בעזה ואירביל, המרוחקות זו מזו 1,372 ק"מ, לשני צבאות מוסלמיים עדיפות טקטית

ישנם הבדלים, אבל ישנם יותר קווים מקבילים, מאשר העין תופסת, בין ההתקפות האמריקנית על אל קעידה בצפון עיראק, ובין פעולות צה''ל מול החמאס בעזה.
1. כמו שממשלת ישראל בראשותם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון, הרשו במשך שנים לחמאס להתעצם צבאית, לבנות מערכים של טילים ועיר של מנהרות טרור, כאשר הם מידי פעם שולחים את חיל האוויר הישראלי להפציץ 'חולות ריקים', כפי שהעיד לאחרונה ראש אמ''ן לשעבר עמוס ידלין, כך הנשיא אובמה הרשה לאל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS לפחות בשלוש השנים האחרונות להתעצם ללא הפרעה, קודם בסוריה, ואח''כ בעיראק.
כאשר אל קעידה ISIS העביר במהלך טקטקי-אסטרטגי, באמצע 2013, את כל כוחותיו מסוריה לעיראק, אובמה לא פעל. כאשר לפני שמונה חודשים, בינואר 2014, אל קעידה ISIS השתלט על מחוז אנבאר במערב עיראק ועל מספר ערים עיראקיות מרכזיות ביניהן פאלוג'ה ותיכרית, אובמה לא פעל.
כאשר אל קעידה עיראק ISIS, פורר ארבעה דוויויות משוריינות של הצבא העיראקי, והשתלט על כל מערכות הנשק האמריקניות שלהן, אובמה לא פעל, למרות שהיה ברור כי נשק אמריקני זה יהווה סכנה לא רק לבגדאד, אלא גם למתרחש בסוריה, לשם חלק מהנשק הזה הועבר, לירדן ולערב הסעודית, ובעקיפין גם לישראל, גם אז אובמה לא פעל.
מתי אובמה פעל? החל מיום שישי 8.8, הוא שולח מטוסים קרב-הפצצה ומל"טים בודדים, בניסיון לעצור את התקדמות אל קעידה ISIS, לעבר אירביל Irbil, בירת האוטונומיה הכמעט עצמאית הכורדית KRG.
2. כמו הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים שחשבו במבצע 'צוק איתן', כי באמצעות הפצצות חיל האוויר הם יכניעו את החמאס, כך  אובמה מעריך כי באמצעות חיל האוויר הוא יכול להכות את אל קעידה ISIS, ולעצור את התקדמות כוחותיה. כמו שהצמרת הישראלית טעתה, כך אובמה טועה. אי אפשר להכניע ארגון טרור מוסלמי פונדמנטליסטי באמצעות הפצצות מהאוויר. אובמה היה צריך ללמוד זאת מאפגניסטן, פקיסטן ותימן, ובאחרונה מהמלחמה בעזה.
3. אובמה איננו רוצה להכניס למערכה בעיראק 'מגפים אמריקניות על הקרקע'-כלומר כוחות מיוחדים, מאחר והוא רואה בכך נסיגה מאחד מהישגיו הבולטים ביותר של שתי תקופות כהונתו, והיא הסגתו המוחלטת של הצבא האמריקני מעיראק. מסיבות אחרות, הצמרת הישראלית וצה''ל, אינם רוצים להכניס לרצועת עזה כוחות מיוחדים אשר יתקפו את החמאס  קרקעית.
לכן התוצאה הצבאית, בכורדיסטן  ובעזה דומה.
אל קעידה ISIS, לא יוכה בעיראק וימשיך בהתקדמותו. החמאס בעזה לא הוכה, ולא יוכה, ולכן הוא ימשיך בירי הטילים ובהתקפותיו על מטרות בישראל. במילים אחרות, המלחמה בכורדיסטן ובעיראק תימשך, גם המלחמה בעזה.
4. וכאן אנו מגיעים לנקודה הרביעית החשובה ביותר, עליה איש איננו מדבר לא בארצות הברית ולא בישראל.
הצבא הכורדי ה'פשמרגה'  Pesh Merga, הוא צבא שנבנה, אומן, צויד וממומן, על ידי שני גורמים צבאיים בעלי עוצמה רבה: ארצות הברית וישראל.
באירביל בירת כורדיסטן, נמצאות בעת כתיבת שורות אלה שתי משלחות צבאיות-מודיעיניות גדולות  אמריקניות וישראליות. צריך להניח את משלחות אלה מנהלות את הקרבות של ה'פשמרגה' מול אל קעידה ISIS לא פחות מאשר הגנרלים הכורדיים.
למרות זאת ידה של אל קעידה ISIS בקרבות ובמתרחש בצפון עיראק עדיין על העליונה, כאשר ה'פשמרגה' נמצא בנסיגה וכבר מתחילים להתגלות בו סימנים של התפוררות, כפי שהתרחשו אצל הצבא העיראקי  כאשר ניסה לעמוד מול  אל קעידה. 
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המצב באירביל הוא כל כך חמור, עד כי ארצות הברית וישראל פתחו  בהכנות לפנות את אנשיהם משם.
במילים אחרות, כפי המטוסים והמל"טים האמריקנים לא יצליחו לעצור את אל קעידה ISIS, כך מטוסי חיל האוויר הישראליים לא יצליחו לעצור את מלחמת ההתשה בה החמאס פתח ביום שישי 8.8.
5. בשני מקומות במזרח התיכון, עזה ואירביל, המרוחקות זו מזו 1,372 ק''מ, שני כוחות צבאיים מוסלמיים פונדמנטליסטיים מצליחים להשיג עדיפות טקטית על פני יריביהם האמריקנים והישראלים.
ואת זה הנשיא אובמה, וראש הממשלה בנימין נתניהו צריכים למנוע בכל מחיר!  

 

Print Friendly, PDF & Email