בסוריה הותקפה מטרה סורית-צפון קוריאנית שם פותח נשק כימי. מהנדסים צפון קוריאניים עבדו במתקן. מי תקף ארצות הברית או ישראל?

מקורות אופוזיציה סוריים מדווחים, ביום ה' 7.9, כי חיל האוויר הישראלי תקף בכמה גיחות את המרכז  המדעי למחקר של צבא סוריה Syrian Scientific Studies and Research Center -CERS, הנמצא ליד העיר חמה. במרכז עוסקים בפיתוח כלי נשק שונים, ביניהם טילים ונשק כימי. לפי המקורות האלה היו בתקיפות נפגעים. אין אישור לידיעות האלה מכל מקור אחר.
רשתות חברתיות מעבירות תמונות של להבות גדולות שפורצות כתוצאה מפיצוצים. אולם אין אפשרות לוודא כי אכן מדובר בתמונות מאתר בו נטען שהייתה ההפצצה הנמצא במסאייף Masyaf  הנמצאת 38 ק"מ מערבית לחמה.
מאוחר יותר, ביום חמישי בבוקר, פרסם צבא סוריה הודעה סתומה האומרת, כי שני חיילים סוריים נהרגו בהתקפה אווירית ישראלית.

ב-24 לאוגוסט פרסם העיתון הגרמני 'אלגמיינר' Algemeiner,  ידיעה שהסתמכה על מקורות מודיעין גרמניים ודוחות חסויים של האו"ם לפיו שתי מדינות יירטו בששת החודשים האחרונים שני משלוחים צפון קוריאנים שנשלחו  לסוריה והיו מיועדים למרכז המדעי של צבא סוריה. המשלוחים היו של החברה הצפון קוריאנית  'קומיד'  KOMID שהיא הזרוע הצבאית של צפון קוריאה העוסקת בייצוא מנועי טילים וחומרים כימיים.
המסמכים של האו"ם וגם הידיעה בעיתון הגרמני לא זיהו את שתי המדינות שפעלו נגד המשלוחים הצפון קוריאניים האלה, וגם לא מסרו מה הם הכילו.
מקורות אחרים מסרו, כי במפעל הסורי עבדו גם מהנדסים או טכנאים צפון קוריאניים.

המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי אי אפשר לדעת על איזה פרויקט בדיוק  עבדו במרכז הסורי. האם מדובר בפרויקט סורי, או בפרויקט צפון קוריאני.
לדוגמא כור הפלוטוניום שהותקף  על ידי ישראל בדיוק לפני 10 שנים ב-7 לספטמבר 2007, עמד לספק פלוטוניום לתוכניות הנשק הגרעיני של איראן וצפון קוריאה.
אם אכן התרחשה תקיפה על המרכז המדעי של צבא סוריה-להיכן שהמשלוחים הצפון קוריאניים נועדו, החשד נופל מיד על ישראל. אולם באותה מידה אפשר וצריך לקחת בחשבון כי את התקיפה בצעה ארצות הברית. 
הנשיא דולנד טראמפ חזר כמה פעמים ואמר מאז התקפת טילי הטומהוק על בסיס שעייראת Shayrat airbase בסוריה  ב-7 באפריל השנה, כי ארצות הברית לא תתיר יותר ייצור ושימוש של נשק כימי בסוריה. מאחר ודו"ח האו"ם מסוף חודש שעבר הצביע על שיתוף פעולה מתמשך צפון קוריאני-סורי בפיתוח נשק כימי, הייתה זו ארצות הברית שתקפה את המטרה.
בימים אלה של מתיחות גואה בין ארצות הברית וצפון קוריאה, נוח יותר לאמריקנים לתקוף מטרה צפון קוריאנית מחוץ לחצי האי קוריאה, מאשר בתוכו.
צריך עוד לציין, כי המתקן הסורי במסיאף נמצא במרחק של 70 ק"מ מבסיס חיל האוויר הרוסי חמימים שבלטקיה, בו מוצבות מערכות נ"מ מתקדמות מדגם S-400.
בשלב זה מדובר על הנחות בלבד מבלי שיש מידע מדויק על מה שהתרחש בדיוק.

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות עבור “בסוריה הותקפה מטרה סורית-צפון קוריאנית שם פותח נשק כימי. מהנדסים צפון קוריאניים עבדו במתקן. מי תקף ארצות הברית או ישראל?

 • ספט 7, 2017 @ 13:10 at 13:10
  Permalink

  אם זה היה מטוסים של ארה"ב הם כבר היו מודיעים לכל העולם שהם אלה שעשו זאת
  רק הישראלים נוהגים שלא לקחת אחריות על פעולות חשאיות (וטוב שכך)

 • ספט 7, 2017 @ 20:44 at 20:44
  Permalink

  ברור שזו ארה"ב שתקפה, אחרת הקונספציה של האתר שפוטין לא סופר את ביבי קורסת….לא רק שפוטין סופר את ביבי הוא גם משתף איתו פעולה – לא היה רוצה מערכת S400 מורידה את טילי השיוט הישראלים בקלות. כלומר אי פעולתה של מערכת S400 בנוסף לפגישה שהיתה זה מכבר בין ביבי לפוטין והפגיעה במפעל שזמן רב היה על הכוונת של ישראל כל האירועים הללו אינם מקראים ומעידים יותר מהכל על שיתוף פעולה עמוק בין ביבי לפוטין, וכשל מודיעיני במקרה הטוב של מקורות האתר, ובמקרה הפחות טוב השקפה דימונית על כל מה שקשור ברוסיה מתוך תפישות מיושנות של של אמריקה הישנה וקיר הברזל.

 • ספט 8, 2017 @ 4:07 at 4:07
  Permalink

  מי תקף, ארצות הברית או ישראל ?

  אחרי ה ״תקף״ יש להוסיף פסיק.

  • ספט 9, 2017 @ 12:20 at 12:20
   Permalink

   תודה על התיקון החשוב!

   דבקה

 • ספט 11, 2017 @ 0:49 at 0:49
  Permalink

  צריך להיות סימן שאלה, לא פסיק.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות