בפעם הראשונה לאחר 3 שנים ארה"ב מפעילה בים התיכון 2 נושאות מטוסים עם כוחות התקיפה הימיים שלהן. איתות לאיראן לבל תעז לפעול

צי ארצות הברית מפעיל, החל מסוף שבוע שעבר, בים התיכון שתי נושאות מטוסים המלוות בכוחות התקיפה שלהן.
זו פעם ראשונה בשלוש השנים האחרונות מאז הקיץ של שנת 2016, שארצות הברית  מפעילה כוח אווירי-ימי בהיקפים כאלה בים התיכון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מדובר באיתות אמריקני ברור לאיראן לבל תנסה לפעול צבאית נגד מטרות של ארצות הברית, או בעלות בריתה באזור, בתגובה על החמרת הסנקציות על יצוא הנפט האיראני.
כוח ימי-אווירי בהיקפים כאלה יכול לפעול גם נגד כל ניסיון איראני להפריע לתנועת מכליות הנפט מהמפרץ דרך מצרי הורמוז, מפרץ עדן והים האדום.

שתי נושאות המטוסים הן 'ג'ון סטנניס'  U.S.S. John C. Stennis, ו'אברהם לינקולן'  U.S.S. Abraham Lincoln, הפועלות עתה עם שני כוחות התקיפה שלהן two strike groups, ביחד עם כוחות צי ידידותיים לארצות הברית.
הודעת הצי האמריקני איננה מפרטת מי הם 'הציים הידידותיים' אתם הכוחות האמריקנים פועלים, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מדובר בכוחות צי בריטיים, צרפתיים וישראליים.

מפקדת הצי השישי האמריקני תת-אדמירל ליזה פרנסשאטי 6th Fleet Commander Vice Adm. Lisa Franchetti, המפקדת על הצי השישי בים התיכון מאז תחילת 2018 אמרה, 'כי הפעולה של שתי נושאות המטוסים בים התיכון מהווה דוגמא של הגמישות והגברת היכולת של כוחות ימיים שהם פועלים ביחד, ומדגימים  את התחייבותה שאיננה ניתנת לערעור  להתחייבות שלנו ( של ארה"ב) ליציבות ולביטחון באזור'.  באורח רשמי הצי האמריקני מציג את פעולת שתי נושאות המטוסים וכוחות התקיפה שלהן כחילופי משמרות, כאשר בסופו של דבר נושאת המטוסים 'סטנניס' תחזור לנמל הבית שלה בארצות הברית, ואילו 'אברהם לינקולן' תישאר במסגרת הצי השישי בים התיכון, אולם ההודעה איננה מציינת מתי תהליך זה יתקיים.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות