בעוד איראן וחיזבאללה מתכוננים למלחמה בחודשים הבאים, צה"ל וישראל מתכוננים למלחמה בעשור הבא. הצבת 'כיפת ברזל' נדחתה בשנה

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: התמרון הצבאי המסכם של הכנות חיזבאללה להשתלט על ביירות ועל חלקים של אסטרטגיים של לבנון, בו הוכח כי הכוחות המיוחדים של חיזבאללה מסוגלים לבצע את המשימה שהוטלה עליהם תוך שעתיים בלבד, נערך ב-28 לאוקטובר. התגובה הישראלית היחידה לכך פורסמה ביום שני 15.11, 19 יום לאחר מכן, כאשר הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי אמר בקנדה, כי פרסום כתבי האישום של בית הדין המיוחד לחקירת רצח ראפיק חארירי יכולה להביא להשתלטות חיזבאללה על לבנון. את המידע הזה שאין בו כל חדש, מסר הרמטכ"ל בלשון יבשה מאוד, מבלי לומר מילה אחת מה ישראל תעשה נגד השתלטות חיזבאללה על ביירות.
לאחר הכול השתלטות חיזבאללה על ביירות, פירושה השתלטות טהרן על ביירות, היא הרעה חמורה נוספת לא רק במעמדה האסטרטגי של ישראל, אלא גם במעמדה הצבאי. בין שאר הנקודות האסטרטגיות שחיזבאללה מתכונן להשתלט עליהן בבירה הלבנונית, נמצאים שדה התעופה הבינלאומי של העיר, ונמל ביירות. במילים אחרות, משלוחי הנשק האיראניים המובלים באוניות ובמטוסים איראניים, לא יצטרכו לעגון יותר בנמל טרטוס שבסוריה, ולא לנחות בחלק הצבאי של שדה התעופה הבינלאומי של דמשק, לשם הם מגיעים היום. לאחר השתלטות חיזבאללה הם יגיעו היישר לביירות.
מה יעשו ישראל וצה"ל אז? יטילו מצור ימי על ביירות ויעצרו את האוניות האיראניות? טהרן כבר הזדרזה להודיע כי כל מי שיעז לעצור את האוניות שלה ולערוך בהן חיפושים, יימצא את עצמו מיד במצב מלחמה עם איראן.
האם חיל האוויר הישראלי ינסה ליירט את המטוסים האיראניים המובילים נשק, ולוחמים של אנשי משמרות המהפכה?
אם ישראל לא יירטה ב-4 השנים האחרונות, מאז סיום המלחמה ב-2006, אפילו טיל איראני אחד ארוך טווח שנשלח לחיזבאללה, מדוע שהיא תעשה זאת עכשיו?
השיתוק המדיני-ביטחוני של ממשלת בנימין נתניהו בלט ביומיים האחרונים בעוד 3 התפתחויות מקבילות:
1. גם ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ברק, ואפילו כמה קציני צה"ל, מדברים במילים מאוד גבוהות על פריצת הדרך הביטחונית שנתניהו עשה במגעים שלו עם הנשיא אומבה, ולפיה ארצות הברית תתחייב לספק לישראל עוד 20 מטוסי קרב-הפצצה חמקניים מדגם F-35, נוסף על 20 מטוסים דומים שישראל כבר רכשה.
הנקודה העיקרית היא לא הצד המדיני-פליטי של העסקה, אלא הצד הצבאי שלה. המטוסים האלה, אם אי פעם יגיעו לישראל, לא יגיעו אליה לפני 2020, כלומר בעוד 10 שנים. האם מישהו בצמרת האמריקנית והישראלית, יודע מה יהיה מצבה האסטרטגי-צבאי של ישראל בעוד 10 שנים?
האם מישהו יודע כמה פצצות גרעיניות תהיינה אז ברשות איראן? והאם טהרן תציב נשק גרעיני בלבנון, כן או לא?
שלושת הדברים הבטוחים ביותר אותם אפשר לחזות היום הם שבעוד 10 שנים, לא הנשיא באראק אובמה יהיה נשיא ארה"ב. לא בנימין נתניהו יהיה אז ראש ממשלת ישראל. ולא אחמדינז'אד יהיה אז נשיא איראן. אם כי במצב הפוליטי-האישי בו הוא נתון כמו היום, הוא יכול עד אז להשתלט גם על משרת מנהיג איראן.
אם כך, צריך לשאול את השאלה, מה יועילו מטוסי ה-F-35 האמריקנים למצבה האסטרטגי-צבאי של ישראל כיום כנגד איומי איראן, חיזבאללה, סוריה, והחמס?
2. בכיר במודיעין הישראלי, שלא הזדהה, הזהיר ביום א' 14.11, כי בידי החמס מצויים היום טילי קרקע-קרקע (פאג'ר 5 משופר), שהטווח שלהם הוא 80 ק"מ, והם מסוגלים להתפוצץ בלב תל-אביב. הבכיר האשים את מצרים שאיננה עושה מספיק כדי לעצור את הברחות הנשק לרצועת עזה. אולם הבכיר המודיעיני הישראלי, אפילו לא שם לב לכך כי הוא לא אמר אפילו מילה אחת מה ישראל עושה, או עשתה, כדי לעצור טילים אלה להיות מוצבים ברצועה?
זו דוגמא נוספת להלך המחשבה שהשתרר באחרונה בממשלה בירושלים, במטה הכללי בתל-אביב, ובין ראשי המערכת המודיעינית הישראלית. כל מה שישראל צריכה לעשות הוא להתריע על המצבים הצבאיים המסוכנים המתפתחים. אחרים, כמו וושינגטון, וקהיר הן שצריכות לפעול. זו כמובן תפישה אסטרטגית שמובילה רק לכיוון אחד, כיוון של שיתוק, המאפשר לאויב לא רק לצבור כוח, אלא גם להעמיק ללא הפרעה את האיום הביטחוני על ישראל.
3. ביום שני 15.11, הופיע בכנס החלל הישראלי, מפקד כוחות ההגנה האוויריים של צה"ל אל"מ צביקה חיימוביץ' Colonel Zvika Haimovitch , כשהוא פורס לפני שומעיו מסכת דרמטית ביותר כיצד צה"ל יבטיח תוך השנתיים הבאות, כלומר עד 2012, ולכל המאוחר עד 2015, כלומר בעווד 5 שנים, ששמי ישראל יהיו סגורים הרמטית בפני טילים של האויב.
אל"מ חיימוביץ הבטיח לשומעיו, 'כי אנחנו (צה"ל) יהפוך חזון זה למציאות'. ציטוט המקור: In the next two to five years, we will turn this vision into a reality.
מפקד ההגנה הישראלית דיבר בביטחון רב כי טיל היירוט המתקדם של ישראל, חץ 3 יישא לחלל לוויינים מתאבדים kamikaze satellites שיפוצצו את הטילים הבליסטיים שישוגרו על ישראל. כמו כן אמר חיימוביץ' כי עד 2015, כל שלוש שכבות ההגנה נגד טילים הישראליות, שתהיינה מסוגלות ליירט טילים לטווח קצר, 'כיפת ברזל', לטווח בינוני, 'קלע דויד', ולטווח ארוך, 'החץ 3' תהיינה מוצבות ומוכנות לפעולה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי באותו יום עצמו פרסמו מקורות צבאיים אמריקנים, כי צה"ל הורה באחרונה שלא להכניס לשימוש מבצעי את הסוללה הראשונה של 'כיפת ברזל', ולא להציב אותה, מאחר ונמצא כי הגדוד שהיה צריך להפעיל אותה אינו מאומן מספיק בהפעלת המערכת, ועליו לעבור אימונים נוספים. המקורות האמריקנים אמרו, כי בכך נדחתה הצבת מערכת היירוט לפחות בשנה. במילים אחרות, העובדות אינן כה וורודות כפי הציג אותן אל"מ חיימוביץ'.
כאן מתגלה שוב נקודת החולשה עיקרית של הצמרת הפוליטית והצבאית הישראלית.
אפשר וצריך היה לחשוב כי צה"ל ומפקד ההגנה האנטי אווירית ישראלית, ינצלו את ההופעה הפומבית הזו לתגובה על התרגיל האנטי אווירי הגדול האיראני שנפתח ביום ג' ואשר מטרתו להדוף התקפת מטוסים וטילים אמריקנית וישראלית על המרחבים האוויריים האיראנים. אולם לא. מפקדי צה"ל סגלו לעצמם את הקו של נתניהו וברק. הם מדברים רק על איומי העתיד הרחוקים, בעוד לאיומים הממשיים העכשוויים הם אינם מתייחסים.

Print Friendly, PDF & Email