בפגישת הנשיא טראמפ ורוה"מ נתניהו: קודם המצב בסוריה, אח"כ הנושא הפלסטיני, ורק בסוף איראן

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, וראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגשו, ביום ב' 18.9 בניו יורק, בשולי עצרת האו"ם. למרות שעד עכשיו הצליחו דובריו של ראש הממשלה לתאר את הפגישה כמיוחדת כולה לנושא איראן, ולכך כי נתניהו יבקש מטראמפ לשנות את הסכם הגרעין עם איראן או לחילופין להוסיף לו נספח, הפגישה תתרכז בשני נושאים שונים לגמרי.
1. המצב בסוריה ובגבולה הצפוני של ישראל.
2. הנושא הפלסטיני.
3.  הנושא האיראני יהיה האחרון בפגישה.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי בנושא הסורי-כמו בנושא האיראני- יישמע נתניהו דברים כלליים בלבד.
הנשיא טראמפ איננו מתעניין יותר במתרחש בסוריה, ועל כך תעיד ההתעלמות והשתיקה האמריקנית המכוונת מהפצצה הרוסית על כוחות סוריים וכורדיים פרו אמריקנים בשבת 16.9. פרטים מלאים על הפצצה ועל משמעותיה הצבאיות כלפי ישראל קראו בניתוח המיוחד של המקורות הצבאיים של תיקדבקה: 'מתהדק שיתוף הפעולה הצבאי הרוסי-סורי-איראן בסוריה.  מפקדים איראניים וסורים דורשים ומקבלים סיוע אווירי רוסי ישיר ומידי.'
גם בנושא איראן נתניהו ישמע דברים כללים בלבד.  ארצות הברית איננה יכולה לשנות בעצמה את הסכם הגרעין עם איראן ובשלב זה אין לה כוונה כזו. כדי לשנות את הסכם הגרעין או להוסיף לו סעיפים חדשים צריך לקבל את הסכמתן של עוד חמש המעצמות החתומות עליו.
הנושא היחיד בו הנשיא טראמפ יכול להפגין התקדמות הוא דווקא הנושא הפלסטיני, שם נשיא מצרים פאתח אל-סיסי השיג בפעם הראשונה פריצת דרך עם החמאס.
לפחות למראית עין, מוכן החמאס, כפי שדיווחנו בלעדית כבר ב-14.9 לפרק את ממשלת החמאס ברצועה. זה אולי לא מקרה, שהחמאס הודיע לקהיר, כי החל מיום שני 18.9, היום בו הנשיא טראמפ וראש הממשלה נתניהו נפגשים,  ממשלתו איננה מנהלת יותר את ענייני הרצועה. במילים אחרות, אין מי שאחראי יותר על ניהול הרצועה, והאחריות לכך עוברת ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בניגוד לרצונו.      

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “בפגישת הנשיא טראמפ ורוה"מ נתניהו: קודם המצב בסוריה, אח"כ הנושא הפלסטיני, ורק בסוף איראן

  • ספט 23, 2017 @ 22:31 at 22:31
    Permalink

    התערבות ישראל בסוריה תביא להתנגשות עם אירן ורוסיה על אדמת סוריה.

Comments are closed.