בקיצור, העורף איננו מוגן. לא מפני אש, ולא מפני טילים

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושרי ממשלתו, המשיכו ביום ו' 3.12 במדיניותם, שהיא שקודם כל צריך לכבות את האש, ורק אחר כך תיבדקנה השאלות איזה מחדלים היו ומדוע?
זו היא כמובן העמדת פנים צינית, שממנה אנו צריכים להבין כי ראש הממשלה עצמו והשרים נמצאים 24 שעות במפקדה המנהלת את פעולות הכיבוי, והם מנהלים התיאומים בין הכוחות השונים הפועלים בשטח ובאוויר. אולם האזרח בשטח, גם באזור השריפה, וגם זה היושב ומסתכל במסכי הטלוויזיה, הוא מהיר וחד יותר מראש הממשלה והשרים בהסקת המסקנות.
עבורו שריפת הענק בכרמל, המשתוללת החל מיום חמישי בבוקר 2.12,  היא למעשה תרגיל המלחמה הראשון האמיתי של ממשלת ישראל, צה''ל, והעורף הישראלי, מאז המלחמה עם חיזבאללה ב-2006.
היתרון של 'תרגיל מעשי' זה שהוא איננו מתוכנן ומבוצע על ידי קצינים במדים מגוהצים, שתמיד מכינים את שיאו של התרגיל לקראת ביקורים של אחמי''ם בו, ותמיד מכריזים שמטרותיו הושגו. הפעם 'התרגיל' מנוהל על ידי כבאים ושוטרים מפויחים, מיוזעים, הזועקים כי הידיים שלהם ריקות ואין להם לא את הכלים הנכונים, ולא את החומריים הנחוצים לכיבוי האש.
התרגיל הזה מצביע על 4 המחדלים הבאים של ממשלת בנימין נתניהו ואהוד ברק, וצה''ל בראשותו של הרמטכ''ל רב אלוף גבי אשכנזי
1. הממשלה הזאת, בדיוק כמו הממשלות הקודמות של ישראל, מדברת יפה על כך כי במלחמות הבאות העורף יהיה בקו החזית, אולם היא איננה עושה דבר להגנתו.
2.
נניח שהשריפה המשתוללת בכרמל הייתה נגרמת בתנאי מלחמה אמיתיים מהפגזות טילים סוריות, או של חיזבאללה, כאשר במקביל חלקים נוספים בישראל היו נתונים תחת הפגזה? מי היה מכבה שריפה זו, המאיימת לא רק לא רק על בתיהם של אזרחים ישראלים, אלא גם על עורקי התחבורה העיקריים של ישראל-קרי הכבישים מס' 2 ומס' 4?
3.
איך ואיפה היו נוחתים מטוסי רכבת העזרה הבינלאומית אם בכלל היו מגיעים בזמן מלחמה? במילים אחרות, האש הייתה משתוללת מבלי שינסו לעצור אותה, ובכך הייתה מסיבה אבדות ונזקים גדולים יותר מאשר פגיעה ישירה של טילים.
4.
הבעיה העיקרית עם מצב זה עבור הממשלה היא, שהשריפה בכרמל פרצה 24 שעות בלבד לאחר שאלוף פיקוד הצפון האלוף גדי אייזנקוט, אמר ביום ד' 1.12, כי מערכות יירוט הטילים 'חץ' ו'כיפת ברזל' נועדו להגן על בסיסי צה''ל, חיל האוויר, חיל הים, ומרכזי הגיוס, זאת כדי לאפשר תפקוד צה''ל בעת פריצת מלחמה, ולא על האוכלוסייה האזרחית.
האלוף אייזנקוט הוסיף ואמר כי בימים הראשונים למלחמה האוכלוסייה האזרחית תישאר ללא הגנה מפני טילים. אייזנקוט הוא הקצין הבכיר ביותר בצה''ל אשר העז לומר, אחר שנים רבות את האמת. לאחר שנים בהם מערכות הביטחון טוענת כי מערכות טילי היירוט נועדו להגן בעיקר על האוכלוסייה האזרחית. הרי הממשלה ומערכת הביטחון הן ששתלו, במשך שנים, בדעת הקהל הישראלית את ההנחה כי פיתוח מערכות אלה נועד להגן על האוכלוסייה האזרחית ועל העורף. כל תרגילי ההגנה האווירית ויירוט הטילים של צה''ל עם האמריקנים, הוצגו כי הם באו לשרת מטרה זו.
הציניות של מערכת הביטחון הגיעה לידי כך, שהיא ערכה את הניסויים של מערכת טילי היירוט 'כיפת ברזל' ביישובי עוטף עזה, זאת כדי לטעת בלב התושבים את ההכרה וההרגשה כי הנה עומדים לפתור בעיית ירי הטילים עליהם מהרצועה.
אולם כאשר בניית המערכת והניסויים המבצעיים בה הסתיימו, בהצהרות חגיגיות של שר הביטחון, התגלתה התרמית בכל מערומיה.
לאף אחד לא במערכת הביטחון ולא בצה''ל הייתה כוונה להציב אף פעם מערכת טילי יירוט זו כדי להגן על האוכלוסייה האזרחית. אין לנו תקציב לכך הייתה התשובה הבירוקרטית הרגילה. כלומר, אתם האזרחים תשלמו מיסים, אבל לנו אין כסף להגן עליכם מפני טילים. ביום ה' וביום ו' (3.12-2), התברר כי לממשלה איננה מוכנה לגלות רצון, ובוודאי שלא לתת כסף להגן על האזרחים שלה לא רק מאש טילים, אלא גם מאש שאוכלת את בתיהם.
זו הסיבה האמיתית מדוע לראש הממשלה נתניהו, אין עתה זמן לדבר עתה על המתרחש בכרמל.
 

Print Friendly, PDF & Email