בעוד ארה"ב מדברת על התקפת ISIS-תוקף והורס ארגון הטרור את אל-ספירה

בעוד ארצות הברית וטורקיה דנות ומדברות על תקיפת מטרות של ISIS בסוריה, מנחית ארגון הטרור, ביום ג' בלילה וביום ד' 29.7,  את ההתקפה הגדולה ביותר שבוצעה אי פעם על הצבא הסורי.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כוחות אל קעידה בעיראק ובלבנט תקפו את מתקן ייצור הנשק ומאגר הנשק הגדול ביותר של הצבא הסורי באל-ספירה Al-Safira complex, צפונית לחאלב, העלו חלקים גדולים ממנו באש, והשמידו מאגרי נשק אסטרטגיים של צבא סוריה, כולל נשק כימי. המדובר במתקן מס' 790 של הצבא הסורי.
הפיקוד על המתקן והאחריות על ביטחונו היו נתונים בידי המודיעין של חיל האוויר הסורי, שהיא יחידת העילית של המודיעין הסורי (אין לה קשר לחיל האוויר), והיא נתנונה לפיקודו הישיר של נשיא סוריה בשאר אסד.   
עוד ביום ד' לפנות בוקר, נראו מהאזור להבות גבוהות ונשמעו פיצוצים עצומים שזעזעו בתים במרחק גדול.
כדי לקבל מושג על גודלו של הקומפלכס שהו במקום בעת המתקפה כ-1,800 קצינים וחיילים סוריים ואיראניים.
כמה מקורות מזרח תיכוניים מיהרו לדווח כי המתקן הותקף על ידי גלים של מטוסי הפצצה טורקיים. אולם לא רק  שהטורקים לא תקפו, אלא דווקא כוחות ISIS שהטורקים היו צריכים לתקוף אותם, הם שהם תקפו את קומפלכס הנשק הסורי.
המקורות שלנו מדווחים, כי ISIS   תקף את הבסיס בירי רצוף וצפוף של טילי 'גראד'. ההערכה היא שעל הבסיס נורו בבת אחת לפחות 50 טילים. נראה כי בידי ISIS, היה מידע מודיעני באיזה מבנים, כולל תת-קרקעיים, אמצעי הייצור ומאגרי הנשק נמצאים. פגיעות רוב הטילים היו מדויקות.
נפגעו ויצאו מכלל פעולה האתרים הבאים:

  • מאגרי טילי הסקאד Scud מדגם D, שהיא העתודה האסטרטגית של טילים סאד השאיר בידיו.
  • חלק ממתקני הייצור ומאגרי הנשק הכימי שישנם בידי משטר אסד.
  • המתקן המיוחד, שהוקם רק בתחילת השנה על ידי האיראנים, לייצור הפצצות המכונות 'חביות הנפץ'. המדובר בנשק ההתקפה העיקרי של חיל האוויר הסורי  על מורדים הסוריים ו-ISIS.
  •  מנחת המסוקים הגדול שהוקם באחרונה בבסיס ואשר שימש את המסוקים הסוריים שהיו נוחתים במקום מעמיסים את  פצצות חביות הנפץ ומעבירים אותם לבסיסי התעופה השונים של חיל האוויר הסורי ברחבי סוריה.
  • אזור המחסנים-מאגרים הנקרא 'אזור סוליימאן'. ההערכה היא במחסני סולימאן, היו מאוחסנים גם פגזי ארטילריה כימית.
  • בעת ההתקפה שהו באזור הקומפלכס קצינים, מהנדסים וטכנאים איראניים רבים שעבדו במתקני הנשק הסוריים. כמה מהם נפגעו. אין מידע על המספר המדויק של הנפגעים האיראניים.
    המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המדובר בפגיעה הקשה ביותר שהייתה כה בכל 4 שנות המלחמה במאגרי הנשק של הצבא הסורי.  אין ספק כי פגיעה זו תשפיע על יכולות פעולותיו של צבא וחיל האוויר הסורי, ובייחוד על כוח האש שלו.

     

 

Print Friendly, PDF & Email