בעוד נתניהו מחפש מועמד לנשיא שיבלום את פרס, פרס מחפש מועמד לתפקיד ראש הממשלה שיפיל את נתניהו

כאשר הקריירה הפוליטית של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הגיעה לקיצה, וגם מצבו של מי שהיה מנהיג פוטנציאלי אחר של גוש המרכז שמאל, הרמטכ''ל לשעבר גבי אשכנזי, איננו טוב ביותר, כאשר הוא נחשד בפוטש צבאי-פוליטי, וראש הממשלה בנימין נתניהו מתמרן את עצמו למצב של שיתוק פוליטי, מבלי שהוא מכריע באף אחת מהבעיות הבוערות של ישראל, החל מאיראן וכלה בשאלה מי יהיה נשיא המדינה הבא, יש מי שפורץ אל תוך הוואקום הזה בכל העוצמה.
המדובר בנשיא המדינה שמעון פרס בן ה-91.
ביום ו' 16.5, אמר פרס לשר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל, כי הוא מסכים עם דבריו של הנשיא אובמה, כי ארצות הברית איננה צריכה להיות השוטר של העולם. תפקידה של אמריקה, אמר פרס, לא פחות מאשר לאיש הממונה על עוצמתה הצבאית של ארה''ב, להשכין שלום בעולם.
פרס אמר להייגל, בדיוק את ההיפך הגמור, ממה ששמע זמן קצר לפני כן בעת שהתקבל על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.
במילים אחרות, מזווית הראייה של פרס, כפי שעל ארה''ב לא לתקוף את איראן, ובמקום זה היא צריכה לעשות שלום עם טהרן, כך ישראל איננה צריכה לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית, כפי שנתניהו אומר, כאשר הוא מסביר להייגל, כי לא צריך לתת לאייטוללות לנצח, ולא צריך לאפשר לטהרן להמשיך ולרמות את כל העולם.
איך שנתניהו לא יעמיד את הדברים, הדברים שלו מעמידים אותו בעמדת חולשה פוליטית אישית ולאומית, ונותנים את היתרון בידיו של פרס.  אם נתניהו יודע כי הנשיא אובמה אף פעם לא יתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית, למרות שהוא ואנשיו ממשיכים להשמיע קולות איתות בכיוון הזה, מדוע הוא מציג עמדות כאלה לשר ההגנה האמריקני?  
הייגל אמר בעת הפגישה שלו עם פרס ביום ו': 'אני רוצה להבטיח לך (שיש) לארה''ב התחייבות שאיראן לא תשיג נשק גרעיני, וכי אמריקה תעשה (מה שצריך) כדי למלא התחייבות זו'. I want to assure you of the United States’ commitment to ensuring Iran does not get a nuclear weapon — and that America will do what we must to live up to that commitment.
בדיוק באותו זמן בו הייגל אמר את הדברים האלה, הסתיימו השיחות הגרעיניות בין ארה''ב וטהרן בווינה בכלום!
לפתע התברר, כי לא רק שאי אפשר לנסח טיוטה סופית להסכם גרעיני, אלא שאי אפשר להגיע עם טהרן להסכם אפילו בסעיף אחד.
אבל כאשר אובמה ופרס מסכימים, כי ארה''ב איננה צריכה להיות השוטר של העולם, והאיראנים בטוחים כי לא ארה''ב ולא ישראל יתקפו אותן, משום שנתניהו רק מדבר ואיננו פועל,  מדוע צריכה טהרן להראות אפילו סימן קל אחד של וויתור אפילו על מתקן גרעיני אחד, או על טיל בליסטי אחד?
גם התבטאות של פרס ביום העצמאות, כאשר אמר כי בשנת 2011, הוא כבר היה בדרכו לרבת עמון כדי להיפגש שם עם אבו מאזן ולחתום על הסכם שלום אתו, כאשר נתניהו טלפן אליו והורה לו לא לחצות את הגבול לירדן ולחזור אל משכן הנשיא בירושלים, לא הייתה מקרית.
'נתניהו עצר את זה', אמר פרס. 'ההסכם אליו הגענו היה על דעתו של ראש הממשלה. אני לא ניהלתי משא ומתן פרטי. ראש הממשלה היה שותף בכל צעד ושעל. יכול להיות שהוא חשב שבאמת ישנה הצעה יותר טובה, אינני יודע. אני לא רוצה לשפוט סתם כך. בכל אופן, זה מה שהוא אמר לי ולי לא היה ספק להטיל ספק במה שהוא אומר'. סיים פרס בעוקצנות.
במילים אחרות, אם פרס היה ראש ממשלה, ונתניהו היה נשיא, היה מושג כבר, לפי דברי פרס לפני שלוש שנים הסכם עם שלום עם הפלסטינים.  גם בדברים אלה יש מסר של פרס לממשל אובמה: אם הייתם שומעים לעצותיי ומקבלים את דרכי, הייתם מונעים מעצמכם את הכישלון המביש שהגעתם אליו בחודש שעבר, כאשר השיחות שניהל שר החוץ ג'ון קארי עם נתניהו ועם אבו מאזן התמוטטו.        
 לא צריך להיות מומחה פוליטי גדול כדי להבין ולראות, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא בנסיגה, ושמעון פרס, השובר את כל ההגבלות החוקיות הקובעות את מסגרות הפעולה של נשיא בישראל, מבלי שאיש יעז לומר על כך מילה אחת, נמצא בעיצומה של תנופה פוליטית.
רק מעטים יודעים ומכירים את תוכניתו הפוליטית של פרס, עליה הוא עמל קשה בשנתיים האחרונות להקים גוש פוליטי חדש,אשר ידיחו מהשלטון את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת 'הליכוד', ובמקומן יעלו גוש פוליטי, אשר יסכים למשנת השלום שלו, גם כלפי איראן, וגם כלפי הפלסטינים.
זו הסיבה העיקרית בגללה דחה פרס באחרונה את כל ההצעות שהובאו בפניו להאריך את כהונתו כנשיא.  בגיל 91, הוא איננו רוצה להמשיך כנשיא, הוא רוצה לחזור למרכז הבמה הפוליטית.
מאחר ופרס לא רצה אף פעם באולמרט כראש הגוש הפוליטי החדש, הוא העמיד במקומו את גבי אשכנזי. עכשיו כאשר גם גבי אשכנזי נפל, נשארה המשרה בינתיים הווירטואלית הזו פנויה כאשר פרס ממשיך לחפש לה מועמדים חדשים. 
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי בשבועות האחרונים נפגשו כמה פעמים בחשאי הנשיא שמעון פרס, ומי שהיה ראש ממשלה ושר ביטחון  בממשלת נתניהו, אהוד ברק, וניהלו שיחות ביניהם אשר נועדו לבדוק את שיתוף הפעולה הפוליטי ביניהם, לאחר עזיבתו של פרס את משכן הנשיא.
 למקורביו אומר ברק, 'כי אני נערך לחזור לפוליטיקה'.  כל מי שיש לו עין חדה, הבחין בכך כי ברק שעד עתה נמנע מלהופיע בציבור , דאג להופיע בפני כל  המצלמות באירועים המרכזיים של יום העצמאות האחרון.
אולם פרס, שכבר היה לו עבר של שיתוף פעולה עם ברק  גם במפלגת 'העבודה', וגם כאשר ברק חבר לממשלת 'קדימה' בראשות אהוד אולמרט, בשנים 2007-2004, איננו סומך על נאמנותו של ברק אליו, ואיננו מאמין כי ברק באמת מתכוון לאמץ את משנתו הפוליטית-עדיין לא החליט סופית.
לכן כפי שבנימין נתניהו מחפש באיחור רב מועמד מתאים עבורו לתפקיד הנשיא שיבלום את פרס, כך שמעון פרס מחפש מועמד מתאים לתפקיד ראש הממשלה שיפיל את נתניהו.             

 

Print Friendly, PDF & Email