בפעם הראשונה כוללת אזהרת הנסיעה לאזרחים אמריקנים לישראל, אזהרה מפני סכנת פעולות הפשע המאורגן.

תיקדבקה: בעוד השר לביטחון פנים גדעון עזרא עסוק במלחמתו בח"כ אורי אריאל ובוועדת החקירה הפרלמנטארית באירועי עמונה, מפרסם הסטייט דפרמנט אזהרת נסיעה מפורטת ביותר לאזרחים אמריקנים הנוסעים לישראל הכוללת בתוכה בפעם הראשונה התייחסות לסכנה הנשקפת למבקרים בישראל מפעולות העולם התחתון המוגדר בהודעה `כאלמנטים של פשע מאורגן`.
האזהרה שפורסמה ביום שני 27.2, אומרת: `עימותים אלימים בין אלמנטים של פשע מאורגן (בישראל) הביאו למותם ולפציעתם של עוברי אורח בכל רחבי ישראל.` `ב-26 לאוקטובר 2005 הרסה פצצה דירה בתל-אביב, הרגה שלושה אנשים ופצעה חמישה. מקרים כאלה שהתרחשו גם בעבר כללו שימוש בפצצות, רימונים, טילים אנטי טנקים, וירי מנשק קל. אירועים כאלה התרחשו בתל אביב, קסריה, רמלה, עכו, חדרה, ערד וכל אזור הגליל.` אזהרות אמריקניות כאלה קיימות לגבי הפשע המאורגן הפועל בארצות כמו רוסיה, בייחוד בערים מוסקבה וסנט פטרבורג, קולומביה, ומקסיקו. כל מי שקורא את ההודעה מתחילתה ועד סופה נחרד ממצב הביטחון הכללי והפנימי בישראל המתואר בה בפירוט רב. התיירים האמריקנים מוזהרים לא לנסוע בתחבורה ציבורית, להימנע מלשהות במרכזי קניות, במסעדות, בתי קפה ובארים. ההודעה מוסרת בפירוט רב היכן מותר או אסור לנציגים אמריקנים המשרתים בישראל ולבני משפחותיהם לנוע. לדוגמא: לאזרחים אמריקנים אסור לנסוע בשעות החשיכה בכביש מס` 443 ממודיעין לירושלים. אסור לנסוע בכבישים היורדים מירושלים לים המלח ולעין גדי, מבלי שהם מתקשרים קודם לכן עם מרכז קונסולרי ומקבלים אישור על נסיעתם.קיימת אזהרה מיוחדת מפני ביקור של אמריקנים בירושלים. מרכז העיר המערבית והאזורים המסחריים של ירושלים מוגדרים `כמסוכנים.` ההודעה אומרת כי השלטונות הישראלים ממשיכים כל הזמן לקבל התראות על פיגועים בתוך ירושלים ומסביב לה.
ההודעה מזהירה בלשון חמורה מפני פיגועי התאבדות ומדגישה כי בידי השלטונות האמריקנים קיים מידע כי `מתוכננות פעולות טרור שמטרתם לפגוע במוסדות ואינטרסים אמריקנים`. בהודעה יש גם התייחסות לפעילי `שלום` או `זכויות אדם` אמריקנים הפועלים בקרב הפלסטינים. ההודעה אומרת כי אזרחים אמריקנים אלה יכולים להיפגע מפעילות עוינת של מתנחלים ושל חייל צה"ל.
מי שקורא את ההודעה מתחילתה עד תומה יכול להתרשם מהפער העצום איך המצב הביטחוני בישראל נראה מפנים וכיצד הוא נראה מבחוץ.
השבוע הוזמן קצין בכיר בצה"ל להופיע בפני פורום של משקיעים בתל-אביב, כדי לסקור בפניהם את המצב הביטחוני. כמה דקות לפני עלותו על הבמה ניגש אליו אחד ממארגני המפגש ואמר לו: `יש לי בקשה ממך. את דבריך תסיים בנימה אופטימית, שהכול בסדר.` `חבל שלא אמרתם לי זאת מראש`, אמר הקצין. `אם הייתי יודע שזה מה שאתם רוצים לשמוע ממני לא הייתי בא.` כאשר הנהגה מדינית וביטחונית, וחלקים מהציבור הישראלי אינם רוצים לשמוע ולדעת מה באמת מתרחש, גם אזהרת הסטייט דפרטמנט לא תזיז אצלם מאומה.

Print Friendly, PDF & Email