בנק UBS AG החליט לפעול לניתוק הקשרים הפיננסים שלו עם איראן וסוריה לאחר שראשי המשטר בטהרן החלו למשוך את חשבונותיהם הפרטיים בשוויץ ובקנדה.

מיוחד ובלעדי למקורות הפיננסים והאיראנים של תיקדבקה:במקביל להעברת מיליארדי הדולרים בשבועיים האחרונים מתוך הכספים של איראן מבנקים באירופה לבנקים בדרום מזרח אסיה מפחד הטלת סנקציות ע"י מועצת הביטחון נודע למקורות הפיננסים של תיקדבקה: שמנהיגי איראן וראשי תאגידים כלכליים איראנים גדולים המחזיקים בחשבונות פרטיים סכומי עתק, החלו בימים האחרונים להעברת את החשבונות הסודיים שלהם ממדינות אירופה ובעיקר מבנקים בשוויץ לעשרות בנקים מפוזרים בכל רחבי העולם, כולל בנקים בנסיכויות הנפט, הונג-קונג, מלזיה, ואינדונזיה.
לפי דיווחי מודיעיניים בלעדיים שהגיעו לתיקדבקה, מנהיגה `הרוחני` של איראן ושליטה האייטוללה עלי חמנאיי הורה להעביר 1.2 מיליארד דולר אמריקנים מחשבונו הפרטי בבנק UBS AG בשוויץ לשני בנקים בסינגפור ומלזיה.
כמו כן הועברו בימים האחרונים לפי הוראת האשמי רפסנג`אני, מי שהיה נשיא איראן והנחשב היום כאשי החזק ביותר בממסד השלטוני האיראני שני סכומים: האחד של 856 מיליון דולר קנדי וכן 1.425 מיליארד דולר קנדי שהיו מופקדים בחשבונות פרטיים שלו בבנקים בקנדה לכמה בנקים בביירות, דובי, הונג-קונג וסינגפור.
המקורות האיראנים שלנו מעריכים שעשרת הימים האחרונים הועברו בסך הכול מעל 7.5 מיליארד דולר כספים איראנים פרטיים מבנקים בגרמניה, שוויץ, צרפת, בריטניה ואיטליה לבנקים בדרום מזרח אסיה. סכום עתק זה הוא בנוסף ל-23 מיליארד דולר הפקדות ממלכתיות של איראן שהועברו כבר מבנקים אירופאיים לבנקים בבהאמה, הונג-קונג, מלזיה, דובאי, סינגפור ועוד.
כבר בסוף השבוע נפוצו שמועות בקרב חוגים פיננסים בארצות הברית, המזרח הרחוק ואירופה, לפיה שני ענקי בנקים באירופה LNB באיטליה ו-UBS AG בשוויץ עומדים להקפיא את כל הנכסים של איראן הנמצאים אצלם. לפי חישובי המקורות של תיקדבקה איראן מחזיקה בשני הבנקים האלה מעל ל-17 מיליארד דולר כספים מהכנסות הנפט.
נראה כי הבנק השוויצרי החליט לפעול לפי רמז מוושינגטון בטרם טהרן וראשי המשטר באיראן יצליחו להוציא ממנו את כל הכספים, במטרה לגרום לתוהו ובוהו בשווקי הכספים בעולם. ראשי הבנק פעלו ביום א`, כאשר הבנק סגור ואי אפשר לבצע או לתת הוראות לביצוע עסקות.
קודם לכן דיווחנו: הבנק השוויצרי הענק UBS AG הודיע ביום א` 22.1, כי הוא מפסיק את כל העסקות הפיננסיות שלו עם איראן וסוריה. לגבי איראן אומר הבנק כי הצעד ננקט כתוצאה מהערכה וניתוח של הסיכונים הקיימים כיום במצב בו איראן נמצאת. הבנק הודיע כי הוא לא יבצע יותר שום עסקות לא הבנק הממלכתי האיראני עם מוסדות ממשלתיים, חברות או לקוחות בודדים איראנים. הבנק הודיע כי גם כל העסקות הנמצאות בתהליכי ביצוע יופסקו. המקורות האיראנים של תיקדבקה: ראשי הבנק כבר העבירו בסוף שבוע שעבר אזהרה לטהרן כי הם עומדים לנקוט בצעד כזה. אולם לאחר שלא התקבלה תגובה איראנית הבנק ביצע את הצעד.אם בנקים אירופאים, בריטים, ואמריקנים ינקטו בצעד זה פירוש הדבר כי החלו הסנקציות הכלכליות על איראן ועל סוריה. תיקדבקה מפרסם בראש עמוד החדשות פרטים בלעדיים המסבירים מדוע הבנק UBS AG הוא הבנק הראשון שנקט צעדים אלה.

Print Friendly, PDF & Email