טים.
לצי המצרים ישנן שתי נושאות מסוקים שנבנו בצרפת.
במקור אוניית המלחמה הטורקית, ששמה הוא 'אנדלו'  TCG Anadolu יועדה להיות נושאת מטוסים שעל סיפונה יהיו 15 מטוסי קרב-הפצצה מדגם F-35. אולם לאחר שארצות הברית ביטלה את משלוח המטוסים האלה לטורקיה מאחר ואנקרה רכשה מערכות נ"מ רוסיות S-400, ולאור תוצאות המעורבות הצבאית הטורקית בלוב, בסוריה, בנגורנו-כרבך ובקטאר, החליט נשיא טורקיה ארדואן, כי תיבנה נושאת מזל"טים, שעל סיפונה יוצבו גם כמה מסוקים, וכי הדבר נמצא בעדיפות ראשונה של הצבא הטורקי.
אורכה של נושאת המזל"טים יהיה 231 מטר, גובהה יהיה 58 מטר, ומשקלה יגיע ל-27,436 טון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי על נושאת המזל"טים יוצבו כ-50 כלי טייס בלתי מאוישים מסוגים שונים, ובמרכז הכוח הזה יהיה המזל"ט   The Bayraktar TB-3, הנמצא עתה בבנייה בתעשייה האווירית הטורקית. מזל"ט זה דומה יותר למטוס קרב בלתי מאויש והוא יהיה מסוגל לשאת פצצות.
מבחינה צבאית מעשית נושאת המזל"טים לא תגרום לשינוי המאזן הצבאי בים התיכון והיא תתקשה לפעול מול נושאות המטוסים האמריקנים והרוסיות, ומול חיל האוויר הישראלי.  

Print Friendly, PDF & Email