בעוד קונדליסה רייס מאיימת בפעולה צבאית אמריקנית נגד סוריה, הצמרת וההון הסוריים בורחים מדמשק.

מיוחד ובלעדי למקורות המודיעיניים של תיקדבקה. רק משקיפים מעטים באו"ם שמו לב לכך כי החלטה מועצת הביטחון מס` 1636 בנושא המשך החקירה ברצח ראפיק חארירי ושיתוף הפעולה מצד דמשק עם צוות החוקרים בראשותו של מטלב מליס, התקבלה במסגרת סעיף מספר 7 של אמנת האו"ם, סעיף המאפשר למועצת הביטחון הפעלת כוח צבאי לשם יישום ההחלטה.
ההחלטה דורשת מסוריה לעצור כל מי שחוקרי האו"ם חושבים כי הוא חשוד במעורבות ברצח, ולהעבירו לידי החוקרים, להם תהייה זכות בלעדית לקבוע באלו תנאים והיכן החשוד ייחקר. כן קובעת ההחלטה כי רכושם של החשודים `יוקפא` ויוטל עליהם איסור נסיעות מחוץ לסוריה.
האיום בשימוש באופציה צבאית קיבל חיזוק נוסף, במהלך הדיון במועצה, משרת החוץ האמריקנית קונדליסה רייס ומשר החוץ הבריטי ג`ק סטראו. רייס אמרה כי סירובה של סוריה לשתף פעולה עם וועדת החקירה `יביא לתוצאות חמורות.` מונח נרדף בלשון הבינלאומית `לתוצאות צבאיות`. ג`ק סטראו אמר כי `הסובלנות שלנו פוקעת`.
אולם כרגיל בהתרחשויות כאלה, לא המילים וההחלטות הן הקובעות, אלא האירועים הדרמטיים והמהירים הקורים בשטח. המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים כי עוד בסוף השבוע האחרון, כאשר נודע בדמשק מה יהיה תוכן ההחלטות שיתקבלו במועצה, החלה, בצד משיכות ענק של כספים מהבנקים הסוריים, המרתם במטבע זר והעברתם לחו"ל, בריחה של אנשי צמרת השלטון הסוריים ובני משפחותיהם לחו"ל. הבולט מבין האישים שעזבו את דמשק הוא רמי מחלוף, שהעביר את הונו הנאמד בכ-6 עד 7 מיליארד דולר, את משפחתו ואת משרדי עסקיו לדובאי במפרץ הפרסי.
רמי מחלוף הוא לא רק המנהל העסקי של משפחת אסד, הוא גם אחד מעמודי התווך של המשפחה. דודתו, כלומר אחות אביו הגנרל עדנאן מחלוף שהיה מפקד משמר הנשיאות בימיו של חפאז אסד, היא אמו של בשאר אסד. במושגים פוליטיים ישראליים ניתן להקביל זאת לתרחיש דמיוני בו מחר בבוקר יתגלה שגלעד שרון, בנו של ראש הממשלה, עזב את ישראל והעביר את עסקיו לאירופה. ובמושגים כלכליים ישראליים מדובר במקרה היפותטי בו נוחי דנקנר או אליעזר פישמן יעזבו את הארץ, יעבירו את כל יועציהם ועובדיהם ללוס אנג`לס או לפריס, ויימשכו את כל כספיהם מהבנקים הישראליים. במילים אחרות, מדובר ברעידת אדמה פוליטית, כלכלית ומשפחתית בסוריה. למקורות שלנו נודע עוד כי הגנרל בהג`את סולימן, ראש מועצת המודיעין הסורית שהיא המשרה הבכירה ביותר במנגנוני המודיעין הסוריים, תפקיד המקביל לזה של הגנרל עומר סולימן במצרים, הוציא בימים האחרונים בחשאי את משפחתו מסוריה. צעד דומה נקט פיראס טלאס, שהוא איש העסקים השני החזק ביותר בסוריה אחרי רמי מחלוף. גם טלאס העביר את משפחתו לאבו דאבי. הבריחה של משפחות הצמרת מסוריה ובריחת ההון מצביעים יותר מכל סימן אחר על מצבו האמיתי של נשיא סוריה בשאר אסד. ביום ב` בליל ה-31.10, מיד לאחר אישור ההחלטה במועצת הביטחון, הגיע ראש וועדת החקירה מטלב מליס חזרה לביירות כדי לחדש את עבודתו. עתה נותר לראות מתי ואיך הוא ידרוש מהנשיא אסד למסור לידיו לחקירה את אחיו הצעיר של הנשיא מאהר אסד, ואת גיסו הגנרל אסף שואכת, שני החשודים הסורים העיקריים במעורבת ברצח חארירי.

Print Friendly, PDF & Email