בעוד נשיא ארצות הברית באראק אובמה מכריז כי וושינגטון מתכוננת לפתיחת דו שיח ישיר עם איראן, מודיעה מוסקבה כי היא תפעיל את הכור הגרעיני בבושייר כבר ב-3 החודשים הקרובים. תיקדבקה: השיחות בין וושינגטון לטהרן תתחלנה בסוף חודש יוני.

בעוד 5.2 מיליון אזרחי ישראל הולכים לבחור ביום ג' את ראש הממשלה אשר יצטרך לפעול צבאית נגד התוכנית הגרעינית האיראנית, פתחו וושינגטון ומוסקבה בצעדים מנוגדים כלפי התוכנית הגרעינית האיראנית. בעוד הנשיא אובמה העמיד כתנאים לשיחות הישירות עם טהרן את הפסקת התוכנית הגרעינית והפסקת תמיכת איראן בגורמי טרור, ביניהם מנה את חיזבאללה, ואת החמס, מכריזה מוסקבה כי טהרן יכולה להיות בטוחה בכך כי הכור הגרעיני בבושייר יופעל בקרוב.
במילים אחרות, למרות הדיבורים הרמים בימים האחרונים במוסקבה על שיפור אפשרי ביחסים עם ממשל אובמה, פועלים הרוסים לחיזוק עמדת ההנהגה האיראנית לקראת הדו-שיח הישיר שלהם עם האמריקנים. עמדת מוסקבה תביא לכך כי טהרן תגיע לשולחן המו"מ עם וושינגטון, כאשר היא ממשיכה את העשרת האורניום, יש לה יכולות מוכחת של טילים בליסטים היכולים לשגר לוויינים לחלל, ואחת החוליות המרכזיות בתוכנית הגרעינית האיראנית, קרי- הכור בבושייר ממנו אפשר יהיה להפיק פלוטוניום, כבר פועל.
הנשיא באראק אובמה אמר ביום ג' לפנות בוקר (יום ב' בלילה 9.2 לפי שעון ארה"ב), כי ממשלו מתחיל לבחון את הדרכים ליצור את האפשרות להתחיל לשבת עם האיראנים ליד שולחן המו"מ, פנים מול פנים. ציטוט המקור:we will be looking for openings that can be created where we can start sitting across the table face to face with Iran.
הנשיא אמר כי במשך שנים רבות שררו יחסי אי אמון עמוקים בין ארה"ב ואיראן, וכי זו, (כלומר השיחות הישירות), לא תהייה משימה קלה. בציינו את 'דאגותיו העמוקות' deep concerns של הממשל מכך שבמשך שנים רבות המדיניות האיראנית לא תרמה לשלום ולשגשוג באזור, הביא הנשיא האמריקני 3 דוגמאות. תמיכתה של איראן בחיזבאללה, והחמס. השימוש בלשון המהווה סיבה למלחמה נגד ישראל. חתירתה של איראן להשגת נשק גרעיני. ציטוט המקור: Iran's support for Hezbollah and Hamas, its bellicose" language toward Israel, and its pursuit of a nuclear weapon.
בכך קבע הנשיא אובמה כי איראן היא המקור למלחמות האחרונות במזרח התיכון, ולא ישראל כפי שמדינות רבות ניסו להציג זאת בזמן ולאחר מבצע 'עופרת יצוקה' ברצועת עזה.
אומבה גם הדגיש כי במגעים עם איראן ארה"ב צריכה להשתמש בכל האמצעים שבידיה, כולל האמצעים הדיפלומטיים. ציטוט המקור: The president said the U.S. must use all of the tools at its disposal in dealing with Iran, and that includes diplomacy.
זה הוא ניסוח מעניין ביותר שמשאיר את האופציה הצבאית נגד איראן על השולחן, אבל בו בזמן מדגיש את האופציה הדיפלומטית.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים בלעדית, כי בהתייעצויות פנימיות בבית הלבן ערב השמעת דברים אלה, הכריע הנשיא אובמה כי השיחות הישירות עם איראן לא תתחלנה לפני שהבחירות לנשיאות באיראן תסתיימנה, ויהיה ברור מי הנשיא האיראני הבא. הבחירות באיראן הן בחודש יוני, כלומר בעוד כ-4 חודשים. פרטים בלעדיים על שורה של החלטות שהנשיא באראק אובמה קיבל לגבי טקטיקת המו"מ עם איראן, פורסמו בלעדית בגיליון מס' 383 של השבועון דבקה-נט-ווייקלי DNW, שיצא לאור ב-6 לפברואר.
כמה שעות לפני שהנשיא אובמה נשא את דבריו, ביצעה מוסקבה את המהלך שלה. מנהל מחלקת אסיה במשרד החוץ הרוסי אלכסנדר מרייסוב Alexander Maryasov אמר:
אני רוצה להדגיש עוד פעם את הנכונות הרוסית לסיים את בניית הכור הגרעיני בבושייר במסגרת הזמן' (עליה הוסכם בין מוסקבה לטהרן). 'אני מאמין כי לאחר שהושלמו בחודש שעבר (ינואר 2009) משלוחי הדלק הגרעיניים עבור הכור שייצר חשמל, לא צריכים להיות יותר ספקות לאיראנים לגבי התוצאה', (כלומר, לגבי הפעלת הכור). ציטוט המקור:.
I want to stress once again the readiness of the Russian side to complete the construction of the Bushehr nuclear power plant within the set timeframe. I believe that after the shipment of nuclear fuel for the electric power plant took place last month, the Iranian side should have no doubts on this score
המקורות של תיקדבקה במוסקבה מדווחים, כי מוסקבה השלימה במחצית השנייה של ינואר את העברתם של 82 טון metric tons מוטות דלק גרעיני הדרושים להפעלת הכור בבושייר. מכמות גדולה כזו של דלק גרעיני שתפעיל את הכור, אפשר גם לייצר חשמל וגם להפיק פלוטוניום.

Print Friendly, PDF & Email