בעוד הצבאות האמריקנים, הרוסיים, והסורים נעים מזרחה לתקוף את ISIS. ארגון הטרור נע מערבה לתוך לבנון

מסוקים של חיל האוויר האמריקני הנחיתו, ביום חמישי ושישי ( 24.3-23) כוחות כורדיים וערביים דרומית לנהר הפרת. הכוחות כבשו לפחות חמישה כפרים וניתקו בכך את כוחות ISIS בצפון-מערב סוריה מראקא Raqqa, הנחשבת בירת ISIS בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: בכך למעשה החלו האמריקנים בתוכניתם המבצעית לבודד את העיר ראקא לפני שיסתערו עליה.
אולם לא צפויה לאמריקנים ולבעלי ברית המקומיים, שלא כמו במוסול, התנגדות רבה.
הסיבה: מנהיג ISIS אבו באקר אל-בגדאדי והמפקדים הצבאיים של ISIS, רובם קצינים עיראקיים לשעבר, הודיע בשבוע האחרון לכוחות הארגון הנלחמים בחזיתות השונות בעיראק ובסוריה, כי אם הם אינם מצליחים להמשיך ולהחזיק בעמדותיהם והם נמצאים בנסיגה, עליהם להפסיק לנוע אל עבר מזרח סוריה ומערב עיראק-כלומר אל אזורי  דיר א-זור Dier a Zor בסוריה, ואל אזור אנבאר Al Anbar במערב עיראק. במקום שני אזורים אליהם עד עתה רוב כוחות ISIS בסוריה ועיראק נסוגו אליהם-על הלוחמים לנוע מערבה לעבר צפון לבנון.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי מדובר במהפך באסטרטגיה של ISIS.
עד עתה מנהיגי ISIS האזרחים והצבאיים קבעו, כי אם ארגון הטרור ינחל תבוסה בקרבות על מוסול  Mosul בעיראק, וראקא al Raqqa בסוריה, כוחותיו ייסוגו לשתי הערים אבו קאים  ואבו קאמאל Abu Kamal ו- Al-Qa'im, שם נמצאים שדות ומתקני זיקוק הנפט הפרימיטיביים באזורים אלה של סוריה ועיראק שהם מקור ההכנסה העיקרי של ISIS.
גם המודיעין האמריקני וגם המודיעין העיראקי מאמינים כי מנהיג ISIS אל-בגדאדי ואנשי הצמרת של ארגון הטרור מסתתרים באחת משתי הערים האלה, או במקום מסתור כלשהו בין שתיהן.
מלבד הסיבה הכלכלית של שליטה בנפט, נחשבים אזור אל קאים ואבו קמאל, אזורים מדבריים מבודדים ביותר בהן, כאשר דרכי הגישה אליהן הן בודדות, כך שאין כל קושי להבחין בכוחות המתקרבים אליהם. כמו כן הוואדיות הצרות, העמוקות ביותר, ובלות צמחיה סבוכה,  מציעות  אפשרויות מחבוא אין סופיות. לכך יש להוסיף את היערות, בין הצפופים ביותר בעולם, של קני סוף הנמצאים משני צידי נהר הפרת, המאפשרים תנועה בתוכם מבלי שאפשר יהיה להבחין בה לא מלוויינים ולא ממטוסי תצפית.
אם כך נשאלת השאלה מדוע ISIS החליט לוותר עכשיו על אזור מקלט זה, אותו פיתח והכשיר בשנתיים האחרונות מאז 2015, ולעבור דווקא ללבנון.
לכך יש  שבע סיבות עיקריות:

 • בלבנון אין לא ממשלה חזקה ולא צבא חזק.
 • קיימים בה ממלא עימותים בין הסונים, השיעיים-חיזבאללה, והנוצרים.
 • בלבנון ישנם שני אזורים מרכזיים אליהם ISIS יכול להסתנן ולהקנות לו אחיזה. מדובר בטריפולי בצפון לבנון, שהיא ברובה עיר סונית. היא נמצאת בסה"כ 85 ק"מ צפונית מביירות. לעיר יש נמל בים התיכון, ומתגוררים בה חצי מיליון תושבים.
  העיר השנייה עליה ISIS שם כמטרה להשתלט עליה, היא צידון Sidon..
 • צידון היא יעד מעודף על ISIS.  גם בצידון יש נמל, דבר שיאפשר ל-ISIS לקיים קשר ימי עם טריפולי בצפון. צידון מרוחקת מגבול לבנון עם ישראל, פחות מ-50 ק"מ. המרחק בין צידון ובין נהרייה בצפון ישראל הוא בסך הכול רק  60 ק"מ.
  אף פעם ISIS לא היה קרוב כל כך לשום עיר ישראלית.
 • מספר התושבים בצידון הוא כ-90,000, אולם האוכלוסיה שמקיפה את העיר, כולל האוכלוסייה הפלסטינית המרוכזת בעיירה עין אל חילוואה, מגיע לרבע מיליון איש.  בתוך אוכלוסיה זו כבר היום יש ל-ISIS  תאים ורשתות חלקם גלויים וחלקם ניסתרים.
 • מנהיגי הגיעו למסקנה כי הערים המבודדות במזרח סוריה ובמערב עיראק, אינן נותנות להם מספיק ביטחון, וכי זו רק שאלה של זמן עד אשר כוחות אמריקנים או רוסיים יגיעו לשם, בעוד שבמצב הפוליטי והצבאי הקיים היום בלבנון, כמעט ולא קיים סיכוי כי צבא כלשהו יפלוש ללבנון כדי להלחם בארגון הטרור.
 • המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו מציינים, כי סיבה עיקרית אחרת להחלטה זו של ISIS', הוא השיקול כי כוחות הארגונים יוכלו לתקוף מטרות סוריות, איראניות ושל חיזבאללה הנמצאות בסוריה  מעורפן הלבנוני.

עוד מוסרים המקורות שלנו, כי בשבוע שעבר העבירו גופי המודיעין האמריקנים אזהרה לנשיא לבנון החדש מישאל עאוון ובה פרטים על התוכניות של ISIS לפעול להשתלט על חלקים של לבנון.

Print Friendly, PDF & Email

12 תגובות עבור “בעוד הצבאות האמריקנים, הרוסיים, והסורים נעים מזרחה לתקוף את ISIS. ארגון הטרור נע מערבה לתוך לבנון

 • מרץ 25, 2017 @ 10:53 at 10:53
  Permalink

  יש מקום אחד שאליו יגיעו בסוף כל אנשי ISIS וזה סיני. חצי האי יהיה מדינת ISIS

 • מרץ 25, 2017 @ 12:24 at 12:24
  Permalink

  תודה על הניתוח. סיבה טובה נוספת שארגון דאעש עשוי לנוע בגללה לתוך לבנון זה אלמנט ההפתעה שהוא חלק חשוב ביותר בדוקטרינה הצבאית שלו. ההפתעה תמיד הייתה חשובה לצד הנחות מספרית בשדה הקרב.
  דבר נוסף הוא שבלבנון יש הרבה אמצעי לחימה שדאעש יוכל להשתלט עליהם אם יפתיע את חיזבאללה בבסיסי הבית שלו.

  • מרץ 25, 2017 @ 16:24 at 16:24
   Permalink

   מכאן. יש להקים בתי חולים הומניטריים לחיילי החזבאללונים?

 • מרץ 25, 2017 @ 16:48 at 16:48
  Permalink

  אם כך, דאעש בדרך לחיסול?
  קבוצות קטנות ובינוניות בדרך של 350 ק"מ בשטח עויון ומלא מכשולים, כאשר חוץ מצבא סורית, אמריקאים ורוסים, שכבר יודעים על תוכניות, בסוף, מחכים להם צבאות לבנון וחיזבאללה, שיחלמו על הבית.

  ככל הנראה, מטרה של אותם קבוצות להגיע דרך נמלים לסיני וללוב.

 • מרץ 25, 2017 @ 20:09 at 20:09
  Permalink

  אם זה נכון מה שכתוב????
  1) הגורל של הנוצרים בלבנון יהיה כגורל היזדים בעיראק= שואה גדולה ופינוי של מיליוני נוצרים לבנונים לאירופה!!!
  2) צבא לבנון הם סוננים ששונאים את השיעים ולא בטוח שהם ילחמו נגד ISIS
  3) חיזבאללה והדרוזים ילחמו נגד הסוננים וISIS עד סוף המר!!!
  4) יש סיכוים טובים מאוד לכניסת "מיליוני פליטים לישראל", כי אפילו חיזבאללה שרוצה להשמיד את ישראל יודעת טוב מאוד שהיהודים הם רחמנים בני רחמנים ויתנו להם מקלט!!!!
  5) לדעתי בלבד במזרח התיכון אין אויבים ויש אינטרסים, ולטובת כולם והאינטרס העליון של ישראל יהיה נכון להיום לעשות ברית עם איראן וחיזבאללה, כי אם ISIS יצליחו בלבנון גם ערבים ישראלים והפלסטינים ירצו לעשות את אותו דבר בישראל ויהיה להם את כל העזרה מכל העולם!!!!

 • מרץ 25, 2017 @ 21:09 at 21:09
  Permalink

  אני חושב שהם יגעו מהלבנה

 • מרץ 25, 2017 @ 23:37 at 23:37
  Permalink

  לא רוצה להעליב אבל הניתוח הנ"ל נשמע קלוש והתסריט המתואר בו נשמע לא סביר. היכולת לשנע כוחות מצפון מזרח סורייה עד צידון וטריפולי במציאות הנוכחית…. כשISIS לא בתנופה וכוחותיו נעים כחלק מנסיגה ותחת לחץ….. בנוסף גם ההנחה שISIS יתקבל בכל עיר סונית בשימחה ובתמיכה….. טריפולי וצידון ערים סוניות? – דבקה מצטער אתם לא בכיוון. פייק ניוז

 • מרץ 26, 2017 @ 11:23 at 11:23
  Permalink

  תסריט דמיוני – אבל במזרח התיכון, כל תסריט, ככל שיהיה יותר דמיוני הוא עלול להתגשם.

 • מרץ 29, 2017 @ 15:15 at 15:15
  Permalink

  ראשית קצרין קרובה הרבה יותר מ60 קילומטרים למעוזים של פלגי ISIS בסוריה. כך שהקרבה לISIS היא לא דבר חדש.
  שנית קשה לי להאמין שבמצב העניינים ופריסת הכוחות בסוריה יוכלו בISIS פשוט לצעוד ללבנון שלא לדבר על מעבר בבקעת הלבנון בדרכם לצידון, ישר בבטן הלוגיסטית של חיזבאללה.
  לפי דוקטרינת ISIS הקרב הסופי אמור בכלל לקרות בדבאק סוריה כך שאני לא רואה אותם בכל מקרה מצליחים לדגדג את גבול לבנון ואת החיזבאללה.

 • מרץ 31, 2017 @ 9:13 at 9:13
  Permalink

  קורה לדעאש לצאת לסגור חשבון עם חיזבאללה

 • אפר 1, 2017 @ 2:17 at 2:17
  Permalink

  תמיד אמרתי שהזוי שדאעש לא התחילו את הביסוס שלהם דרך פלישה ללבנון בשיא כוחם.
  חטא היוהרה והטמטום, גרמו להם לחשוב שיוכלו לנצח את כל העולם, בזמן שיכלו להעיף את חיזבאללה לכל הרוחות מלבנון בכמה חודשי לחימה. לא שאני בעד דעאש לרגע ימח-שמם, אבל הייתי שמח לראות אותם משמידים כמה שיותר אנשי חיזבאללה לפני שהם היו מוכרעים באזור. המהלך של כניסה ללבנון, לא קרוב מדי לגבול עם ישראל, הוא המהלך החכם ביותר שלהם, אם כי קצת באיחור. טוב שזה נעשה באיחור מבחינתנו, כי ככה הם כבר מוחלשים ולא יכבשו את לבנון בסופו של דבר, אלא רק ירדפו את נסראללה ואוהדיו הנאצים שמצביעים במועל יד בתהלוכות.

 • אפר 1, 2017 @ 20:42 at 20:42
  Permalink

  בהצלחה לדאע"ש.
  אני מקווה שיהפכו את חיי אזרחי לבנון לחלום בלהות.
  לא מגיע להם משהו אחר, הם הרי תומכים ברצח חפים מפשע ובטרור כל עוד זה מתאים להם.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות