בעוד ארה"ב מודה שאנשי אל קעידה נלחמים עם המורדים בלוב, מקים קדאפי קשר אתם

ממשל הנשיא אובמה, הודה ביום ד' 31.8, כי חלק מכוחות המורדים, ובייחוד חלק מאלה שכבשו בשבוע שעבר את טריפולי, הם אנשי אל קעידה לשעבר שנלחמו בשורות אל קעידה נגד הכוחות האמריקנים בעיראק ובאפגניסטן. המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו ביום א' 28.8, כי רוב כוחות המורדים הפועלים בטריפולי בירת לוב, מאז יום ראשון 21.8, משתייכים לארגון הלחימה המוסלמי הלובי Libyan Islamic Fighting Group –LIFG, שהוא ארגון המקורב לאל קעידה. מפקד הכוחות האלה הוא עבד אל-חכים באלהדג' Abd Al-Hakim Belhadj, מי שנלחם לצד אל קעידה באפגניסטן, נתפס על ידי סוכנות הביון האמריקנית ב-2003 במאלזיה, ולאחר מכן הוסגר על ידם ללוב שם הוחזק במאסר עד 2009. אל-חכים באלהדג' וכוחותיו הם שכבשו את מתחם באב אל עזזיה ביום ג' 23.8, כאשר באלהדג' מפקד ישירות על כוחותיו. באלהדג' הכריז על עצמו כמפקד העליון של המועצה הצבאית בטריפולי the commander of the Tripoli Military Council.
לשכת יועץ הנשיא אובמה לנושאי טרור ג'ון ברננן John Brennan, פרסמה הודעה בה נאמר 'כי לכמה מחברי ארגון הלחימה המוסלמי ה-LIFG, היה קשר עם אל קעידה בסודן, אפגניסטן, ופקיסטן, וכמה לוחמים אחרים הפסיקו קשרים אלה'. ההודעה ממשיכה ואומרת, 'שנראה מההודעות (של אנשי ה- LIFG), ומתמיכתם בכינון דמוקרטיה בלוב כי ארגון הלחימה המוסלמי הזה איננו תומך באל-קעידה'. 'אנחנו (ארה''ב) נמשיך לעקוב אם (הצהרות אלה של ראשי ולוחמי ה-LIFG), הן אמיתיות, או שמדובר באחיזת עיניים'.
ציטוט המקור: Some members of LIFG in the past had connections with al-Qaeda in Sudan, Afghanistan or Pakistan, and others dropped their relationship with al-Qaeda entirely. It seems from their statements and support for establishing a democracy in Libya that this faction of LIFG does not support al-Qaeda. We’ll definitely be watching to see whether this is for real, or just for show.
לממשל אובמה לא הייתה ברירה, אלא לפרסם הודעה כזו, לאחר שכתבים אמריקנים שנכנסו בימים האחרונים אל מטה שירותי המודיעין של מועמר קדאפי בטריפולי, גילו תיקי מסכמים רבים, המראים כי שליט לוב וראשי המודיעין שלו, עשו מאמצים רבים בשנים האחרונות להלחם בלובים אשר הצטרפו לאל קעידה, או נגד גורמי אל קעידה שהגיעו ללוב.
במטה המודיעין הלובי נחשפה מפה אשר מציינת את תנועותיהם היומיומיות של מאות אנשי אל קעידה וארגונים מוסלמיים קיצוניים אחרים בלוב, ואת מקום המצאם העכשווי. כמו כן התגלו תיקים רבים המראים כי קדאפי קיים מגעים הדוקים עם גופי מודיעין מערביים בנושא אל קעידה כאשר הוא מעביר לידיעתם את המידע שיש למודיעין הלובי על תנועות אנשי אל קעידה. עד עכשיו ביטל ממשל אובמה את אזהרותיו של קדאפי מאז תחילת המרד נגדו במרס, כי אם הוא יופל מהשלטון, אנשי אל קעידה ישתלטו על לוב.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה, מציינים כי הודעת הבית הלבן היא מוזרה ביותר בגלל ארבע סיבות עיקריות
1. הבית הלבן איננו אומר מה יתרחש כאשר מהמעקב שהוא מקיים אחר אלמנטים מוסלמיים אלה יתברר בעוד כמה חודשים, או אולי אפילו בעוד שנה, כי חלק מראשי ה- LIFG, מקדם בלוב את האנג'דה הפוליטית, הדתית, והטרוריסטית של אל קעידה, וכי כמה מהם מקיימים קשרים עם ארגון אל קעידה בצפון אפריקה AQIM? מאחר וכוחות ארגון זה ומפקדם עבד אל-חכים באלהדג' Abd Al-Hakim Belhadj, טוענים שהם כבשו והם השולטים בטריפולי, האם ארצות הברית תשלים עם מציאות זו, ואיך היא תפעל נגדה?
2. כיצד ממשל אובמה הסכים לכך כי ארגון נאט''ו, ובראשם בריטניה וצרפת, העמידו את הכוחות המיוחדים שלהם כדי שיהוו את ראש הגשר והחץ הצבאי שיכבוש את טריפולי. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם הכוחות המיוחדים הבריטים והצרפתים שנעו בראש כוחות המורדים שעלו על טריפולי, ומטוסי נאט''ו שהפציצו באינטנסיביות את כוחות קדאפי, לא היו נוטלים חלק במלחמה, בדרך שנגדה את החלטת מועצת הביטחון 1973, לא רק שהמורדים לא היו כובשים אף פעם את טריפולי, אלא שעד היום הם היו נמצאים עדיין בבאנגזי.
במילים אחרות, ממשל אובמה ונאט''ו יצרו בלוב מצב, בו כוחותיהם נלחמים לצד אנשים שיש להם רקע והיסטוריה של קשרים עם אל קעידה, בעוד שבאפגניסטן, פקיסטן, עיראק, ותימן, הם נלחמים נגדם.
3. איזה מסר מעביר המצב המתהווה בלוב, לשאר לוחמי אל קעידה והארגונים המוסלמיים הקיצוניים ברחבי העולם? האם ארה''ב ונאט''ו, מוכנים להלחם לצידם גם במדינות אחרות, ולהפיל את המשטרים שם ?
4. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הראשון אשר תפס את המשמעות של הדברים האלה היה מועמר קדאפי. אם מותר לארצות הברית, לבריטניה, ולצרפת, להלחם יחד עם כוחות המזוהים עם אל קעידה, מדוע שהוא לא יכול לעשות זאת?
זו היא הסיבה מדוע קדאפי שלח ביום ד' 31.8, את בנו סעדי Saadi, להתקשר עם עבד אל-חכים באלהדג', שהכתיר את עצמו כמושל הצבאי של טריפולי, והציע לו כאשר הוא מדגיש כי הוא מדבר בשמו של אביו-מועמר קדאפי, לדון בדרכים להפסקת המלחמה במטרה למנוע שפיכות דמים נוספת. במקביל שלח קדאפי בן אחר, סייף אל איסלם, לומר באמצעות הטלוויזיה הסורית, כי המלחמה נמשכת, וכי לרשותו עומדים רק בעיר סירט Sirte 20,000 לוחמים חמושים, אשר יילחמו עד מוות באם יותקפו.
צריך וכדאי לשים לב, כי סעדי קדאפי לא פנה אל ראשי מועצת המורדים בבנגאזי ה-TNC, ולא אל יתר מפקדי הכוחות של המורדים הלוביים הנמצאים בטריפולי, אלא דווקא אל עבד אל-חכים באלהדג', האיש אשר מזוהה בהנהגת המורדים יותר מכל אחד עם אל קעידה.
במילים אחרות, זה הוא איתות ראשון ברור מצד קדאפי כי בעקבות מפלתו בטריפולי, הוא מבין שאם הוא עומד להתחיל בניהול מלחמת גרילה נגד המורדים, ארצות הברית ונאט''ו, הוא יצטרך לשתף פעולה עם גורמי אל קעידה בלוב ובצפון אפריקה, בדיוק כפי המערב עושה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות