בעוד ישראל שולחת ביום ג' את טיל החץ 2 המשופר נגד הטילים האיראנים, נחשפת בניו יורק רשת סינית שרכשה וסיפקה את חומרי הגלם האמריקנים הדרושים לבניית הטילים ומערכות ההנחייה האיראניים

תיקדבקה:ממשל אובמה והפרקליטות במנהטן סגרו ביום ג' 7.4 רשת של למעלה מ-100 חברות קש סיניות, שייצגו חברות איראניות שקנו בשוק האמריקני חלקי חילוף וחומרים לתוכניות הגרעין והטילים של איראן, באמצעות מימון של לפחות 6 מגדולי הבנקים האמריקנים.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי בדרך זו עקפה טהרן, בעזרתה של בייג'ין, את הסנקציות במועצת הביטחון הטילה עליה, ואת האיסור שארצות הברית הטילה על בנקים איראנים לבצע עסקות בינלאומיות בדולרים.
המקורות שלנו מציינים אין ספק כי בפעילות ענפה כזו שהשתרעה על פני שלוש יבשות, אמריקה, אסיה, והמזרח התיכון, היו מעורבים גם שירותי המודיעין הסינים וגם שירותי המודיעין האיראנים אשר עשו יד אחת לספק לטהרן את החומרים הדרושים לתעשיית הגרעין והטילים שלה.
התובע הכללי במנהטן רוברט מורגנטאו Robert Morgenthau, מסר ביום ג' 7.6, כי תעשיין סיני, אשר נמלט מארה"ב בשם לי פאנג וואי Li Fang Wei, ניהל באמצעות חברת כלכלה ומסחר שהקים בשם 'ליממט' LIMMT Economic and Trade Company, למעלה מ-100 חברות אשר קנו ציוד, חלקי חילוף, וחומרים בדולרים בתוך ארצות הברית עבור איראן.
החברות הסיניות-איראנית הצליחו לקנות במשך שנתיים החל מ-2006 ועד 2008, לפחות 24.5 טון מוטות פלדה מיוחדת המותאמת לייצור טילים. כן נרכשו עבור האיראנים לפחות 50 טון של נחושת מיוחדת בה משתמשים לייצור מערכות הנחייה לטילים, ועוד כ- 15 טון של אלומיניום מיוחד המתאים לייצור טילים לטווח ארוך.
לפי התיאורים שמסר התובע במנהטן ומקורות במשרד האוצר האמריקני התברר,כי לפחות 6 חברות איראניות שהיו קשורות עם בתי חרושת שבבעלותו של לי פאנג וואי בסין, העבירו להם הזמנות לציוד הדרוש לתעשיית הגרעין והטילים האיראנית ושילמו עבורם לסינים ביורו. הללו קנו עבור האיראנים את הציוד בארצות הברית בדולרים, ייצאו את הציוד שקנו לסין, ומשם שלחו אותו לאיראן.
כדי לבצע את עסקות הרכש פנה התעשיין הסיני, כאשר כל פעם הוא משתמש בשמות שונים ומציג לפניהם תעודות ומסמכים שונים, אל בנקים אמריקנים וקיבל מהם ממימון לביצוע העסקות, מבלי שהבנקים ידעו כי המודבר ברכישת ציוד צבאי לאיראן. בין הבנקים האמריקנים שרשת ההברחות הסינית-איראנית פנתה היו, 'סיטיגרופ' Citigroup, 'גיי.פי. מורגן' GPMorgan, ו'בנק אופ אמריקה' Bank of America.
התובע האמריקני אמר כי ארצות הברית תבקש מסין את הסגרתו של לי פאנג וואי. אולם המקורות של תיקדבקה מציינים כי אין שום סיכוי שבייג'ין תענה לבקשה האמריקנית.

Print Friendly, PDF & Email