בפריימריס ב'ליכוד' ניצחון לראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל 72.5 אחוז מהקולות. גדעון סער קיבל 27.5 אחוז מהקולות

בפריימריס בליכוד' שנערכו, ביום חמישי 26.12, ניצח ראש הממשלה בנימין נתניהו ברוב גדול של כ-72 אחוז את יריבו ח"'כ גדעון סער שקיבל רק 27 אחוז מהקולות. בתוצאה זו לא רק שנתניהו ביצר את מעמדו לקראת הבחירות הכלליות שתערכנה ב-3 במרס, אלא גם דחה את  הניסיון של סער לנסות ולערער את מעמדו לא רק כמנהיג 'הליכוד' אלא גם את מעמדו כמנהיג הגיש הימני במפה הפוליטית הישראלית.

מסתבר שליומרה של סער, שהגדיר את ההצבעה בפריימריס 'כגורלית לישראל', יומרה שנתמכה בצורה מסיבית על ידי מספר כלי תקשורת מרכזיים בישראל, רמז לכך שאם לא ינצח בבחירות המקדימות הדבר יקבע את גורל המדינה-לא היה כיסוי. גם שאיפתו של סער להשיג לפחות תמיכה של שליש, או יותר ממצביעי 'הליכוד' לא התגשמה.

לפי ספירה של הקולות, בערים הגדולות נתניהו זכה ברוב של למעלה מ-72 אחוז, ואילו בערי הפריפריה הקטנות ביותר הפער היה גדול יותר שם נתניהו זכה ביותר מ-80 אחוז מהקולות.

טקטיקת הבחירות החדשה בה נקט נתניהו בפריימריס בהן לאחר שנים ארוכות בהן המנהיגים הפוליטיים הישראליים נמנעו מלהופיע בעצרות עם ומה 'נקרא 'לרדת לקהל הבוחרים', הוא חזר וארגן עצרות גדולות וקטנות במאות ישובים, כאשר הוא מופיע בהן אישית לפעמים 7 עד 8 פעמים ביום.
הפנייה הישירה הזו לציבור המצביעים הניבה את התוצאה שהשיג בפריימריס.
תוצאות הבחירות הניבו עוד שתי תוצאות ברורות:
1. ציבור בוחרי 'הליכוד' איינו מאמין לכתבי האישום שהמערכת המשפטית מעמידה מול נתניהו, ומדובר למעשה גם בהגדלה משמעותית נוספת של פער האמון בין חלקים ניכרים של הציבור הישראלי ובין המערכת  הזו.
2. התיקווה של מחנה מתנגדי נתניהו, ובראשם מפלגת 'כחול לבן', כי ב'ליכוד' יתחולל פילוג וחלק מחבריו ילכו לעברם או, כי גדעון סער ינצח בפריימריס ואז הם יוכלו להקים ממשלה אתו, או שלפחות 'הליכוד' ייחלש- נכזבה.
ביום חמישי הוברר לראשי 'כחול לבן', כי עכשיו הם יצטרכו להפשיל שרוולים ולעבוד קשה מאוד כדי לנצח את נתניהו בסיבוב השלישי של הבחירות הכלליות בישראל.  


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות