בעוד שבישראל מפסיקים לחלק מסכות מגן, מגבירים ארגוני אל קעידה בסוריה ובעיראק, את הכנותיהם לתקוף מטרות באזור בגז סארין

לא יכול להיות עיתוי שגוי יותר גם מבחינה מדינית וגם מבחינה אסטרטגית, להחלטת הקבינט המדיני-ביטחוני שהחליט ביום א' 19.1 לסיים את חלוקת ערכות המגן עד לחודש פברואר הקרוב, זאת בשל הערכת מערכת הביטחון כי חלה ירידה משמעותית באיום של ירי נשק כימי על ישראל.
לקבל החלטה כזו דווקא בשבוע עומדת להיפתח, ביום ד' 22.1 וועידת ז'נווה 2 על עתיד המלחמה בסוריה, פירושה הודעה-הודאה ישראלית, כי מערכת הביטחון וצה''ל בטוחים בכך, כי שום צד מהכוחות הנלחמים בסוריה לא ישתמש יותר בנשק כימי. זו גם הבעת אמון ישראלית בתהליך הוצאת הנשק הכימי מסוריה והעברתו לאונייה אמריקנית החונה במרכז הים התיכון ושם היא משמידה אותו.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים לפחות חמש נקודות עיקריות מדוע מדובר בהחלטה שגויה:
1. במשך רוב התקופה בת שלוש השנים בה מתנהלת מלחמת האזרחים בסוריה, הערכות מערכת הביטחון, כלומר אמ''ן, לגבי סוריה היו מוטעות.
 2. שתי הטעויות הגדולות ביותר היו: שרידותו של בשאר אסד, והערכות לגבי המעורבות הצבאית של חיזבאללה במלחמה.
למרות שכבר עברה שנה מאז סוף ינואר 2012, תקופה בה מקורות מודיעיניים העוקבים מקרוב אחר המצב בשטח בסוריה, החלו לדווח כי גלגל המלחמה התהפך, וכי אסד מתחזק, עדיין המשיך אמ''ן, עד לפני זמן לא רב לטעון, כי בסופו של דבר אסד ייפול.  אולי 'בסופו של דבר' אסד ייפול, בינתיים אין לכך כל סימן. כל הסימנים הם הפוכים.
3. העובדה שחיזבאללה יהפך לכוח הצבאי העיקרי אשר מכריע את המלחמה בסוריה לטובתו של אסד, נעלמה מעיני אמ''ן.
במקום זה עסקה מערכת הביטחון במעין מסע הרגעה עצמי אשר עיקרו התרכז בהצגת האבדות שהיו לחיזבאללה בקרבות בסוריה, כהוכחה להצדקת הקונספציה כי מעורבות זו מחלישה את חיזבאללה.
מכאן באה גם ההנחה המוטעית הבאה, שמוטב לתת לחיזבאללה לשקוע מה שיותר עמוק במלחמה בסוריה כדי להחלישו עוד יותר.
מה שקורה בשטח הוא ההפך הגמור. רוב קציני המטה והכוחות הקרביים המיוחדים של חיזבאללה נמצאים היום בסוריה, כאשר הם לוקחים חלק בקרבות הגדולים והמכריעים של המלחמה, דבר שמקנה להם ניסיון קרבי חשוב ביותר של שיתוף פעולה מבצעי עם צבאות אחרים-קרי הצבא הסורי, ומשמרות המהפכה האיראניים.
הימצאות  כוחות חיזבאללה בסוריה, גם שחקה את מערכת האיומים של הדרגים המדיניים והצבאיים הגבוהים ביותר בישראל, אשר איימו לפעול נגד העברת מערכות נשק מסוריה לחיזבאללה בלבנון. 
כפי שהתברר, אלה היו איומים ריקים, משום שהנשק הזה במקום שהועבר ללבנון, הועבר בינתיים לידי יחידות חיזבאללה הנלחמות בסוריה.
ידיעות שפורסמו במשך חודש דצמבר 2013, בעיקר בעיתונות במפרץ הפרסי ובלבנון, כי צבא סוריה הצליח בכל זאת להעביר נשק כימי לחיזבאללה ללבנון, לא זכו לשום התייחסות.  
4. וכאן אנו מגיעים לנקודה העיקרית. כבר כמה חודשים טוענים דיפלומטים ומקרות בכירים רוסיים, כי ההתקפה הגדול בנשק כימי ליד דמשק שנערכה ב-21 לאוגוסט, בה נהרגו למעלה מ-1,300 איש, בוצעה לא על ידי צבא סוריה, כפי שארצות הברית טענה, אלא על ידי כוחות אל קעידה סוריה-ג'בהת אל נוסרה.
אין לתיקדבקה כוונה להיכנס לוויכוח אמריקני-רוסי זה. אולם בוויכוח זה ישנה טענה אחת עליה מסכימים כל המעורבים בו.  בידי ג'בהת אל נוסרה, יש כמויות גדולות של גז סארין, וגם יכולות שיגור שלו.
אם בידי אל קעידה סוריה ישנן יכולות כאלה, הן ישנן גם בידי אל קעידה עיראק ה-ISIS.
לכאן נכנסים דבריו של שר הביטחון משה יעלון מיום א' 19.1 על מסכות הגז. יעלון אמר:   
 'בשנים האחרונות נהנית מדינת ישראל מיכולות התקפיות והגנתיות יוצאות דופן באיכותן ובעוצמתן, והן אשר מרתיעות מדינות וארגונים לפעול נגדנו, בוודאי בנשק לא קונבנציונאלי, שכן המחיר על כך יהיה כבד ביותר'. 'אזרחי ישראל יכולים להיות סמוכים ובטוחים כי מערכת הביטחון וצה"ל ימשיכו לפעול בכל מקום, קרוב ורחוק, כדי לשמור על ביטחונם ועל ביטחונה של מדינת ישראל, ואנחנו נעשה זאת בנחישות, באחריות ובשיקול דעת'. סוף ציטוט:
צה''ל ניסה לטשטש את העובדה כי ביום ה' 16.1, הצליחו הפלסטינים לשגר בו זמנית שבעה טילי 'גראד' לעבר אשקלון. במלים אחרות, 'היכולות התקפיות והגנתיות יוצאות דופן באיכותן ובעוצמתן', אשר צריכות להרתיע מדינות וארגונים לפעול', עליהן יעלון מדבר, לא הרתיעו את הפלסטינים מלשגר את הטילים. גם דבריו של ראש הממשלה נתניהו כי נגן על גבול הדרום, אינן עושות רושם רב על הפלסטינים.   אפשר וצריך להניח כי באם וכאשר גורמי אל קעידה בסוריה ועיראק, יחליטו לשגר נשק כימי לעבר מטרות בישראל, גם הם לא יתחשבו בדברים אלה.
5.  בחודש שעבר, בדצמבר 2013, בפעם הראשונה ב-26 השנה האחרונות מאז ארגון אל קעידה החל בפעולות טרור בשנת 1987, פרסמה אל קעידה עיראק The Islamic State of Iraq and the Sham-ISIS, תוכנית מפורטת  בת 33 עמודים, המלאה במפות, מסמכים ותמונות, הנושאת את הכותרת 'הראיות והמסמכים המוכיחים שכליית המדינה היהודית תבוא מעיראק'. הכותב הנושא את השם  אבו אל חטאב אל מקדיסי, כלומר הירושלמי, מציין את המטרה הבאה של אל קעידה, לאחר ההשתלטות על סוריה, והיא השמדת ישראל. בכל ההיסטוריה טוען אל מקדיסי, הכוחות הצבאיים שכבשו את ישראל באו מצפון. פרסום זה כמובן לא צוטט ולא הוזכר בישראל. 
האפשרות שאל קעידה ישתמש בגז סארין נגד ישראל, לא רק שלא פחתה, כפי שמערכת הביטחון טוענת, היא התגברה!

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות