בפסגת וושינגטון נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לא השמיע את הדברים שבנט ציפה לשמוע. במקומו בנט השמיע את הדברים שביידן נמנע מהם

זה היה אחד הביקורים המוזרים ביותר של ראש ממשלה ישראלי בוושינגטון.
קודם כל הביקור נדחה ל-24 שעות בגלל הפיגוע של ISIS, בנמל התעופה של קבול. לאחר מכן, ביום שישי 27.8, מועד צאתו של רוה"מ נפתלי בנט ממלונו לפגישה בבית הלבן נדחה מועד הגעתו לבית הלבן עוד שלוש פעמים.
כאשר לבסוף הפגישה, שנמשכה 50 דקות, הרבה מעבר ל-20 דקות שנקבעו מראש- התקיימה, התאספו כלי התקשורת לשמוע מה יש לשני המנהיגים לומר.
הנשיא ביידן אמר, כי הוא חוזר על הבטחתו לפיה לאיראן לא יהיה אף פעם נשק גרעיני. זו הייתה סטייה מכוונת ממדיניותו הקודמת שאמרה, כי במשמרת שלו לאיראן לא יהיה נשק גרעיני.
השאלה כמובן, מה הפירוש למושג 'לעולם לא'?
מאחר וכהונת נשיא בארה"ב נמשכת 4 שנים, כיצד יכול ביידן להבטיח מה יתרחש לאחר סיום כהונתו?
ביידן גם ציין, כי אם הדרך הדיפלומטית ( בה הוא תומך, )  תיכשל, ישנן עוד דרכים אחרות, אליהן ארצות הברית תפנה.
לאחר מכן נגע ביידן בעוד שתי נקודות שכבר דנו בהן כמה פעמים בחודשים האחרונים והן: מימון אמריקני לייצור טילים נוספים למערכת 'כיפת ברזל', נושא שהנשיא העלה כבר כמה פעמים מאז מבצע 'שומר חומות', ומתן רשות לבעלי מחזיקי דרכון ישראלי להיכנס לארצות הברית ללא אשרות.  
ביידן סיכם ואמר, 'כי הפכנו לחברים טובים'. זו כמובן הצהרה שתצטרך להוכיח את עצמה כאשר תתעוררנה מחלוקות בין שתי המדינות.
רוה"מ נפתלי בנט אמר בתשובה לדברי הנשיא 'כי ישראל צריכה להיות חזקה כדי שנעשה טוב. אנחנו לא יכולים להתעלם מכך שאנחנו בשכונה הקשה בעולם ואי אפשר להוריד את העיניים לרגע אחד. יש לנו את דאעש, חיזבאללה, ג'יהאד, חמאס ומיליציות איראניות, כל הארגונים האלה רוצים להרוג אותנו ולהשמיד את המדינה היהודית. לכן ישראל תמיד צריכה להיות חזקה באופן משמעותי מכל אויבינו ביחד'.
בנט הודה לביידן על דבריו בנוגע לאיראן, ואמר: 'הימים האלה ממחישים איך העולם ייראה אם משטר איסלאמי קיצוני ישיג נשק גרעיני. זה יהיה סיוט לכל העולם. איראן היא יצואנית הטרור והפרת זכויות האדם מספר אחת בעולם. ביושבינו כאן, איראנים מסובבים את הצנטריפוגות בנטאנז. גיבשנו אסטרטגיה עם שתי מטרות: לעצור את התוקפנות האיראנית ולהכניס אותם בחזרה לקופסה – ולעצור את הפיכתה למדינה סף-גרעינית. ישראל מעולם לא ביקשה ולעולם לא תבקש מארה"ב להגן עליה. לא נעביר את ביטחוננו למיקור חוץ. זו אחריותנו לדאוג לגורלנו ואנחנו מודים לכם על הכלים ועל הגיבוי שאתם נותנים לנו'.
הדגש בדברי בנט היה 'כי צריך לעצור את איראן מלהיות מדינת סף גרעינית'
יש כמובן הבדל גדול מאוד בין דברי ביידן 'כי לאיראן אף פעם לא יהיה נשק גרעיני', ובין דברי בנט 'כי ישראל לא תאפשר לאיראן להפוך למדינת סף גרעינית'.

Print Friendly, PDF & Email