בפרשת שליט, ישראל שהשתמשה בקלף הגרמני, מצאה את עצמה מול הקלף הפלסטיני של אסד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביצע וויתורים, המוגדרים על ידי אנשי ביטחון 'כמרחיקי לכת' בעמדותיה של ישראל כלפי דרישות החמס בנושא חייל צה''ל החטוף גלעד שליט, כאשר מגעיו מתרכזים עם השליח המודיעיני הגרמני העוסק בפרשה.
להפתעתו, מצא נתניהו את עצמו עוסק במצבים בהם הנושא עבר מידיו של המתווך הגרמני לכת הצבאית במצרים, ולאחר מכן לידיו של נשיא סוריה בשאר אסד, שלכל אחד מהם אינטרסים שונים ומנוגדים, כך מדווחים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
הכוונה המקורית של נתניהו והמתאם המיוחד לנושא שליט מטעם ישראל דוד מידן, הייתה שהשליח הגרמני יפנה ישירות לחמס ויציג להם את רשימת הוויתורים הישראליים החדשה, שכללו הפחתה משמעותית במספר האסירים הפלסטינים שיגורשו לפי דרישת ישראל לארצות חוץ, ולא יוכלו לשוב לבתיהם, והסכמה לשחרר אסירים פלסטינים תושבי מזרח ירושלים וערביי ישראל, שנדונו לתקופת מאסר על מעשי טרור, דבר שקודם לכן ישראל התנגדה לו בתקיפות. אולם במקום ללכת לחמס באורח ישיר אם בעזה, או בביירות, לקח המתווך הגרמני את רשימת הוויתורים החדשים הישראליים, נסע לקהיר, והציג אותם שם בפני הכת הצבאית המצרית.
השיקול של המתווך הגרמני לא היה חסר הגיון. הוא התבסס על כך, כי כאשר לפני ארבעה חודשים, ב-28 למאי, מצרים פתחה את מעבר רפיח למעבר מבוקר בין רצועת עזה לסיני, היא הבהירה לראשי החמס, כי בין הנושאים שהיא מצפה שייפתרו תמורת פתיחת המעבר, תהייה פרשת גלעד שליט.
מאחר ותנאי פתיחת מעבר רפיח סוכמו בקהיר במאי,  עם רמטכ''ל כוחות החמס אחמד אל-ג'בערי, הוזמן בשבועיים האחרונים אל-ג'בערי לחזור לקהיר, לדון בהצעות החדשות של בנימין נתניהו, למלא את הבטחתו לסיים את פרשת שליט, ולשחררו.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי מצרים לא הציגה לפני ג'בערי כי הנושא של גלעד שליט הוא הדחוף והחשוב ביותר בו היא מבקשת כי הוא יטפל. לפני שהמצרים הזכירו בכלל את שליט, הם דרשו מאל-ג'בערי, כי כוחותיו בעזה ייעצרו את על אנשי 'צבא השחרור המוסלמי' אשר נמלטו מסיני אל רצועת עזה. הצבא המצרי בסיני פתח בפעולה נגד גורמי אל קעידה אלה ביום ראשון 14.8. המצרים מאיימים על אל ג'בערי, שאם לא ימלא את דרישתם, הם יתקפו בכל הכוח הצבאי העומד לרשותם את מערך מנהרות ההברחה מסיני לרצועת עזה ויהרסו אותן. במציאות כזו ביחסי מצרים-החמס, אין מקום לתמונה המוצגת בישראל, כאילו נושא גלעד שליט, עומד במרכז הדיונים בין הכת הצבאית המצרית ואל ג'בערי.
נוסף לכך, גם המתווך הגרמני, המצרים, והישראליים, אינם מצפים כי תשובתו המידית של אל ג'בערי תהייה חיובית והמו''מ לשחרור שליט יעלה על הישורת האחרונה שלו. אבל שלושת הגורמים ציפו להתקדמות זעירה במו''מ.
אל ג'בערי, שהוא האיש היחיד בצמרת החמס היודע היכן גלעד שליט מוחזק, מאחר והוא משתמש בו ובגורלו כבתעודת ביטוח לעצמו מפני פעולת חיסול ישראלית, ולכן הוא גם האיש המונע זה חמש שנים את שחרורו, העביר את תפוח האדמה הלוהט הזה של שחרור שליט אל הנהגת החמס בדמשק.
במקביל, פנתה הכת הצבאית המצרית אל נשיא סוריה בשאר אסד, בבקשה שיאפשר לחאלד משעל מנהיג החמס להגיע לקהיר כדי לעזור בהתקדמות במו''מ. במילים אחרות, משעל היה צריך להפעיל לחץ על אל ג'בערי לסיים את הפרשה הזו, ולהסכים להיפרד מתעודת הביטוח האישית שלו, ולשחרר את גלעד שליט.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי מבחינתו של נשיא סוריה לא היה יכול להיות מועד מתאים יותר לקבל את הפנייה המצרית, בגלל שתי סיבות עיקריות:
1. היחסים בין בשאר אסד, לחלאד משעל, הם כבר מתוחים חודשים ארוכים, ואסד מעדיף לראות אותו מחוץ לדמשק ולסוריה, מאשר בתוכן.
לאסד, יש עניין רב להרחיק, בימים אלה בהם הוא עוסק בדיכוי המרד הסורי נגדו, את חלאד משעל מדמשק ובכך לנתק אותו מקשר ישיר עם מפקדות החמס בדמשק ובביירות. זו הסיבה, מדוע חלאד משעל קיבל השבוע רשות מאסד לצאת את סוריה ולהגיע לקהיר, כאשר המו''מ על שחרור שליט משמש לשם כך תירוץ נוח.
2. בימים אלה, כאשר התקפת הכוחות הסוריים על השכונה הפלסטינית אל רמאל בלטקיה, נמשכת גם ביום ד' 17.8 בבוקר, זה היום החמישי ברציפות, ואש הטנקים והצלפים של חיילי אסד הורגת עשרות פלסטינים ופוצעת מאות מהם, נוח לאסד להפגין כי הוא מסוגל לנהוג אחרת עם הפלסטינים, בתנאי שהם מוכנים להתאים את הקו שלהם לקו הסורי.
במילים אחרות, בנימין נתניהו לא ציפה, וגם לא צפה מראש את ההתפתחות בה רשימת הוויתורים שלו לחמס, תאפשר לאסד להשתמש בקלף הפלסטיני, בדיכוי המרד נגדו.
התפתחויות אלה מצביעות על כך, כי בעוד המגעים המתקיימים בימים אלה בקהיר על שחרור גלעד שליט, אינם מראים אפילו על תזוזה קלה במו''מ, הרי הבעיה שבה גלעד שליט הפך מבן ערובה אישי של אל ג'בערי, לכדור משחק במאבקי הכוח הבינ-ערביים רק החריפה.
זו הסיבה העיקרית מדוע המו''מ ומתן לשחרור גלעד שליט, איננו מתקדם לשום מקום, גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, או כל ראש ממשלה ישראלי אחר, היו מקבלים את כל דרישות החמס.
צריך וכדאי לדעת, כי דרישות החמס הן בבחינת מייצג חיצוני מטעה, שהוויכוח עליו, בייחוד בתוך ישראל, איננו מוביל ולא יוביל לשום תוצאה.
 

Print Friendly, PDF & Email