בעוד הרוסים, הסעודים והישראלים, דנים במוסקבה במרד הערבי, גייטס דן בכך בישראל, והטילים נורים מעזה

זה לא מקרה שבעוד שהצמרות הרוסיות, הסעודיות והישראליות, נפגשות במוסקבה לדון במרד הערבי, מקיים שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס דיונים בתל-אביב עם הצמרות הצבאיות והביטחוניות הישראליות. זה גם לא מקרה כי נשיא רוסיה דימטרי מדבדב, וראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין מנסים ביום ה' 24.3,  לארגן פגישה במוסקבה בין ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, לבין שר החוץ הסעודי סעוד אל פייסל המבקר אף הוא במוסקבה.
המקורות של תיקדבקה מוסרים בלעדית כי ייתכן ושני המנהיגים המזרח תיכוניים יאריכו את שהותם במוסקבה עד ליום ו' 25.3 בצהרים כדי לקיים את הפגישה הזו.
וזה גם לא מקרה כי באותה עתה נמשך ירי הטילים מהרצועה על ערי ישראל.
הפגישה הישראלית-סעודית לא תהייה פומבית ולא יפורסם עליה דבר. במקביל, מנסים הרוסים במידה וסעוד בין פייסל לא יסכים להיפגש פנים מול פנים עם נתניהו, לקיים פגישה בין נתניהו ואנשי מודיעין בכירים הנלווים אליו, עם ראש שירותי הביון הסעודיים הנסיך מוקרין בין עבדול עזיז Mugrin bin Abdul-Aziz, אשר מגיע למוסקבה ביחד עם פייסל. מוקרין כבר נפגש בעבר כמה פעמים עם אישים ישראליים ביניהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הפגישה בין הצמרת הישראלית והסעודית במוסקבה, היא הסיבה העיקרית בה משתמש נתניהו כדי להדוף את הלחצים המופעלים עליו לא רק מצד שרי ממשלתו, אלא גם מגורמים בצמרת צה''ל לפעול נגד החמס.
הגורמים הצבאיים, אשר מציגים לפני הציבור בישראל כאילו ראשי החמס דורשים ריסון ואינם מעוניינים להביא להסלמה צבאית ברצועה, מציגים לפני ראש הממשלה והדרגים המדיניים הגבוהים תמונה שונה לגמרי, לפיה החמס כן מעוניין בהסלמה של פעולות הטרור ובפעולות התגובה הצבאיות הישראליות שתבואנה לאחר מכן.
לפי ההערכה זו  סבורים ראשי החמס בדמשק, כי התנקשות צבאית קרובה בין החמס וצה''ל, תהפוך את האירועים ברצועת עזה, לחלק אינטגראלי של המלחמה בלוב, והתקוממויות בעולם הערבי, בייחוד בתימן ובבחריין.
מנהיגי החמס מעריכים כי ההתחממות בעזה גם תעזור לנשיא סוריה בשאר אסד להסיח את דעת הקהל בעולם המערבי והערבי, מהמרד המתחולל נגדו בדרום סוריה באזור החורן.
ביום חמישי 24.3 הודיע בית החולים בדרעא, שם נמצא מרכז המרד נגד אסד, כי לבית החולים הובאו 25 גופות של מפגינים שנהרגו מכדורים.
רשת 'אל ערבייה' מסרה כי מספר ההרוגים במהומות בדרום סוריה הוא למעלה מ-100.
במילים אחרות, אם בלוב מתנהלת מלחמה נגד קדאפי בגלל הטבח של אזרחים לוביים על ידי צבאותיו, הרי קיימת סכנה כי במוקדם או מאוחר תתעורר דרישה בינלאומית לפעולה צבאית מערבית דומה נגד אסד. התנגשות צבאית בעזה, יכולה להרחיק אפשרות כזו מדעת הקהל ולהפכה ללא מעשית.
במילים אחרות, ראשי צה''ל מציגים לפני הדרגים המדיניים ברירה, לבחור בין פעולה צבאית נגד החמס, או הימנעות מפעולה כזו, אופציה אשר מצד אחד תאפשר לחמס להמשיך בפיגועים ובירי הטילים על ערים ישראליות, אבל מהצד השני תאפשר להראות לאסד כי בנימין נתניהו מוכן ללכת כברת דרך ארוכה מאוד בהגשת עזרה לו בתמורה להתחלת משא ומתן מדיני בין ישראל לסוריה.
המקורות של תיקדבקה בירושלים ובמוסקבה מציינים כי זו היא בדיוק הנקודה בה נפגשים האירועים הביטחוניים האחרונים בישראל, עם ביקוריהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושל שר החוץ הסעודי סעוד אל פייסל במוסקבה.
שני המנהיגים הישראלי והסעודי מגיעים למוסקבה, כאשר לא ריאד ולא ירושלים מרוצות מהתוצאות של המדיניות האמריקנית במרד הערבי, ובמיוחד לא מהמעורבות הצבאית המערבית (ארה''ב, בריטניה, וצרפת) בלוב.
גם מלך סעודיה עבדאללה וגם נתניהו, סבורים כי המדיניות של ממשל אובמה שגויה, וכי מדיניות זו מזיקה לאינטרסים הלאומיים והביטחוניים של בעלי בריתה העיקריים של ארצות הברית במזרח התיכון.
שני המנהיגים חוששים כי המרוויחים הגדולים ביותר מאירועים אלה יהיו טהרן והתוכנית הגרעינית האיראנית, וכי ההתקוממויות בעולם הערבי רק עוזרות להסיח את דעת הקהל העולמית מהמתרחש באיראן.
עבדאללה ונתניהו חוששים, בהסתמכם על המידע המודיעיני המצוי בידיהם, כי בטווח ארוך יכולה איראן להשתלט על תנועות ההתקוממות בעולם הערבי, בייחוד במצרים.
סעודיה היא המדינה הערבית היחידה אשר כבר נקטה בצעדים מעשיים כדי לקדם סכנה זו, כאשר הכניסה ב-14 לפברואר את צבאה לבחריין כדי לעצור את מה שהיא רואה כניסיון של איראן להשתלט על נסיכות הנפט והפיננסים הזו הנמצאת בדלת האחורית של אזורי הנפט העשירים שלה במזרח סעודיה.
ישראל, לא רק שלא נקטה עד כה שום פעולה הקשורה למתחולל מסביבה בעולם הערבי, אלה גם שאיש ממנהיגיה לא אמר בפומבי איך ישראל רואה את המאורעות בעולם הערבי ויותר מכך את הסיכונים הצפויים לה מהם.
נסיעתו של נתניהו למוסקבה, המתנגדת לפעולה הצבאית האמריקנית-בריטית-צרפתית בלוב, היא ניסיון ישראלי ראשון לבדוק אופציות אחרות לישראל, מלבד אלה הקשורות בארצות הברית. גם הרוסים, גם הסעודים, וגם הישראלים מאמינים כי פגישה כזו בין בנימין נתניהו וסעוד אל פייסל, יכולה להבהיר לריאד ולירושלים איזה אופציות חדשות נפתחו לפניהן במצבים החדשים המתהווים במזרח התיכון בהן הן יוכלו לשתף פעולה, כמו בעבר, נגד איראן.
לכן לא צריך להתפלא כי בזמן שנתניהו בודק איזה אופציות חדשות יש לישראל במוסקבה ובריאד, מגיע שר ההגנה האמריקני רובט גייטס שהיה בקהיר, כדי לדון עם המצרים על סירובם להשתתף במהלכים הצבאיים המערביים נגד לוב, ביום ה' 24.3 לתל-אביב, כדי לדון עם שר הביטחון הישראלי אהוד ברק וצמרת צה''ל איך ישראל תמשיך להיות קשורה בוושינגטון מבלי שהיא תפזול לעבר מוסקבה וריאד.
 

Print Friendly, PDF & Email