בעוד הצמרת המדינית-צבאית-מודיעינית הישראלית מציגה שלוש דעות לגבי הגרעין האיראני, מעבה איראן את הערפל מסביב לתוכניותיה הגרעיניות

בישיבת הקבינט מדיני-ביטחוני השבוע התברר, כי לצמרת המדינית-צבאית-מודיעינית אין עמדה אחידה לגבי המדיניות הישראלית בשאלת הגרעין האיראני. בישיבה הוצגו שלוש דעות.
1. לא צריך להתנגד למו"מ ומתן בין המעצמות ואיראן המתנהל בווינה. אפילו אם מדובר בחזרה להסכם הקודם מ-2015, צריך לתמוך בגישה הזו. את העמדה הזו הציג ראש אמ"ן האלוף אהרון חליווה. לתפישתו גם ההסכם יהיה גרוע הוא בכל זאת ישים גבולות לפעילות הגרעינית האיראנית, דבר שיאפשר לישראל ולצה"ל להרוויח זמן כדי להתכונן להנחית מהלומה צבאית על תוכנית הגרעין האיראנית.
במילים אחרות, האלוף חליווה איננו סבור, בניגוד לרמטכ"ל ולרוב האלופים, כי צה"ל ערוך ומוכן עכשיו לתקוף את תוכנית הגרעין האיראנית.
2.  גם העמדה השנייה, המיוצגת על ידי שר החוץ יאיר לפיד, תומכת בהמשך המו"מ עם האיראנים, אבל מתוך תיקווה שישראל תוכל להשפיע על תוכנו של ההסכם החדש ולהכניס בו שינויים.
לפיד מגדיר גישה זו  'כמלחמת חפירות'. 
כאשר משתמשים במושג כזה הלקוח מימי מלחמת העולם הראשונה, פירוש הדבר שהסיכויים לנצח במלחמה סטטית כזו כמעט ואינם קיימים.
3. לפי הדעה השלישית, בה תומכים הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, וראש המוסד דויד ברנע, יש לתמוך בהסכם עם איראן רק באם יושג הסכם חדש ומשופר, אולם מאחר והסיכויים לכך קלושים, צריך להתכונן לתקוף את התוכנית הגרעינית כבר עכשיו.
משלוש הדעות האלה נעדרת דעתו של שר הביטחון בני גנץ  אשר בשלב זה מעדיף לשתוק!
מאחר ולא נראה כי ראש הממשלה נפתלי בנט עומד להכריע בשלב זה בין שלוש גישות אלה, אנחנו חזרנו 10 שנים אחורנית לשנת 2012, השנה בה התחילו ההתלבטויות של הצמרות המדיניות-הצבאיות-המודיעיניות לגבי השאלה אם לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית-כן, או לא!
באורח פרדוכסלי הדבר לא משפיע על העמדות האמריקניות, כפי ששר החוץ יאיר לפיד מקווה, אלא דווקא על העמדות האיראניות.
בפגישה האחרונה של נציגי המעצמות עם הנציגים האיראניים השבוע בווינה, רמזו האיראנים כי הם עומדים להגיש הצעות חדשות שיצביעו על גמישות בעמדותיהם  שהיו עד עכשיו בלתי מתפשרות.  ראש המשלחת האיראנית לשיחות באגרי קאני  Bagheri Kani אמר בפגישה האחרונה, כי עכשיו תם השלב בו איראן דרשה את ביטול הסנקציות עבור כל מהלך וכי מעתה  מתחילה תקופה חדשה בה כל מהלך בנושאים העיקריים ( כמו הצנטריפוגות, ) צריך להיענות במהלך מקביל',   everything has to go in parallel on all the major issues. אחר כך באגרי קאני  הוסיף ואמר, כי יביא הצעות חדשות מטהרן.
לאף צד מהמשתפים בשיחות עם  איראן, כולל האמריקנים, לא ברור למה בדיוק קאני התכוון, אבל כל המשתתפים מוכנים להמשיך ולחכות 'להצעות חדשות' מטהרן  ולתת לדבריו של קאני נופך אופטימי.
כל ההתפתחויות האלה יוצרות מצב בו עמדותיהם של האיראנים, האמריקנים והישראליים ממשיכות להיות מצויות בערפל כבד, מבלי שיש איזה שהוא סימן להתקדמות ממשית, או להכרעה בנושא הגרעין האיראני.  


Print Friendly, PDF & Email