בסוצ'י פוטין כפה על ארדואן הפרדת כוחות בין הטורקים והכורדים, הפסקת מתקפת הצבא הטורקי על הכורדים ונסיגתו לטורקיה

לאחר דיוניים שנמשכו, ביום שלישי 22.10, בעיר סוצ'י שלחוף הים השחור, למעלה מ-6 שעות, הגיעו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן להסכם על הקמת אזור חיץ בצפון סוריה בין הכוחות הטורקיים והכוחות הכורדיים של מליצית ה-YPG, בו יתקיימו סיורים משותפים של כוחות רוסיים וטורקיים.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי שתי הנקודות העיקריות בהסכם שהושג בין שני הנשיאים מהוות למעשה הסכמה טורקית לא רק להפסיק את המבצע הצבאי הטורקי בצפון סוריה אלא גם להסיג את כוחותיה מהאזורים שנכבשו על ידם.  במילים אחרות, לא רק הכוחות הכורדיים ייסוגו מחלק מאזורי הקרבות, אלא גם הכוחות הטורקיים ייסוגו.

להלן 6 הנקודות העיקריות של ההסכם הרוסי-טורקי:
1. כוחות רוסיים ייקחו עליהם את התפקיד להרחיק את הכוחות הכורדים ואת מערכות הנשק שלהם למרחק של 30 ק"מ מגבול טורקיה-סוריה.
2. הוצאת הכוחות הכורדים מאזור הביטחון תתבצע תוך 150 שעות. במילים אחרות, הפסקת האש אשר הושגה בסוף שבוע שעבר בין טורקיה לכורדים על ידי ארצות הברית, מוארכת עתה ב-7 ימים.
3. ההארכה של הפסקת האש תחל מיום ד' 23.10 בצהרים.
4. עם פינוי הכוחות הכורדים, יחלו סיורים צבאיים משותפים רוסים וטורקים לסייר לאורך גבול סוריה-טורקיה ברצועה שעומקה יהיה 10 ק"מ.
5. המצב הנוכחי השורר בחזיתות הערים תל עבאייד  Tal Abyad, וראס אל עיין Ras al-Ayn, עליהן הצבא הטורקי צר, אבל לא הצליח לכבוש אותן יישמר באזורים אלה עד לעומק של 32 ק"מ.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לפי סעיף הזה  הכוחות הכורדים המחזיקים בחלק מערים אלה לא יצטרכו לסגת וישמרו על עמדותיהם הנוכחיות. לעומת זה הכוחות הכורדיים ייסוגו מהערים תל ריפעאת ומאנביג' Tel Rifaat and Manjib, בהן הם מחזיקים.
6. כתוצאה מהסכם זה מפסיקה טורקיה את המבצע הצבאי שלה נגד הכורדים בצפון סוריה.
לאחר החתימה על ההסכם אמר הנשיא ארדואן, כי 'חתמנו על מסמך היסטורי עם פוטין אשר מבטיח את השלמות הטריטוריאלית והפוליטית של סוריה, והחזרם של הפליטים' (הסוריים).  We’ve signed a historic memorandum with Putin for the territorial and political integrity of Syria and the return of refugees. צריך לשים לב, כי ארדואן לא הזכיר אפילו במילה אחת שום הישג טורקי משמעותי מאלה שהעלה כדרישות ערב המבצע הצבאי מול הכורדים.
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר, כי 'פתרנו מצב מסוכן שהתפתח לאורך הגבול הסורי-טורקי',
We resolve the rather acute situation that has developed on the Syrian-Turkish border.
גם הוא לא הזכיר במילה אחת את הכורדים.

Print Friendly, PDF & Email