בעוד מנהיגים ישראלים מדברים על האופציה הצבאית מול איראן, מדגיש הבית הלבן את הפתרון הדיפלומטי.

המקורות של תיקדבקה בוושינגטון: הבית הלבן בתגובה, ביום ו' 6.6, על האיומים המגיעים מישראל בדבר תקיפת מתקני הגרעין האיראנים, ועל הדיווחים כי ראש הממשלה אולמרט, נכשל לשכנע את הנשיא בוש כי הגיע הזמן לפעול צבאית נגד איראן. 'אנו (ארה"ב), מנסים לפתור בעיה זו בדרך דיפלומטית.'
באירוע חסר תקדים בוושינגטון, התייחסו שני דוברים בבית הלבן לשאלות בדבר האפשרות שישראל תתקוף בעצמה את מתקני התוכנית הגרעינית האיראנית.
השאלות הוצגו לבית הלבן ע"י עיתונאים לאחר ששר התחבורה שאול מופז, צוטט ביום ו' בעיתונות האמריקנית, כי 'אם איראן תמשיך בתוכנית הנשק הגרעיני, אנחנו (ישראל), נתקוף אותה'. ציטוט המקור If Iran continues its nuclear weapons programme, we will attack it.
עיתונאים שאלו את דובר הבית הלבן סקוט סטנזאל Scott Stanzel, אם ארצות הברית תתמוך would support , תקיפה ישראלית על איראן? על כך ענה הדובר: 'אינני עומד לדבר (להגיב) על השערות. העמדה שלנו כלפי איראן הובהרה היטב בשבועות ובחודשים האחרונים'.
ציטוט המקור: I'm not going to talk about hypotheticals. I think we've been pretty clear in recent weeks and months about our approach on Iran.
יותר מאוחר אמרה דוברת הבית הלבן דנה פארינו Dana Perino, אני מבינה את דאגותיה של ישראל לגבי עתידם וביטחונם, כאשר יש להם שכן כזה (איראן), במזרח התיכון'. 'אנחנו משתדלים לפתור זאת בדרך דיפלומטית'. ציטוט המקור: We are trying to solve this diplomatically.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בינתיים הסיבה היחידה לכל הדיווחים האלה, היא מצבו הפוליטי והאישי של אולמרט, והתמודדות הפוליטית שנפתחה בישראל, על המועמדות לתפקיד ראש הממשלה.
ערב צאתו לארצות הברית, וגם לאחר פגישתו עם הנשיא ג'ורג בוש, ביום ד' 4.6, ניסה ראש הממשלה ואנשי לשכתו ליצור את הרושם, כי הנושא האיראני הוא שעומד במרכז נסיעתו של ראש הממשלה. בעיתונות הישראלית פורסמו דיווחים מטעים ומביכים כאילו אולמרט מביא אתו לוושינגטון מפות וצילומי לוויין חדשים, אשר ישכנעו את הנשיא בוש, כי הגיע הזמן לנטוש את המאמצים הדיפלומטים ולעבור למעשים. לכל הדיווחים האלה לא הייתה אחיזה במציאות, והם נועדו רק למטרה אחת, להראות שראש הממשלה עוסק 'בקור רוח' בנושאים חשובים יותר מאשר החקירות המשטרתיות נגדו.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי אם כבר ישראל רצתה למסור מידע מודיעני מתקדם כזה לארצות הברית, היא הייתה מבצעת זאת באמצעות שר הביטחון אהוד ברק, וראש 'המוסד' מאיר דגן, שנפגשו השבוע, בזמן שאולמרט היה בוושינגטון, מספר פעמים בתל אביב, עם מתאם שירותי המודיעין האמריקניים, האדמירל מייק מקקונאלUS Director of National Intelligence Admiral Mike McConnell, ששהה בישראל 4 ימים כאורח 'המוסד' מייק מקקונאל, הוא האיש אשר כל בוקר מתדרך את נשיא ארצות הברית בנושאי מודיעין.
לכן לא צריך להתפלא, כי לאולמרט שחזר ביום ו' 6.6 מוושינגטון, לא היה מה לומר בנושא האיראני, לאחר פגישתו עם בוש, מלבד כמה מילים חסרות משמעות. גם בדבריו של שר התחבורה שאול מופז לא היה חדש. לא צריך להיות פוליטיקאי בכיר בישראל, ושר ביטחון ורמטכ"ל לשעבר, כדי להבין ולומר, כי ישראל לא תוכל לשבת בחיבוק ידיים, באם איראן תגיע לשלב של בניית נשק גרעיני.
בשבוע האחרון הפך מופז להיות 'נץ', במסגרת המרוץ הפוליטי שפתח, כדי להעמיד את מועמדותו לראשות מפלגת 'קדימה', במקומו של אולמרט. בינתיים, ממשלת אולמרט, מתקשה להחליט לא על פעולה צבאית נגד איראן, אלא אפילו על פעולה צבאית נגד החמס ברצועת עזה.

Print Friendly, PDF & Email