בפעם הראשונה מאז הסכם הגרעין בז'נווה, משתפות ארה"ב ואיראן פעולה בתחום הצבאי ובמלחמה בטרור נגד אל קעידה

חודש אחד בלבד לאחר חתימת הסכם הגרעין בז'נווה בשבוע השלישי של נובמבר, וכאשר לא ברור בכלל באם הוא יבוצע, משתפות ארה''ב ואיראן פעולה בתחום הצבאי ובמלחמה בטרור נגד אל קעידה, כך מדווחים המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה.
יועצים צבאיים איראניים פועלים עם הצבא העיראקי בהתקפה הגדולה, הנכנסת לשבוע השני שלה במחוז אנבאר במערב עיראק, ליד מפגש הגבולות עיראק, סוריה, וירדן, שם מתחולל  הקרב הגדול ביותר שנערך ב-6 השנים האחרונות נגד ארגון אל קעידה במזרח התיכון.
בקרב זה מעורבים ארבעה צבאות: צבא ארה''ב, קצינים של גדודי אל קודס האיראנים, צבא עיראק, וצבא סוריה.
המטרה המרכזית של הקרב, למנוע את הקמתה של המדינה הראשונה העצמית שהייתה אי פעם לאל קעידה במזרח התיכון, אשר תשלוט במערב-מרכז עיראק, ומזרח סוריה.
מצד אל קעידה נלחמים בקרב כוחות  של אל קעידה עיראק ה-ISIS, בפיקודו של  אבו באקר  אל בגדאדי Abu Bakr Al-Baghdadi. של אל קעידה סוריה-ג'בהת אל נוסרה Jabhat al-Nusra, בפיקודו של אבו מוחמד אל ג'ולאני Abu Mohammed al-Golani.
כבר לאחר השבוע הראשון למלחמה ברור, כי צבא עיראק, איננו מצויד למשימה כזו, וכי לאל קעידה יש יתרון טקטי, המתבטא בעיקר בתנועת כוחות מהירה, במודיעין טוב יותר, ובהתקפות פתע מוצלחות  על המפקדות העיראקיות. במקרה של הזוויזיה מס' 7 העיראקית, כל המטה שלה כולל מפקד הדוויזיה, נהרגו. 
זו הסיבה מדוע ארה''ב החלה בימים האחרונים לספק נשק לכוחות העיראקים. האמריקנים שולחים טילי אוויר-קרקע מדגם 'הילפייר'  Hellfire.
בימים הקרובים תעביר ארה''ב לצבא העיראקי מזל''טים מדגם 'סקאנאייגל' ScanEagles which  is a small, long-endurance unmanned aerial vehicle, שיכול לפעול בוואדיות העמוקים של מחוז אנבאר, ומעל יערות הגומא הסבוכים halophyte הנמצאים על שתי גדותיו של נהר הפרת הזורם מסוריה לעיראק, בשניהם אל קעידה מסתיר את כוחותיו. 
המטרה המרכזית של וושינגטון ואיראן, מלבד זו של מניעת הקמתה של מדינה עצמאית של אל קעידה במערב עיראק ובמזרח סוריה, נשמעות לא פחות דמיוניות, מאשר עצם שיתוף הפעולה הצבאי. להסיר את האיום הצבאי ההולך וגובר של אל קעידה עיראק ה-ISIS, ושל אל קעידה סוריה- Jabhat al-Nusra, על שליט סוריה בשאר אסד וצבאו.
שיתוף פעולה כזו יכול להביא למצב, בו בסופו של המהלך יתמוך ממשל אובמה בהשארתו של אסד בשלטון, בגלל היותו הגורם היחיד הצבאי הרציני הקיים כיום בסוריה המסוגל להלחם באל קעידה.
שר החוץ הרוסי סרגי לברוב היה הראשון אשר הבחין, בשינוי הדרמטי הזה בעמדה האמריקנית.
לברוב אמר: המערב מתחיל להיות מציאותי יותר לגבי המלחמה בסוריה. הבעיות העיקריות של המלחמה הן האפשרות כי אל קעידה ינצח במלחמה, וכי בדמשק תוקם כליפות מוסלמית.
ציטוט המקור: : “The attitudes are changing in Western countries, they are becoming more realistic in their approach towards settling the Syrian crisis,” said Lavrov. “The threat of terrorism in Syria, the threat of jihadists coming to power, the threat of creating a caliphate with extremist rules,  are the main problems.” He said.
כמו בפרשיות פירוק הנשק הכימי הסורי, והגרעין האיראני, אנו רואים כאן בפעם השלישית בארבעה החודשים האחרונים, מאז אוגוסט השנה, שיתוף פעולה אמריקני, רוסי ואיראני, אשר מטרתו  לא רק להשאיר את אסד בשלטון, אלא את ההשפעה הדומינאנטית  האיראנית בסוריה ובעיראק.
גם מוסקבה מעוניינת ביותר בניצחון אמריקני-איראני-עיראקי בקרב הזה מול אל קעידה, משום שהאיום העיקרי למשחקי אולימפיאדת החוף שתתקיים בפברואר בסוצי' שעל חוף הים השחור, באה מתאים של לוחמים קווקזים וצ'צ'נים הנלחמים בסוריה.
בפיצוץ המחבלת המתאבדת ביום א' 29.12, בתחנת הרכבת המרכזית של העיר ולגוגראד  Volgograd שבדרום רוסיה, המרוחקת מסוצ'י כ-650 ק''מ,  החל גל הפיגועים של אל קעידה, אשר ילווה את האולימפיאדה הזו.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי באם שיתוף פעולה אמריקני-איראני כזה יצליח בעיראק, ינסו להעביר אותו גם לאפגניסטן.    

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות