בסיום הדיוניים בטהרן כיצד להציל את איראן מהתמוטטות כלכלית, החלו פיטורים בצמרת. התפטרות זריף מחלישה את מעמד הנשיא רוחאני

כג'נטלמן אמתי השיל מוחמד ג'אווד זריף בן ה-59 את הצילינדר הדיפלומטי שלו אותו חבש במשך שש שנים מאז החל לכהן כשר החוץ האיראני בשנת 2013, קד קידה מנומסת ועזב בפתאומיות את זירת ההנהגה האיראנית כשהוא מתנצל על כל שגיאותיו אותן ביצע בתקופת היותו שר חוץ.

צריך לזכור, כי רק לפני ארבע שנים היה זריף הכוח העיקרי לא רק בטהרן, אלא גם בוושינגטון, שם הביא לכך שאיראן חתמה בשנת 2015  על הסכם הגרעין עם ארצות הברית, כאשר בבית הלבן ישב אז הנשיא אובמה. יחד עם וושינגטון חתמו אז על ההסכם עוד חמש מעצמות-העל.

אבל כאשר הנשיא דונלד טראמפ הודיע במאי שנה שעברה (2018) על יציאת ארצות הברית מההסכם, ושבעה חודשים לאחר מכן הכריז על אמברגו הנפט והבנקים האיראנים, היה ברור כי תמה תקופתו של זריף, וכי על איראן לחפש עתה דרך חדשה בה היא תוכל להגיע שוב למו"מ עם וושינגטון. טהרן זקוקה היום לדיפלומט חדש שיוכל לדבר עם הנשיא טראמפ, בדיוק כפי שמדבר אתו היום שליט צפון קוריאה קים ג'ונג' און.

לכן, כך מדווחים בלעדית המקורות האיראניים והמודיעיניים של תיקדבקה, ההתפטרות של זריף, היא התוצאה הראשונה של הדיוניים הקדחתניים שהתנהלו בשבועיים האחרונים בצמרת המשטר בטהרן, שנסובו על הנושא כיצד מונעים התמוטטות כלכלית של המהפכה השיעית האיראנית ומהי הדרך הטובה ביותר לחזור לשולחן המו"מ עם האמריקנים.  
ההתפטרות של זריף, פירושה שבקרוב תמונה דמות איראנית חדשה שעליה יוטל תפקיד זה. ברור גם כי ההתפטרות של זריף היא התפטרות ראשונה של שורה של אישים בכירים איראניים אשר עומדים להתפטר בקרוב. בין השמות של המנהיגים האיראנים שמעמדם התערער בשבועיים האחרונים של הדיוניים בטהרן נמצא גם שמו של נשיא איראן חסן רוחאני.

סימן נוסף לסיומם של הדיוניים האלה ולכך שבטהרן התקבלו החלטות מכריעות לגבי הצעדים האיראניים הבאים, היה ביקור הפתע של נשיא סוריה בשאר אסד בטהרן ביום ב' 25.2, ופגישתו עם מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי.
אסד הוזמן לטהרן, כדי לשמוע מה הן ההחלטות שקבלה הצמרת האיראנית ומה המשמעות שלהן לגבי סוריה.  עצם העובדה שבכל פגישותיו של אסד בטהרן התלווה אליו מפקד חזיתות איראן במזרח התיכון ומפקד גדודי אל קודס האיראנים הגנרל קאסם סוליימני. צריכה להדליק ממספר מנורות אדומות בישראל.
הצמרת האיראנית רוצה להגיע לשולחן המו"מ החדש עם ארצות הברית מתוך עמדה של כוח ולא עמדה של חולשה.

המקורות המודיעיניים והאיראניים של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW החלו כבר לדווח על דיוניים אלה בטהרן בגיליון מס' 837 שיצא לאור ביום שישי 22.2.  בגיליון החדש של DNW, מס' 838 שיצא לאור ביום שישי 1 למרס, נמשיך את הדיווח הבלעדי הזה.
אל תחמיצו את הדיווח המיוחד על התפתחויות היסטורית אלה.
הקישו כאן לחתימה על השבועון היוצא בשפה האנגלית.     


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות