בפתח התנגשות צבאית בין ארה"ב ורוסיה. פוטין לא יעבור בשתיקה  על דברי ביידן כי הוא פושע מלחמה. הצבא הרוסי לא יעבור בשתיקה על משלוח 900 מזל"טים מתפוצצים לאוקראינה

קשה להבין מה בדיוק דחוף את נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לומר, ביום ד' 17.3, כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הוא פושע מלחמה.
זו לא הייתה פליטת פה, מאחר כאשר ביידן נשאל בראשונה באם הוא היה מגדיר את פוטין כפושע מלחמה הוא לא ענה. כעבור כמה רגעים הנשיא נמלך בדעתו וחזרת אל עדת העיתונאים שחיכתה לו, ואמר 'כן פוטין הוא פושע מלחמה'.
עצם ההכרזה הזו, קירבה את ההתנגשות הצבאית בין ארצות הברית ורוסיה צעד אחד גדול קדימה.
ביידן עצמו אמר לפני כמה ימים, כי התערבות של ארצות הברית במלחמה פירושה מלחמת עולם שלישית. 'אוקיי' הוא הדגיש.
ביום ד' ביידן הוא שעשה את הצעד הראשון לקראת אפשרות כזו. מעכשיו אין שום סיכוי להידברות בין שתי המעצמות העל מאחר וביידן לא יכול לדבר, להיכנס למו"מ או לעמוד במגע כלשהו עם פושע מלחמה.
פושע מלחמה צריכים לתפוש ולהעמידו למשפט בינלאומי.
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הוא לא אדם שיעבור בשתיקה על התבטאות כזו, שדובר הקרמלין דימטרי פאסקוב כבר הגדיר אותה 'בלתי נסלחת'. במילים אחרות, אנחנו עומדים בפני החרפתה של המלחמה באוקראינה ובאירופה ולא בפני סיומה.
כדי לתת שיניים להכרזתו הודיע הנשיא ג'ו ביידן, כי הוא שולח לצבא אוקראינה 900 מזל"טים מתאבדים מדגם 'סווישבלייד' Switchblade  (בתמונה ). לאוקראינה יישלחו שני דגמים של המז"לטים האלה 'סווישבלייד 300' ו'סיישבלייד 600. דגם ה-300 מיועד לפגוע בחיילים. דגם ה-600 מיועד לפגוע בטנקים ובכלי רכב משוריינים.  ביידן יישלח לאוקראינה עוד 800 טילים נגד מטוסים, ועוד 9,000 טילים נגד טנקים.
לפני 34 שנים ב-1988, הצבא הרוסי נסוג מאפגניסטן לאחר שהוא לא עמד באבדות שנגרמו לו מהנשק האמריקני שסופק ללוחמי המוג'האידן שהפכו לאחר מכן ללוחמי אל-קעידה.
הסיכוי שההיסטוריה תחזור על עצמה והצבא הרוסי ייסוג מאוקראינה מול הנשק האמריקני שיסופק לצבא אוקראינה, איננו קיים.
לכל ההתפתחויות האלה  משמעות גדולה לגבי ישראל.  ראש הממשלה נפתלי בנט לא יוכל לטוס או לצלצל אל הנשיא הרוסי פוטין שארצות הברית מגדירה אותו כפושע מלחמה. ישראל תצטרך להצטרף לעמדת ארצות הברית במלחמה באוקראינה, דבר שעד עכשיו היא נמנעה מלעשות..
Print Friendly, PDF & Email