בפעם הראשונה בהיסטוריה מוצא שליט מזרח תיכוני של מדינה ערבית מרכזית להורג בתלייה על ידי מעצמה חיצונית, ארצות הברית.

תיקדבקה: סדאם חוסיין, הוצא להורג בתלייה ביום שבת 30.12 בשעה 6:00 בבוקר לפי שעון בגדאד ו-5:00 לפנות בוקר לפי שעון ישראל . המילים האחרונות שלו היו: `פלסטין היא שלנו`. סדאם צעד באומץ מול גדרום התלייה, לבוש בחליפה שחורה ובחולצה לבנה. הוא סירב לכסות את ראשו ואת עיניו, והיה שליו כאשר הידקו את חבל התלייה מסביב לצווארו. סדאם היה בן 69 בעת תלייתו. זו פעם ראשונה ששליט מזרח תיכוני של מדינה ערבית מרכזית מוצא להורג על ידי מעצמה חיצונית, ארצות הברית. שתי השאלות הגדולות לאחר ההוצאה להורג הן:
1. האם האמריקנים והעיראקים יימסרו את גופתו למשפחתו כפי שהחוק העיראקי מחייב? התשובה לכך ניתנה במוצאי שבת כאשר מטוס אמריקני הטיס את גופתו לבני שבטו המתגוררים ליד תיכרית כדי שהם ייקברו אותו ביום א` 31.12, באחוזת הקבר של משפחתו.
לאמריקנים היו עד הרגע האחרון פקפוקים מה לעשות בגופה? מצד אחד הם אינם רוצים כי הסונים או משפחתו יבנו לסדאם יד זיכרון במקום שיהפוך למקום עלייה לרגל מכל העולם הסוני. מהצד השני האמריקנים חוששים כי את אחוזת הקבר יתקפו הכורדים או השיעים במטרה לחטוף את הגופה ולהעלות אותה באש, פעולת נקם שיכולה להצית מלחמת אזרחים בכל רחבי עיראק.
2.איך סדאם חוסיין יישאר בזיכרון העמים הערביים ומוסלמי העולם? האמריקנים יעשו הכול כדי למנוע הפיכת ההלוויה לתחילת המסע להפיכתו לשאהיד וקדוש. ארצות הברית ובעלי בריתה היו רוצים כי סדאם חוסיין ירד מעל הבמה כדיקטטור צמא דמים וחסר מעצורים ורחמים, אולם בעיני מוסלמים רבים הוא יישאר שאהיד וגיבור, ושמו ייקשר במערכות מוסלמיות צבאיות וטרוריסטיות. בעולם הסוני, בייחוד העיראקי, סדאם חוסיין יהיה גם לאחר מותו מנהיג גדול אשר הגן עליו מפני איראן והשיעיים.
גם הפלסטינים יזכרו את סדאם חוסיין כמנהיג גדול אשר סייע להם במלחמתם בישראל באמצעות המימון למתאבדים ולמשפחותיהם, במיוחד כאשר מילותיו האחרונות היו מוקדשות למאבק הפלסטיני בישראל. הפלסטינים יציבו אותו בשורה אחת עם מנהיגים כמו יאסר ערפאת ועבדול נאצר. כבר בבוקר יום ו`, כאשר החלו להגיע הידיעות הראשונות כי האמריקנים עומדים למסור את סדאם חוסיין לידי העיראקים במטרה לבצע את גזר דין המוות בתלייה נגדו הוכרזה כוננות מפני פעולות טרור וחטיפה בכל המתקנים הצבאיים והדיפלומטיים האמריקניים באירופה, המזרח התיכון כולל ישראל, המפרץ הפרסי, ובכל מדינות ערב והמפרץ הפרסי, כולל שדות הנפט.
קודם לכן, במשך כל יום ו` שררו תוהו ובוהו וחוסר בהירות בוושינגטון ובבגדאד לאחר שבבוקר פורסם בבירה העיראקית, כי סדאם חוסיין הועבר מהכלא ומהאחריות האמריקנית עליו לידי ממשלת עיראק. ביום ו` בלילה כשאר כל המקורות בבגדאד מסרו כי סדאם חוסיין יוצא להורג בעוד כמה שעות, פרסם לפתע הסטייט דפרטמנט הודעה כי שליט עיראק נמצא עדיין בידי האמריקנים.
המקורות של תיקדבקה בבגדאד מוסרים כי מנהיגים שונים בעולם הערבי, כולל בעיראק, פנו בימים האחרונים לאמריקנים ואמרו להם כי אם החליטו סופית להוציא להורג את סדאם חוסיין, מוטב שייעשו זאת מה שיותר מהר, כדי למנוע חטיפות, או מעשי טרור אחרים שיתנו בידי ארגוני הטרור יכולת להתמקח על חייו של סדאם חוסיין.
המקורות שלנו בבגדאד מוסרים כי המועד המדויק של ביצוע ההוצאה להורג לא פורסם, וכי היה ברור כי רק לאחר שתבוצע תימסר על כך הודעה ותתפרסמנה התמונות הרשאונות של גופתו התלויה. בהתאם לגזר הדין היה צריך סדאם להיות מוצא להורג ב-26 בינואר 2007.
במכתב ששלח מתא כלאו בימים האחרונים, כתב סדאם חוסיין כי הוא מוכן להקריב את עצמו למען האומה העיראקית, וכי הוצאתו להורג תהפוך אותו לשאהיד אמיתי. סדאם קרא לעיראקים להתאחד כדי להלחם באויב המשותף האמריקני. מפלגת הבעת` המהווה את החלק העיקרי של הגרילה הסונית, הודיעה כי הנקמה שלה באמריקנים על הוצאתו להורג של סדאם חוסיין, תהייה מהירה וכואבת והיא תחרוג מגבולותיה של עיראק גם לארצות אחרות במפרץ הפרסי, ובמזרח התיכון. ברחבי העולם התפרסמו בימים האחרונים קריאות למתן חנינה לסדאם חוסיין מעונש המוות, ביניהן מהוותיקן, האיחוד האירופאי, וכמה ראשי מוסדות האו"ם. אולם עם העברתו של סדאם חוסיין לידי הממשלה העיראקית לביצוע גזר הדין אפסו הסיכויים לכך. האמריקנים רצו כי פסק דין המוות יבוצע בסוף שבוע זה, זמן קצר בלבד לפני שהנשיא האמריקני ג`ורג בוש יכריז על המדיניות האמריקנית החדשה בעיראק.

Print Friendly, PDF & Email