בפעם הראשונה נוצר במערכת הבחירות מערך אשר יכול להבטיח לממשלת נתניהו 63 מושבים בכנסת. אפשרות של הופעת מפלגת מרכז חדשה בראשות גנץ וסער

המסקנה הפוליטית העיקרית לאחר תהפוכות הימים האחרונים אשר בסיומן יו"ר יש עתיד יאיר לפיד נכנס לתפקיד ראש הממשלה, היא שבפעם הראשונה נוצרה אפשרות שבנימין נתניהו יו"ר הליכוד יקבל בבחירות הבאות יותר מ-61 קולות ויוכל להרכיב ממשלה.
הדבר תלוי בעיקר בראש ימינה אילת שקד, אשר עדיין לא החליטה כיצד תרוץ בבחירות הבאות.
אם שקד תרוץ ביחד עם נתניהו בראשות גוש ימני הסקרים צופים לה שהיא תקבל חמישה מקומות בכנסת. תוצאה כזו תבטיח לגוש תומכי נתניהו 63 מושבים בכנסת, דבר אשר יבטיח לנתניהו את ראשות הממשלה.
ישנם משקיפים פוליטיים הסבורים כי עדיין הליכה עם אילת שקד לא תבטיח לנתניהו את ראשות הממשלה. משקיפים אלה סבורים כי ישנם לפחות עוד שני גורמים נוספים שיבטיחו לנתניהו להשיג את מטרתו.
ראשית: הוא זקוק לכך שאחוז ההצבעה הפעם בקרב הציבור הערבי יהיה נמוך. אפשרות כזו מסתמנת במשאלי דעת האחרונים. הגורם השני: הוא כישלונה של מר"צ  לעבור את אחוז החסימה. אם אכן שתי ההתפתחויות האלה תתרחשנה הגוש התומך היום ביאיר לפיד יתפרק.
יאיר לפיד עצמו מעדיף בשלב זה לרוץ לבד בבחירות מבלי להתאחד עם מפלגות אחרות. זו נטייה מובנת בהתחשב שהוא ינסה לנצל כל פרט מיהותו ראש ממשלה. אולם אפשר להניח כי נטייה זו תלך ותשתנה ככל שמועד הבחירות יתקרב.
הבעיה העיקרית העומדת בפני לפיד היא שהיום הוא איננו יכול למשוך קולות מגוש הימין. המאגר היחיד של קולות שהוא יכול למשוך הוא מהשמאל, דבר שיאלץ אותו להתאים את התבטאויות הפומביות בהתאם.
אחד הגורמים אשר צריכים להדאיג את לפיד בבחירות היא אפשרות האיחוד המסתמנת בין מפלגות כחול לבן של בני גנץ ויש תיקווה של גדעון סער. מפלגת מרכז כזו שאליה יצטרף גם איש ימינה הנוכחי מתן כהנא, שייתן למפלגה החדשה גוון דתי, יכולה למשוך קולות רבים מיאיר לפיד. מפלגה חדשה כזו יכולה להצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו.
ראש הממשלה היוצא נפתלי בנט הרבה בימים האחרונים לשבח את הדרך בה פעלה ממשלתו בשנה האחרונה.  ביום שישי 1.7 פרסמה מי שהייתה היועצת המדינית של בנט שמרית מאיר  תמונה שונה לחלוטין. לדבריה הניהול הפוליטי של נפתלי בנט היה כושל מהיום הראשון בו נכנס לתפקיד ראש הממשלה, דבר שישליך על מערכת הבחירות של יאיר לפיד.
לפנינו עוד ארבעה חודשים לפני היום בו תערכנה הבחירות-1 בנובמבר. זהו זמן ארוך מאוד במזרח התיכון ועוד דברים רבים יכולים להתרחש שישפיעו על התוצאות של מערכת הבחירות.

Print Friendly, PDF & Email