בעוד צבא ארה"ב נסוג ממרכז עיראק, הצי האמריקני מוציא את נושאת המטוסים 'הרי טרומן' וכוח התקיפה שלה מאזור המפרץ והים התיכון

כוחות צבא ארצות הברית בעיראק פינו, בשבת 4.4, את הבסיס האווירי הגדול חבנייה Habbaniyah-Al Taqaddum הנמצא 74 ק"מ מערבית לבגדאד ומסרו אותו לידי צבא עיראק.
עם השלמת הנסיגה מחבנייה לא נשארו יותר כוחות אמריקנים באזור בגדאד כאשר הכוחות האלה מתרכזים עתה במחוז אנבאר Anbar במערב עיראק בקרבת גבול עיראק וסוריה. כוחות אלה מתרכזים עתה בבסיס האווירי הגדול עין אל-אסד.
קודם לכן נסוגו הכוחות האמריקנים משורה של בסיסים קטנים ביניהם הבסיס k1 באזור קירקוק.
הנסיגה האמריקנית נועדה להגן על הכוחות האמריקנים מפני התקפות הטילים שהפכו באחרונה לכמעט יומיומיות של המליציות השיעיות העיראקית הפרו-איראניות, בתגובה על חיסולו של מפקד 'גדודי אל קודס' על ידי האמריקנים הגנרל קאסם סולייני.
הנסיגה האמריקנית מחבנייה מאפשרת עתה למיליציות האלה חופש תנועה במרכז עיראק כולל הבירה בגדאד.
במקביל, הוציא השבוע צי ארצות הברית את נושאת המטוסים 'הרי טרומן' USS Harry Truman וכוח התקיפה שלה מאזור המפרץ והים התיכון. עד עתה הכוח הזה היה מוצב במפרץ מול איראן.
הכוח הימי-אווירי הזה עושה עתה את דרכו לאזור האוקיינוס השקט שם הוא יוצב במקומה של נושאת המטוסים 'תיאודור רוזוולט' USS Roosevelt שחלק ממלחיה נפגעו ממחלת הקורונה.
איראן למרות המצב הקטסטרופלי בו היא נמצאת בגלל מגפת הקורונה מצד אחד, ובגלל הירידה התלולה במחירי הנפט דבר המאלץ אותה להפיק לא יותר מאשר 200,000 חביות ליום, שלחה ביום שני 30.3 את המפקד החדש של 'גדודי אל קודס' הגנרל איסמעיל חאני Brigadier General Esmail Ghaani לבגדאד במאמץ לנצל את המצב שנוצר ולהביא למינוי פוליטיקאי פרו-איראני כראש ממשלה.
אולם מידע מודיעני שהגיע באחרונה לוושינגטון הראה כי המפקד האיראני ניהל גם דיוניים עם שורה של מפקדים במיליציות השיעיות בהן נידונו הפרטים האחרונים של תוכניות תקיפה נרחבת יותר של הכוחות האמריקנים גם בעיראק וגם בסוריה.
המידע הזה הביא את הנשיא טרמאפ לצייץ השבוע ברשת טוויטר את האזהרה הבאה: 'לפי מידע איראן ובעלות בריתה מתכננות התקפות בזק על כוחות ומתקנים אמריקנים בעיראק. אם זה יתרחש איראן תשלם מחיר מאוד כבד על כך', Upon information and belief, Iran or its proxies are planning a sneak attack on U.S. troops and/or assets in Iraq. If this happens, Iran will pay a very heavy price, indeed. טראמפ הוסיף ואמר, כי נכון שהכוחות הקרקעיים האמריקנים שנשארים בעיראק הם מצומצמים, אולם באם יהיה צורך בכך ארה"ב תוכל להפעיל באזור כוחות אוויר גדולים.
ספק רב באם אזהרות אלה, כמותן כבר טרמאפ הכריז כמה פעמים בעבר, תרתיע את ההנהגה האיראנית מתוכניותיה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות