בעוד חודשיים יהיה לאיראן מספיק אורניום אותו תוכל להעשיר לדרגה צבאית ולגשת לבנות פצצות גרעין

בעוד שדיפלומטים המייצגים את 5 מעצמות העל ואת גרמניה, מגיעים ביום ב' 6.12 לז'נווה, כדי להתחיל את המו''מ הגרעיני המחודש עם ראש המועצה הלאומית לביטחון האיראנית סעד ג'אלילי על תוכניתה הגרעינית של טהרן, מבלי שיש להם תקוות גדולות לפריצת דרך, ביצעה איראן 2 צעדים גדולים מאוד בתוכניתה הגרעינית אחד סודי ואחד גלוי.
הצעד הסודי  עליו מדווחים המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו בלעדית הוא, כי בשבועות האחרונים עשתה איראן בהצלחה מאמצים גדולים להגדיל את כמויות האורניום המעושר העומדים לרשותה ברמה של 19.75 אחוז, שהוא הסף ממנו אפשר תוך זמן קצר ביותר, שלא יותר משבועיים-שלושה, להפכו לאורניום בדרגה של 90 אחוז ממנו אפשר לבנות פצצה, או ראש חץ גרעיני.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים שלנו מוסרים כי מאמץ זה הביא לכך כי בעת פתיחת השיחות בז'נווה, יש בידי איראן 23,5 ק''ג של אורניום מעושר לדרגה של 19.75 אחוז. מאחר ולמרות ההפסקה של שבוע ימים בין ה-16 לנובמבר ול-22 בעבודת המתקן בנטאנז בגלל הווירוס Stuxnet, והניסיון לחסל בטהרן את ראש מערך הצנטריפוגות במתקן , פרופ' פראדיון עבאסי Prof. Fereydoun Abbasi, ביום ב'29.11, תפוקת האורנים המעושר במתקן רק נמצאת בעלייה של 60 אחוז לעומת כמויות ההפקה ב-2009, זקוקים האיראנים זקוקים רק לעוד 4.7 ק''ג של אורניום מעושר לדרגה של 19.75 אחוז, כדי להגיע לכמות של 28.2 ק''ג אורניום בדרגה כזו, כמות המספיקה לבניית פצצה, או ראש חץ גרעיני.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים, כי כבר בסוף ינואר, או תחילת פברואר 2011, כלומר בעוד 6 שבועות בלבד, תהייה בידי האיראניים כמו כזו של אורניום מעושר.
התפתחות כזו מאפשרת לטהרן לפתוח ביום ב' את השיחות בז'נווה מעמדה של יתרון וכוח, ולא מעמדה של חולשה שנגרמה בגלל הסנקציות כפי שמציגים זאת אנשי ממשל הנשיא אובמה.
המקורות שלנו מציינים, כי הסנקציות של האו''ם, והסנקציות החד-צדדיות של ארצות הברית ומדינות השוק האירופאי, לא רק שלא האטו את ההתקדמות ואת הפיתוח בתוכנית הגרעין האיראנית אלא האיצו אותה במידה ניכרת.
טהרן פותחת את שיחות הגרעין כאשר היא מציבה לפני המשתתפים את האיום כי אם הדיונים לא יתנהלו לפי סדר היום שלה, הצריך לדעתה לתת לגיטימציה בינלאומית לתוכניתה הגרעינית ותוכנית העשרת האורניום שלה, מצויה בידי מנהיגה האייטוללה עלי חמנאי האופציה לתת הוראה תוך 6 עד 8 שבועות להתחיל להעשיר את האורניום לדרגה צבאית של 90 אחוז ובכך להגיע תוך זמן קצר לסף בו איראן יכולה בכל רגע נתון לגשת לבנייתה של הפצצה הגרעינית, או ראש החץ הגרעיני המבצעי הראשון שלה.
מאחר וגם נציגי המעצמות המשתתפות בדיוניים קוראים את דוחות המודיעין הנמצאים בידי ראשי מדינותיהם בנושא, אפשר וצריך להניח כי הם ינסו למשוך את המו''מ ככל שיוכלו מתוך ההנחה שבכך הם יצליחו לשכנע את טהרן שלא לקבל החלטה לגשת לבנות את הפצצה הגרעינית. מצד שני התארכות המו''מ לתקופה של כמה שבועות לא תמנע מאיראן מלהשיג את כמויות האורניום המעושר הדרושות לה להשגת נשק גרעיני. במילים אחרות, ארצות הברית וישראל, נכשלו סופית במאמצים למנוע מאיראן להגיע לסף של פיתוח פצצה גרעינית.
ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, עסוק מאוד בימים האחרונים בהקמת יחידה של מטוסי כיבוי, אולם עיסוקו הנמרץ בכיבוי השריפה בכרמל נועד בין השאר להסתיר מדעת הקהל בישראל כי נכשל במטרה העיקרית שהציב לעצמו והיא למנוע מאיראן מלהגיע לשלב בו היא יכולה לגשת לבניית נשק גרעיני.
ההישג השני אליו איראן הגיעה הוצג בגלוי ביום א' 5.12, על ידי ראש הוועדה האיראנית לאנרגיה גרעינית עלי אכבר סאלחי Ali Akbar Salehi. סאלחי שהופיע בפני עיתונאים הודיע כי איראן הפיקה מהאורניום הנמצא ברשותה את 'העוגה הצהובה' yellowcake שהוא החומר בו משתמשים בייצור דלק גרעיני. כלומר, איראן יכולה לגשת בעצמה לייצור מוטות דלק גרעיניים. עד עתה תלויה איראן בייבוא של מוטות דלק כאלה מרוסיה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי מוטות דלק גרעיניים משמשים לשתי מטרות:
1. להפעלת הליבה של כורים גרעיניים.
2. ממוטות דלק גרעיניים אפשר להפיק פלוטוניום המיועד לבניית פצצות גרעיניות. במילים אחרות, בחודשים האחרונים התקדמה איראן בצעדי ענק בשני המסלולים של בניית נשק גרעיני. במסלול העשרת האורניום, ובמסלול הפלוטוניום, וזאת למרות הסנקציות.
 

Print Friendly, PDF & Email