משרד הבריאות: צפי למאות חולים ביום. 'יכול להיות שאלפים ימותו'. פורסמו הנחיות שפירושן סגר על האוכלוסייה

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב אמר, ביום ג' 17.3, כי בימים הקרובים צפויה עלייה משמעותית במספר החולים. לדבריו 'אולי יהיו מאות חולים חדשים ביום, ובסוף יהיו גם אנשים שימותו מהמחלה. לצערנו יכול להיות שאלפים רבים ימותו'. הוא הוסיף ואמר: 'זה לא זמן טוב ללכת לפארק, ולא זמן טוב לבקר את סבא וסבתא, כי זה מסכן אותם'.
קודם לכן בשעות הצהרים פרסם משרד הבריאות פרסם, שורה של תקנות התנהגות שפירושן למעשה הטלת סגר כמעט מוחלט על תושבי ישראל. התקנות פורסמו כאשר מספר החולים במחלת הקורונה בישראל הגיע ל-324, ונשקלת האפשרות להכריז  על סגר מלא שיוטל על אזורים בישראל בהם ישנם מוקדים של המחלה. בשלב זה מוזכרים שני אזרים כאלה: שכונת אבני חן (קייזר) במודיעין, וקריית יערים בירושלים.  
פיקוד העורף של צה"ל נמצא בעיצומו של מהלך לארגן ולפתוח מרכזי אשפוז לחולים קלים בבתי מלון שהועמדו לרשותו. מד"א מקים מרכז בדיקות המוני בגני יהושע בפארק הירוקן בתל-אביב.
נשיא המדינה ראובן ריבלין קרא לאוכלוסייה להישמע להוראות ואמר כי ההשבתה איננה שבתון.
משרד התחבורה הודיע, כי במאמץ לצמצמם את התפשטות מחלת הקורונה שירותי התחבורה הציבורית יפעלו רק בשעות היום, וגם אז בצורה מצומצמת. בשעות הערב והלילה השירותים יפסיקו לפעול. התחבורה תחודש בשלב זה כל יום ב-5 לפנות בוקר.
להלן ההוראות החדשות:
1. אין לצאת מהבית, למעט במצבים המחייבים זאת: הצטיידות במזון, תרופות, שירותים רפואיים ושירותים חיוניים אחרים).
2. אין לצאת מהבית לפארקים, לגינות משחקים, לחוף הים, לבריכה, לספריות, למוזאונים, לשמורות טבע וגנים או למרחבים ציבוריים אחרים, למעט יציאה של ילדים במסגרת המשפחה בלבד או עם בעל חיים אבל רק באופן בודד.
3. אין לקיים חוגים כלל, גם לא במספר מינימלי של משתתפים, ובכלל זה חוגי ספורט וחדרי כושר. כלל זה חל גם על חוגים המתקיימים במסגרת ציבורית וגם במסגרות פרטיות. ניתן לצאת לפעילות ספורט לא מאורגנת בקבוצה של עד 5 אנשים תוך הקפדה על מרחק שני מטר.
4. יש לשמור על הקשרים החברתיים באמצעי תקשורת מרחוק ולהימנע מאירוח של חברים ובני משפחה שאינם מתגוררים בבית.
5. הנחיות לאוכלוסיות בסיכון – קשישים ואנשים עם מחלות כרוניות קשות בכל גיל, מחלות ממושכות של דרכי הנשימה כולל אסטמה, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב וכלי דם, סכרת, מחלות ומצבים הפוגעים במערכת החיסון, חולים במחלות ממאירות ומחלות עם פגיעה במערכת החיסון, יש להקפיד ולהימנע ככל הניתן לצאת מהבית, מאירוח אנשים בבית, למעט שירותים חיוניים. יש להיעזר בחברים ובני משפחה בהבאת אספקה לבית.
6. צריכת שירותי בריאות:
א. מומלץ אם יש בעיה בריאותית לצרוך שרותי רפואה מרחוק ולא להגיע פיזית למרפאה ככל שהדבר מתאפשר ובהתאם להנחיות הקופה באינטרנט ובתקשורת.
ב. יש לבסס מיד עם תחילת ההסגר את אפיקי התקשורת עם הקופה בה אתם חברים. יש לבדוק באמצעות האינטרנט או באמצעות בני משפחה מה הנחיות הקופה במידה ותזדקקו לשרות רפואי. עליכם לוודא שאתם יודעים איך ליצור קשר עם הקופה ולעקוב אחרי הנחיות קופת החולים.
ג. אם אתם מרגישים שאתם מפתחים מחלה, חום, עם או בלי תסמינים נשימתיים עליכם להיכנס לבידוד בית ומניעת מגע עם בני המשפחה. יש למדוד חום פעמיים ביום. במידה ואתם מודאגים – צרו קשר עם הרופא שלכם או עם מרכז הפניות של הקופה בה אתם חברים.
ד. במקרה של מחלת חום, החולה ימצא בבידוד עד יומיים לאחר סיום החום. שאר בני המשפחה בבידוד רק במקרה של אבחנה של קורונה.


Print Friendly, PDF & Email