בצפייה להמשך ההתנגשות הצבאית בין ארה"ב ואיראן והמתיחות סביב 'תכנית המאה' מחישה ארה"ב כוחות נוספים למזרח התיכון

בצפייה לקראת המשך העימות הצבאי עם איראן וההערכה כי פרסום 'תכנית המאה' של נשיא ארצות הברית דונלנד טראמפ השבוע, יכולים להביא להתפתחויות בלתי צפויות במזרח התיכון, העביר הצי האמריקני את כוח המשימה הימי 'באטאן' USS Bataan, ואת כוח המרינס מס' 26, ובו 2,400 חיילים   The 26th Marine Expeditionary Unit למזרח התיכון.

ביום שישי 24.1, נמצאה ה'באטאן', שהיא אוניית נחיתה בעלת יכולות התקפיות amphibious assault ship, ושתי אוניות מלחמה נוספות המלווות אותה, בים האדום מול החופים המזרחיים של חצי האי סיני.
קודם לכן, השתתפה 'הבאטאן' בתרגיל ימי במרוקו. השתתפותה בתרגיל הופסקה והיא נשלחה למזרח התיכון.
לפי ההערכות המודיעין האמריקני העימות הצבאי האמריקני-איראני בעיראק, שהחל ב-3 בינואר עם חיסולו של מפקד 'גדודי אל קודס' של משמרות המהפכה קאסם סוליימני, עומד להתעצם בימים הקרובים, כאשר איראן מרחיבה את התקפותיה על מטרות של ארצות הברית ובני בריתה באזור,  כולל ישראל וערב הסעודית.

ביום שישי (24.1) הודיע הפנטגון, כי מספר החיילים האמריקנים שנפגעו בהתקפת הטילים האיראנית על הבסיס  האווירי האמריקני עין אל אסד שבמחוז אנבאר במערב עיראק על גבול עיראק-סוריה  ב-8 לינואר הוא 34 ולא 11 כפי שדווח קודם לכן. הנשיא טראמפ הודיע בשעתו, כי אף חייל אמריקני אחד לא נפגע.
מפקד כוחות ארצות הברית במזרח התיכון CENTCOM גנרל המרינס פראנק מקקנזיMarine Gen. Frank McKenzie אמר בביקור על סיפון 'באטאן', 'כי איראן ממשיכה להוות איום מאוד ממשי', Iran continues to pose a very real threat. 'אני מאמין כי עכשיו הם מורתעים ( לאחר חיסולו של סוליימני) אבל האיום נמשך".
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי תנועות צבאיות אלה קשורות גם בהערכות מחדש של הכוחות האמריקנים בעיראק. לפי התוכניות האמריקניות ירוכזו רוב הכוחות האמריקנים בעיראק באזורים הכורדים בצפון המדינה הנמצאים תחת השלטון של האוטונומיה הכורדית העצמאית KRG, בעוד שבמרכז ודרום עיראק יישארו רק שלושה בסיסים אוויריים אמריקנים: עין אל אסד, באלאד, וטאייגי'.  לשם כך הוחל בימים האחרונים בהקמתם של לפחות שלושה בסיסים אמריקנים חדשים בכורדיסטן.  


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות