בעוד צה"ל עורך תרגיל בגבולות הצפוניים, פתחה איראן בתרגיל צבאי לאורך גבולותיה הדרומיים

בעוד שר הביטחון אהוד ברק מכריז בניגוד לפרסומים אופטימיים מארה''ב, כי הוא מעריך כי שיחות הגרעין בין 6 המעצמות לאיראן שתתחדשנה ב-23 למאי בבגדאד, יסתיימו ללא תוצאה, בצעו ארה''ב, ישראל ואיראן, במשך יום ג' 1.5, שורה של צעדים צבאיים.  ההתפתחויות האלה הצביעו על כך, כי אין בסיס לדיווחים מיום שני מארה''ב, כאילו המתיחות הצבאית במזרח התיכון לקראת מלחמה פחתה, בגלל הוויכוח הפנימי בישראל באם לתקוף, או לא לתקוף לבד את איראן. 
זה לא היה מקרה, כי כמה שעות לאחר שביום ג' בבוקר 1.5, פתחו צה''ל וכוחות ביטחון ישראליים אחרים בתרגיל צבאי גדול בצפונה של ישראל ברמת הגולן, לאורך גבולות ישראל עם סוריה ולבנון, שגם כוחות איראניים פתחו בתרגיל צבאי גדול לאורך גבולותיה וחופיה הדרומיים של  איראן. טהרן ממשיכה במדיניות, עליה הוסכם בינה לבין סוריה וחיזבאללה עוד בתחילת 2011, כי כל תנועה צבאית מערבית, או ישראלית במזרח התיכון, תיענה בתנועה צבאית של מדינות הציר האיראני.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ישראל פתחה בתרגיל הצבאי ברמת הגולן בעיקר בגלל העמקת מלחמת האזרחים בסוריה, הפעילות ההולכת ומתרחבת של אל קעידה ליד גבולותיה הצפוניים של ישראל, והאפשרות כי המלחמה בסוריה תתפשט גם לעבר לבנון.
יום קודם לכן, החל צה''ל להקים חומת ביטחון חדשה לאורך כ-2 ק''מ אשר תשתרע ממטולה ועד לנקודה בגבול שהיא מול הכפר הלבנוני קילא, אשר תמנע ירי צלפים מלבנון לתוך שטח ישראל. גובהה של חומה זו הוא 10 מטר, והיא נועדה לחסום מפני צלפים את היכול לצפות במתרחש ביישוביי וכבישי אצבע הגליל. בהתחלת בנייתה של חומה זו הוחל לאחר שהתקבל מידע מודיעני המצביע על כך, כי חיזבאללה מתכונן להציב בדרום לבנון צלפים אשר יחממו את גזרת הגבול הלבנוני-ישראלי, בניסיון להסיח את דעת הקהל העולמית מהמתרחש בסוריה.  
כמו שישראל מעריכה כי גזרות אצבע הגליל והגולן יכולות להפוך לגזרות חמות, בהן יתחוללו חילופי אש תכופים משני עברי הגבול, כך האיראנים מעריכים, כי תקיפה על תוכנית הגרעין האיראנית, ותקיפות מקדימות  לה, תכלול גם נחיתה של כוחות מיוחדים אמריקנים, ישראלים, וגם של צבאות אחרים בדרום איראן. 
צה''ל לא מסר פרטים על התרגיל בצפון ישראל ועל הכוחות המשתתפים בו, מלבד לציין כי הוא יימשך עד יום ג' בלילה, וכי בצפון תורגש תנועה צבאית כבדה, ויישמעו קולות ירי ונפץ.
לעומת זאת, מפקד כוחות משמר הגבול האיראניים גנרל חוסיין זולפאקרי General Hossein Zolfaqari מסר פרטים על  התרגיל האיראני. לדבריו התרגיל ייערך באזורי בושייר, היכן שנמצאים הכור הגרעיני הגדול, וחלקים של תוכנית הגרעין האיראנית, כולל מתקן העשרת האורניום בנטאנז. האי קיש במפרץ הפרסי, שם ישנם בסיסים גדולים של משמרות המהפכה. כמו כן ייערך התרגיל במחוז הורמגזאן, ליד באנדר עבס, שם נמצאות המפקדות הראשיות של משמרות המהפכה, בלוצי'סטן,סיסטן, וחוזיסטן שהוא האזור בו נמצאים שדות הנפט העיקריים של איראן.
ביום ב' 30.4 הודיעה איראן, כי פתחה טכנולוגיה יחידה במינה בעולם שיכולה לא רק להסיט כל טיל שישוגר אליה ממסלולו, אלא גם תכוון את הטיל למטרה חדשה אותה יקבעו האיראנים.  את ההודעה מסר מפקד הבסיס האווירי האיראני, Khatam-ol-Anbiya Air Base, שפירושו 'בסיס אחרון הנביאים'. בריגדיר גנרל פארזאד איסמעלי Brigadier General Farzad Ismaili אמר, 'זו היכולת של המלחמה האלקטרונית המאפשרת לנו לתכנת מחדש את מערכת הניווט של הטילים'.
טהרן לא הפסיקה בימים האחרונים למסור הודעות הנוגעות לנחיתתה ביום א' 22.4, של  טייסת שלמה של מטוסי הקרב-חמקן המתקדמים ביותר הנמצאים בידי ארה''ב מדגם F-22, בבסיס אל-דאפרה Al Dhafra Air Base, שבאיחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, מול חופיה הדרומיים של איראן. דובר משרד החוץ האיראני הגדיר ביום ג' את נחיתת המטוסים האמריקנים 'כמסכנת את שלום האזור. הדובר קרא למדינות המפרץ הפרסי שלא לאפשר הצבתם של כוחות צבאיים זרים (כלומר, בעיקר אמריקנים) בשטחן.
שבוע לאחר הגעתם של המטוסים האמריקנים למפרץ, אמרה ביום שני 30.4 בוושינגטון, אליזבת שרווד-ראנדל  Elizabeth Sherwood-Randall, עוזרת מיוחדת לנשיא באראק אובמה, וראש השולחן האירופאי במועצה לביטחון לאומי האמריקנית (special assistant to President Obama and senior director for European affairs at the National Security Council), כי בוועידת מנהיגי מדינות נאט''ו אשר תתכנס ב-20 במאי בשיקאגו, יוכרז (על ידי ארה''ב), כי הושלם השלב הראשון של מערכת הטילים האמריקנית באירופה US-backed missile network in Europe, הכוללת גם את מערכת ההגנה נגד טילים.
אליזבת שרווד-ראנדל, ציינה,  כי כבר הוחל בביצוע השלב השני של תוכנית זו. במילים אחרות, ארצות הברית מאותת לאיראן כי ערב פתיחת הסיבוב השני של שיחות הגרעין בבגדאד ב-23 למאי, כי תוכנית ההגנה האמריקנית נגד טילים איראניים באירופה ובמזרח התיכון הפכה להיות מבצעית. עתה יש להמתין לתגובה האיראנית.  


 

Print Friendly, PDF & Email