בצעד נוסף לקראת חידוש המלחמה הקרה שוקלת רוסיה להפסיק את הפיקוח הבינלאומי על המאגרים הגרעיניים

לאחר שביום ו' החלו כוחות הגנה אוויריים ויבשתיים רוסיים בתמרון צבאי גדול ליד גבולות חצי האי קרים, תמרונים שיימשכו חודש, ואשר משמעותם היא, פרישת  מטריה צבאית על משאל העם שצריך להחליט ב-16 למרס על סיפוח חצי האי קרים לרוסיה, ומניעת התערבות צבא אוקראינה, או נאט''ו במשאל ובתהליך הסיפוח, הודיע משרד ההגנה הרוסי בשבת 8.3, על החמרה נוספת ביחסי מוסקבה וושינגטון, ונאט''ו, ועל צעד .
מוסקבה שוקלת להפסיק כל פיקוח בינלאומי על כל המאגרים של הנשק האסטרטגי שלה, כולל טילים גרעיניים, Its strategic weapons arsenal, including nuclear-capable missiles.
ההודעה הרוסית החריפה אומרת, 'כי האיומים ללא יסוד של ארה''ב ונאט''ו על המדיניות הרוסית באוקראינה…מאפשרת לנו להכריז על מצב בו נוצרו תנאים של כוח עליון'. The unfounded threats towards Russia from the United States and NATO over its policy on Ukraine are seen by us as an unfriendly gesture that allows the declaration of force majeure circumstances. במילים אחרות, מוסקבה רואה עתה את עצמה חופשית מכל ההתחייבויות הבינלאומית שהיא הסכימה עליהן עם ארה''ב.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי פירוש הצעד הרוסי, הוא ביטולו של הסכם 'סטארט' START-Strategic Arms Reduction Treaty, שנחתם בין מוסקבה וושינגטון ב-1991, ואשר הגביל את מספר את מספר ראשי החץ הגרעיניים, הטילים הגרעיניים, והטילים הגרעיניים המותקנים בצוללות, שמותר לצבאות רוסיה וארה''ב להחזיק.
חתימת ההסכם לפני 23 שנה, היה האות לסיום המלחמה הקרה, והתחלת התפוררותה של האימפריה הסובייטית.
לפני שנתיים באפריל 2010, חידשו הנשיא אובמה, ומי שהיה אז נשיא רוסיה והיום ראש ממשלת דימטרי מדבדב, את ההסכם, ואילו עתה מודיע הנשיא פוטין כי הוא עומד לבטל אותו.
במילים אחרות, פוטין מאותת לאובמה, כי אם הוא לא יספיק לתקוף את רוסיה על צעדיה באוקראינה, הוא יפגע בשיתוף הפעולה הצבאי-האסטרטגי האמריקני-רוסי, המלחמה הקרה תחזור, ורוסיה חוזרת למעמדה הצבאי-מעצמתי הקודם, כפי שהיה בתקופת המלחמה הקרה.  
ביום ו' 7.3, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:

המתיחות הצבאית בין רוסיה והמערב, עלתה מדרגה ביום ו' 7.3,  כאשר מקורות צבאיים רוסיים, ובפנטגון בוושינגטון מסרו, כי יחידות הגנה אוויריות, הגנת חופים, ולמעלה מ-1,000 יחידות טילים וכלי שריון רוסיים פתחו בתרגיל גדול ליד גבול רוסיה אוקראינה. 
התרגיל נערך באזור קפוסטים יאר Kapustin Yar, הנמצא במרחק  של כ-450 ק''מ בלבד מזרחית לגבול רוסיה עם אוקראינה במחוז אסטחרן Astrakhan.  ההודעה הרוסית מדברת בצורה יוצאת דופן, כי התרגיל יימשך חודש ימים.
במילים אחרות, במשך כל חודש מרס, והשבוע הראשון של חודש אפריל, יהיו כוחות ההגנה האווירית והיבשתית של רוסיה במצב כוננות להדוף כל התקפה של צבא אוקראינה, או התקפה מערבית, על חצי האי קרים, שמוסקבה החלה בהליכים לספחו אל רוסיה.
ב-16.3, ייערך בחצי האי קרים  בקרב כ-3 מיליון התושבים, משאל עם על הסיפוח של חצי האי. בהתחשב בעובדה שכ-70 אחוז מהתושבים הם ממוצא רוסי, תוצאת המשאל הוכרעה כבר מראש. בתי הפרלמנט הרוסיים החלו ביום ה' בחקיקת בזק אשר תאפשר לאזורים מחוץ לרוסיה, המביעים רצון להצטרף לפדרציה הרוסית, לעשות זאת ללא עיכובים.
נשיא ארצות הברית אובמה, ניסה בשיחה טלפונית שנמשכה שעה ביום ו' לפנות בוקר, לשכנע את נשיא רוסיה ולדמיר פוטין להפסיק את מהלכי הסיפוח הרוסיים של חצי האי קרים, והציע לו להוציא את הכוחות הצבאיים הרוסיים מהאזור ולהחזירם לבסיסיהם ברוסיה, כאשר הוא מגדיר את הפעולות הרוסיות ואת משאל העם העומד להעירך 'כלא חוקיים'.
פוטין ענה לאובמה, כי מה שמתרחש בקייב, מאז התחוללה שם ביום שישי 28.2, הפיכה שהדיחה את הנשיא ויקטור ינוקוביץ', אלה הם מהלכים לא חוקיים. פוטין הציע לאובמה, להסכים ששניהם אינם מסכימים, ולהתקדם הלאה בנושאים אחרים שבין ארה''ב ורוסיה, אולם אובמה דחה הצעה רוסית זו. השיחה בין שני הנשיאים הסתיימה ללא הסכמה.
הקולונל אולג קוחאטקוב Col. Oleg Kochetkov, מהפיקוד הצבאי הרוסי במערב רוסיה אמר, 'כי המדובר בתרגיל הצבאי הגדול ביותר שנערך אי פעם על-ידי יחידות ההגנה האווירית המחוז הצבאי המערבי' (של רוסיה). ציטוט המקור:  It is the largest-ever exercise held by air defense units of the Western Military District.
הדובר הצבאי הרוסי הוסיף ואמר, 'כי זו הפעם הראשונה שכל יחידות ההגנה האווירית מהמחוז, מתרכזות במקום אחד, כאשר מצטרפות אליהם יחידות הגנת החופים של הצי הצפוני' (הרוסי). It is for the first time that all air defense units from the district, including coastal defenses of the Northern Fleet, have gathered in one place.
בתרגיל הרוסי משתתפות יחידות של טילי יירוט מתקדמים מדגם  S-300, וסוללות טילי נ''מ ניידים מדגם Buk-M1.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: באזור קפוטסים יאר נמצא אחד מבסיסי שיגור הטילים הגדולים ביותר  של צבא רוסיה.  השבוע ביצעה רוסיה שני שיגורים של טילים מבסיס זה. ב-3 למרס, ערכו הרוסים ניסוי במערכת הטילים האנטי אווירית החדשה שלהם S-500. יום אחד לאחר מכן ב-4 למרס, שיגרו הרוסים מהבסיס את הטיל הבליסטי הבינ-יבשתי IBCM, מדגם RT-2PM Topol -NATO name SS-25 Sickle.  
הצעדים הצבאיים הרוסיים, הם גם בתגובה לשורה של צעדים צבאיים עליהם הודיעו האמריקנים ביומיים האחרונים. בין הצעדים האלה: תגבור הסיורים האוויריים של נאט''ו  באסטוניה, לטביה, וליטא, הגובלות עם רוסיה. חיל האוויר האמריקני מתגבר סיורים אלה בחמישה מטוסי קרב-הפצצה מדגם F-15.   
צבא ארה''ב מעביר במשך סוף השבוע לפולין, 12 מטסי קרב-הפצצה מדגם F-16, ו-300 חייל, אשר ישתפו בתמרונים צבאיים אשר ייפתחו ביום א' 9.3.
משחתת הטילים המונחים האמריקנית 'טרוקסטאן' USS Truxtun, חצתה ביום ו' 7.3, את מצרי הבוספורוס, ונכנסה לים השחור. המשחתת תשתף  בתחילת השבוע בתמרון ימי בים השחור בו ייקחו חלק גם רומניה  ובולגריה.

 

Print Friendly, PDF & Email