בפגישת קארי לברוב בלונדון, הונח היסוד לפתיחת המלחמה הקרה בין ארה"ב ורוסיה מסביב לחצי האי קרים ואוקראינה

פגישתם ביום ו' 13.3 בלונדון, של שרי החוץ האמריקני והרוסי, ג'ון קארי וסרגיי לברוב, שנמשכה שש שעות והסתיימה ללא הסכמה, כאשר מוסקבה מסרבת לבטל את משאל העם שנקבע ליום א' 16.3 בחצי האי קרים, ולפי דברי קארי גם מסרבת לומר איזה צעדים תנקוט אחרי משאל העם, לפני שהוא יסתיים, הונח הבסיס לפריצתה של המלחמה הקרה המחודשת בין ארה''ב ורוסיה.
שר החוץ האמריקני קארי אמר, כי אם רוסיה לא תיסוג ממשאל העם, אותו הגדיר כלא חוקי, וככזה ששובר כל נורמות בינלאומיות מקובלות, תהייה לכך תוצאות, ותוטלנה סנקציות מערביות על רוסיה. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, סירב לומר מה תהייה תגובתה של מוסקבה לסנקציות אלה, ורק אמר 'נחכה ונראה במה מדובר'.
קארי העלה בדבריו גם הנקודה של ריכוז כוחות צבאיים רוסיים גדולים בתוך חצי האי קרים ומסביבו, אולם לא הבהיר מה הייתה תשובתו של לברוב על  דברים אלה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי עתה כאשר ברור כי משאל העם ייערך, בנוכחותם של 22,000 חיילים רוסיים בתוך חצי האי האי, (לפי מקורות מודיעין אמריקנים), ומספר דומה של חיילים רוסים העוסקים בתמרונים צבאיים באזורים בדרום רוסיה הגובלים עם אוקראינה, נקודת ההכרעה עוברת למה שיתרחש לאחר שייוודעו תוצאות ההצבעה בחצי האי.
מוסקבה כבר הודיעה מראש, ולברוב חזר על כך  בלונדון, כי רוסיה תכבד כל תוצאה של משאל העם, We must respect the will of the Crimean people in the forthcoming referendum. ושינגטון ומדינות האיחוד האירופאי קבעו לעומת זאת, כי משאל עם זה איננו חוקי והוא מנוגד לחוקה האוקראינית.
שר החוץ האמריקני הדגיש, כי וושינגטון איננה מתעלמת מכך, שלרוסיה יש אינטרסים לגיטימיים באוקראינה, וכי צריך לכבד אותם, בייחוד אלה הקשורים בהבטחת זכויותיהם של תושבי אוקראינה דוברי הרוסית, אולם כל זאת יש לעשות במסגרת המבטיחה את שלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה, והכרה בשלטון המרכזי האוקראיני בקייב.
לעומתו, לברוב רמז בדבריו איזה פתרונות למצב הוא הניח לפני קארי, כדי למנוע פריצתה של מלחמה קרה בין וושינגטון ומוסקבה,
1. המשך המגעים בין נשיא רוסיה פוטין והנשיא אובמה, ומנהיגים אחרים באירופה ואסיה. לדבריו מוסקבה לא סוגרת את הדלת בפני המשך הדיונים. תיקדבקה: זו היא למעשה חזרה על ההצעה של פוטין לאובמה בשבועיים האחרונים, להסכים כי וושינגטון ומוסקבה אינן מסכימות בשאלה האוקראינית, כאשר שתי המדיניות משאירות זו בעיה זו מאחוריהן, וממשיכות בשיתוף הפעולה שלהן בנושאים אחרים.
2. לתת לחצי האי מעמד דומה לזה שיש לקוסבו. לקוסבו יש מעמד של מדינה עצמאית, אולם לא האו''ם וגם לא מספר לא מבוטל של מדינות אינן מכירות בעצמאותה. לברורב הביא דוגמא נוספת למעמד כזה,  של איי קומרו Comoro Islands  באוקיינוס ההודי, שם תושבי אחד האיים  Mayotte,המרכיבים את המדינה הזאת רואה את עצמו כחלק מצרפת, ופריס מכירה בכך.
3. לברוב אמר, כי למוסקבה אין התנגדות לדבר עם הממשלה הזמנית בקייב, אולם מפגשים רוסיים-אוקראיניים כאלה צריכים להתקיים על אדמה ניטראלית, כמו מינסק בירת בלו-רוסיה.
אולם בסוף דבריו הודה לברוב, כי לוושינגטון ולמוסקבה אין נקודת משותפת אחת לגבי אוקראינה No single vision was achieved.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות