בפיגוע התאבדות וביריות בחזה ובצוואר, נרצחה בנזיר בוטו. בצבא פקיסטן הוכרז מצב חירום. אל קעידה קבל ביום ו' בבוקר את האחריות על הרצח.

תיקדבקה: בנזיר בוטו, מנהיגת האופוזיציה הפקיסטנית, שחזרה לא מכבר לארצה מגלות, נרצחה בצהרים ( יום ה' 27.12), בפיגוע ירי והתאבדות בראואלפינדי Rawalpindi. בפיגוע שהיה בעצרת של תומכיה, נהרגו לפחות עוד 15 איש, ועשרות נפצעו. לפי כמה עדי ראייה, המחבל התפוצץ כאשר היא נכנסה למכוניתה. שומרי ראשה רובם נהרגו. בו בזמן, בוטו נורתה בצווארה ובחזה על ידי צלף. לפי כמה עדי ראייה אחרים המחבל שירה, הוא שהתפוצץ לאחר מכן. משקיפים בפקיסטן מעריכים, כי נשיא פקיסטן פרווז מושארף יכריז עתה שוב על מצב חירום במדינה, או/ו יבטל את הבחירות הכלליות שעמדו להיערך ב-8 לינואר. בלילה, הוכרז בצבא פקיסטן מצב חירום. גם עצרת של מנהיג אופוזיציה אחר, נאוואז שריף Nawaz Sharif, הותקפה בידי חמושים שפתחו באש על קהל המשתתפים. לפחות 4 אנשים נהרגו.
מקורות מודיעיניים בארצות הברית אמרו בלילה, כי שתי ההתנקשויות בבוטו, ושריף, שנערכו בו זמנית, היו מאמץ של מארגני הרצח להיפטר משני המנהיגים הפרו-מערביים הבולטים בפקיסטן. נראה שהייה כאן ניסיון, אמר ג'ון בולטון, לשעבר שגריר ארה"ב באו"ם, להטיל את פקיסטן לתוך תוהו ובוהו, כדי בסופו של דבר להשתלט על הנשק הגרעיני שלה.
המקורות של תיקדבקה: וושינגטון היא שלחצה על בנזיר בוטו לחזור לפקיסטן, לאחר 8 שנות גלות, בתקווה כי היא ופרווז מושארף יחלקו את השלטון, כאשר היא תהייה הדמות החזקה בפקיסטן. האמריקנים חשבו כי בוטו, מתנגדת קיצונית של אל קעידה והטאליבן, תהייה יותר נחושה ממושארף במלחמה בטרור. כמו כן העריכו בוושינגטון, כי מושארף הולך ונחלש, ובוטו תשמור טוב יותר על האינטרסים האמריקנים בארץ הענקית, המשתרעת מגבול אפגניסטן במערב, וגבול איראן במזרח. אולם האמריקנים לא לקחו בחשבון כי לבוטו, היו מלבד אל קעידה, וקבוצות מוסלמיות קיצוניות אחרות בפקיסטן, שני אויבים נוספים חזקים במיוחד. הצבא הפקיסטני, והמודיעין הצבאי הפקיסטני ה-SIS, שהתנגדו בחריפות לשובה. עתה, עם הירצחה של בוטו, המדיניות האמריקנית בפקיסטן התמוטטה. רצח בוטו, יביא להתחזקותם של אל קעידה, והגורמים המוסלמים הפקיסטנים הקיצוניים.

Print Friendly, PDF & Email