בעוד מנהיגי ישראל שוב קוראים לעולם לפעול ללא דיחוי נגד איראן, מפעילה טהרן את כוחה המעצמתי, הפעם באסיה, ומוכיחה כי לסנקציות נגדה אין ערך.

מיוחד ובלעדי למקורות של תיקדבקה: בזמן שנשיא המדינה אמר ביום ד' בערב 30.4, בטכס פתיחת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בהתייחסו לאיום הגרעין האיראני, ואמר כי 'את המוטל על העולם – עליו לעשות ללא דיחוי', חזר נשיא איראן אחמדינאז'ד מסיור בזק בן 3 ימים בסרילנקה, פקיסטן, והודו, כשהוא מוכיח כי איראן מנהלת מדיניות מעצמתית, ומשיג שורה של הסכמים כלכליים-אסטרטגים המראים כי הסנקציות הכלכליות, שהוטלו על איראן על ידי מועצת הביטחון וארצות הברית, אינן פועלות, ואיראן יכולה להמשיך את התוכנית הגרעינית הצבאית, המכוונת בין השאר להשמדת ישראל, ללא הפרעה.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים כי אחמדינאג'ד הצליח לשכנע את מנהיגי הודו, ב-6 שעות בלבד בהן שהה בניו דהלי, ואת הממשלה בפקיסטן, ב-3 שעות בהן שהה באיסלאמבאד, לגשת לביצוע תוכנית ההנחה והבנייה של צינור הגז, שיהיה הגדול והארוך ביותר בעולם, ה-IPI, ויעביר את הגז האיראני דרך פקיסטן להודו. ההשקעה בהנחת צינור זה תגיע ל-7 מיליארד דולר.
המקורות שלנו מדווחים כי עצם המשא ומתן של ההודים והפקיסטנים עם איראן, על הנחת צינור גז אסטרטגי זה, שלא לדבר על ההשקעה הכספית והעבודות הכרוכות בהנחתו, הן הפרה של כל הסנקציות שמועצת הביטחון הטילה על איראן, והתעלמות מוחלטת של ניו דהלי ואיסלמבאד, מהתנגדותה של וושינגטון להנחת הצינור הזה.
מבחינתה של ישראל ההסכמה שנתן ראש ממשלת הודו מאנמוהן סינג Manmohan Singh לאחמדינאז'ד לנסות ולהביא את פרויקט הענק לידי גמר, היא סטירת לחי מצלצלת לישראל, המשקיעה את מטיב הפיתוח ותוצרתה הצבאית בצבא הודו, בתעשייה האווירית, ובסוכנות החלל ההודית.
גם סרילנקה, שצבאה מצויד בנשק ישראלי, הצי שלה בספינות קרב ישראליות, וחיל האוויר שלה במטוסי 'כפיר' ישראליים, קבלה בזרועות פתוחים את נשיא אירן אחמדינז'אד. תמורת קבלת פנים זו שנמשכה יומיים, הודיעה איראן, המתוארת במערב ובישראל כמדינה העומדת בפני כלכלה מתמוטטת, כי תשקיע בקולמבו הבירה, 1.5 מיליארד דולר בבניית תחנת כוח ובתי זיקוק גדולים.
כל זה מתרחש, כאשר רק לפני כמה ימים בהרצאה באוניסרסיטת הרווארד בארצות הברית אמר בהרצאה שנשא ניקולס ברנס Nicholas Burns סגנה של שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס שפורש בימים אלה מתפקידו, כי הוא רואה את אחד מהישגיה הגדולים של מדיניות החוץ של רייס ושלו, את מניעת הקמתו והנחתו של צינור ה-IPI, בין איראן, הודו, ופקיסטן.
במילים אחרות, המדיניות שנוקטים נשיא המדינה שמעון פרס, וראש הממשלה אהוד אולמרט, בה הם חוזרים וקוראים לעולם, גם בערב יום השואה והגבורה, לפתור את האיום הגרעיני האיראני איננה פועלת. אם היה לקח מרכזי אחד מהשואה הוא כי אסור לעם ישראל לסמוך על העולם, בוודאי שלא בנושא המהווה איום קיומי על עם ומדינת ישראל. שר התחבורה שאול מופז, הנמצא בוושינגטון לשם שיחות הצוותים האסטרטגיים של ארצות הברית וישראל אמר ביום ה' 1.5 (שעון ישראל) לפנות בוקר, כי איראן יכולה תוך פחות משנה אחת להתחיל בבניית פצצה גרעינית. במצב שכזה מילים יפות ומצוחצחות כפי שהשמיעו נשיא המדינה וראש הממשלה בהר הרצל, אינו מספיקות. צריך מילים ברורות, ומעשים.

Print Friendly, PDF & Email