בפרשה של סעד חארירי-תשכחו מהמלחמה של סעודיה בחיזבאללה. עקבו אחר מסלול הכסף, ואחר גורלו של הנסיך עבדול עזיז איבן פאהד

הפיתוי לקשור בין המלחמה של סעודיה בחיזבאללה ובאיראן, ובין הפרשה הלא כל כך מסתורית של ראש ממשלת לבנון לשעבר סעד חארירי, שהגיע בשבת 18.11 מערב הסעודית לפריס, הוא גדול.
אבל זה לא המקרה-מדווחים המקורות המודיעיניים והמזרח תיכוניים של תיקדבקה. 
כל מי שרוצה למצוא ולהבין מה בדיוק הביא את ראש ממשלת לבנון לשעבר סעד חארירי לברוח מביירות לריאד בשבת 4 בנובמבר, ומה בדיוק עשה חארירי  במשך שבוע בבירה הסעודית, ומדוע היה צורך בהתערבותם של נשיא צרפת עמנואל מקרון ושר החוץ שלו ז'אן לה-דריאן Jean Yves Le-Drian, כדי להביאו לפריס בשעה שילדיו נשארים כבני ערובה בסעודיה, שינסה לבדוק מה מתרחש, או עולה בגורלו של הנסיך הסעודי עבדול עזיז איבן פאהד  Prince Abdul Aziz bin Fahd, שכבר שבוע ישן כאסיר, ביחד עם עוד עשרות נסיכים סעודים, על רצפת הלובי במלון קרלטון-ריץ בריאד.
להלן שמונה סיבות להשתלשלות של האירועים וההסבר שלהם.
1. בשבת 4.11, בוצע בסעודיה גל המעצרים הגדול של כ-500 נסיכים, שרים, אנשי עסקים ופיננסים בכירים, ואנשי דת. על ביצוע גל המעצרים פיקח יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן, בנו של המלך סאלמן.
2. בשבת 4.11, באותו יום בו בוצע גל המעצרים, עלה ראש ממשלת לבנון סעד חארירי על מטוסו הפרטי וטס לריאד.  בשידור מסעודיה הודיע על התפטרותו מתפקידו בגלל שחשף בביירות קשר לרצוח אותו. זו הייתה הטעייה מכוונת שנועדה להסתיר את העובדה, כי האיום הוא לא על חייו אלא איום של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד סאלמן שהודיע לו, כי אם הוא הוא לא יבוא מיד לסעודיה כל הרכוש של משפחת חארירי כולל חשבונות הבנק שלה יוחרמו, כפי שהוחרמו הכספים וחשבונות הבנק של כל הנסיכים ואנשי העסקים והפיננסים העצורים.
3.  ב-1969 פתח בסעודיה אביו של סעד חארירי -ראפיק חארירי שהיה ראש ממשלת לבנון שנרצח ב-2005, את הסניף הסעודי של  חברת 'אוגר'  הצרפתית French gaint construction firm Oger.
בסוף שנות ה-70 ייסד חארירי את חברת את   Saudi Oger Ltd  a Saudi construction company. החברה זכתה להצלחה רבה, והפכה לאחת חברות הבנייה המשגשגות של ערב הסעודית כאשר אישים מרכזיים מבית המלוכה הסעודי קשורים אתה בעסקים.  הבולט באישים מרכזיים אלה בשנים האחרונות היה הנסיך עבדול עזיז איבן פאהד  Prince Abdul Aziz bin Fahd.
ב-4 לנובמבר הפך הנסיך מאחד מעשירי העולם לאחד הנסיכים הסעודים הבולטים ביותר שנעצרו ומוחזקים במעצר עד היום.
4. לפי המידע המצוי ידי המקורות שלנו, מעריך יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמאן, כי בידי הנסיך העצור ומשפחת חארירי, ישנו רכוש השווה כ-7 ביליון דולר אותו הם לקחו שלא כחוק מקופת האוצר הסעודי והוא דורש כי הכסף יוחזר מיד.
5. מאחר והחברות בה שולטת משפחת חארירי הן שסיפקו למי שהיה ראש ממשלת לבנון סעד חארירי את האמצעים הכספיים לאחזקת שליטתו הפוליטית בביירות, הוא לא היה יכול שלא להיכנע לאולטימטום שהציג לפניו יורש העצר הסעודי והוא טס מיד לריאד, לא כדי להציל את עצמו, אלא קודם כל את האימפריה הפיננסית של משפחתו.
6. למרות שסעד חארירי טען שהוא איננו עצור בסעודיה, המקורות שלנו מוסרים, כי למעשה הוא היה נתון במעצר בית. רק עובדת היותו ראש ממשלת לבנון לשעבר  (בעל אזרחות סעודית) והטענות של לבנון, איראן וחיזבאללה, כי עצור נגד רצונו בסעודיה, מנעו את יורש העצר הסעודי מלצרף אותו אל 500 הנסיכים ואנשי העצורים, ולספק מזרון ושלוש שמיכות כדי שיוכל לישון על הרצפה בלובי במלון קרלטון-ריץ בריאד.
7. בגלל המעורבות הפיננסית הצרפתית בחברות של משפחת חארירי, התערב בנושא נשיא צרפת עמנואל מקרון, מקרון מנסה להציל את הכסף הצרפתי ואת הקשרים הכלכליים שבין צרפת לסעודיה.
8.  במגעים שקיימו הנשיא מקרון ושר החוץ שלו, עם יורש העצר הסעודי הוחלט, כי סעד חארירי יורשה לצאת לפריס, שם הוא יקבל את הגנתם של השירותים החשאיים הצרפתיים, וכי ייפתח תהליך חשאי  בתיווך צרפתי של מו"מ על העברת חלק מההון עליו שולטת משפחתו חזרה לקופת האוצר הסעודי.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “בפרשה של סעד חארירי-תשכחו מהמלחמה של סעודיה בחיזבאללה. עקבו אחר מסלול הכסף, ואחר גורלו של הנסיך עבדול עזיז איבן פאהד

 • נוב 18, 2017 @ 18:26 at 18:26
  Permalink

  יפה מאוד!!!!
  מתי יעשו את אותו דבר גם בישראל????

 • נוב 19, 2017 @ 1:09 at 1:09
  Permalink

  As ALWAYS follow the mula

 • נוב 19, 2017 @ 5:42 at 5:42
  Permalink

  "-תשכחו מהמלחמה"……
  מאלף…………
  יסודי……….
  קולע……….
  אולי זה דומה קצת לסידרה:MARVEL……….
  כל זה לא יפריע עם היחסים עם זה שיש לו PIED A TERRE בירושלים????.

 • נוב 19, 2017 @ 18:04 at 18:04
  Permalink

  מענין כמה הארגון של ביבי גנב מהמדינה ?

 • נוב 24, 2017 @ 13:24 at 13:24
  Permalink

  חבת שיש שרואים בסיפור חרירי הזדמנות לדבר לא טוב על ראש ממשלתינו הנפלא שעשה ועושה המון למען עם ישראל ולדעתי ללא ספק בעידן האחרון ראש הממשלה הטוב ביותר שהיה ונמצא לטובת עם ישראל והעם היהודי שלא פעם הוא (העם שלנו)כפוי טובה לצערנו.!

Comments are closed.