בפעם הראשונה בהיסטוריה של המזרח התיכון: צבאות מצרים וערב הסעודית תרגלו ביחד הדיפת התקפה איראנית, והעברת המלחמה לעומק איראן

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: בפעם הראשונה בתולדות מצרים וערב הסעודית, ערכו כוחות מיוחדים, מרינס, שריון, טילים, וחיילות אוויר והים, של צבאות שתי המדינות תמרון משותף. במרכז התמרון, ששם הקוד שלו הוא טאבוק Tabuk-2 עמדה הדיפת התקפה של איראן על ערב הסעודית, והעברת המלחמה לעומק שטח האויב האיראני.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בכך נפתח בהיסטוריה הצבאית של המזרח התיכון פרק חדש בו שתי המדינות הערביות הגדולות ביותר מציבות את צבאותיהן מול צבא איראן ומשמרות המהפכה האיראניים, ומפגינות כי הן לא תהססנה לפלוש לאיראן כתגובה להתקפה עליהן.
המקורות שלנו מוסרים, כי התרגיל הצבאי שדבר קיומו נשמר בסוד על ידי קהיר וריאד, החל ביום א' 17.10, והסתיים ביום ה' 21.10. מפקד התרגיל היה עוזר שר ההגנה והתעופה הסעודי, הנסיך ח'אלד בן סולטאן בן עבד אל-עזיז, שהוא שר ההגנה הסעודי בפועל.
ח'אלד בן סולטאן פיקד גם על הכוחות הסעודיים שהשתתפו ב-1991 בפלישה האמריקנית לכווית נגד הכוחות העיראקים, ובשנה שעבר ב-2009 הוא פיקד על הכוחות הסעודים שפלשו לתימן כדי להלחם בכוחות המורדים ההוטיים, שנתמכו כספית ולוגיסטית על ידי איראן.
התרגיל נערך באזור המדברי הצפוני של מצרים היכן המדבר המצרי המערבי גובל עם הים התיכון, אזור בו התנאים דומים מאוד לחופיה המזרחיים של ערב הסעודית הגובלים במפרץ הפרסי.
אם כי מתכנני ומפקדי התרגיל, לא הזכירו במפורש את איראן, עמדה במרכז התרגיל נחיתה של כוחות מיוחדים של האויב על החוף, כלומר, נחיתה של כוחות מרינס של משמרות המהפכה האיראנים באזורי שדות הנפט ונמלי הנפט של ערב הסעודית. לפי הסצנריו של התרגיל בהתפתחות כזו יוחשו כוחות צבא מצריים לערב הסעודית שילחמו ביחד עם הכוחות הסעודים להדיפת ההתקפה. תוך כדי כך יעשה כוח מיוחד מצרי-סעודי אחר העומד בכוננות בצפון-מערב סעודיה את דרכו לאיראן שם ינחת על החוף המערבי האיראני כאשר הוא תוקף את בסיסי משמרות המהפכה האיראנים.
לצורך התרגיל הגיעו למצרים בשבועות האחרונים כוחות סעודיים גדולים, שכללו מרינס, חיל אוויר, שריון, וארטילריה. זו הפעם הראשונה שכוחות צבא סעודיים פועלים על אדמת מצרים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי התרגיל טאבוק Tabuk-2, הוא רק הראשון בסדרה של תרגילים צבאיים במצרים וערב הסעודית מתכוננים לקיים בחודשים הקרובים, בזירות הים התיכון, הים האדום, והמפרץ הפרסי. המטרה להביא את צבאות שתי המדינות למצב של כוננות מלחמתית מתמדת בו הם יוכלו להיכנס מיד לפעילות קרבית כל התרחשות ביטחונית שתתרחש בשתי המדינות.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות