בקרבות עם חיזבאללה השמיד חיל האוויר הישראלי את התשתית המודיעינית הסורית-איראנית בדרום לבנון.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים של תיקדבקה: בנצלם את ההתקפה הגדולה ביותר שחיזבאללה ביצע אי פעם לאורך גבול ישראל לבנון ביום שני 21.11, הורו ראש הממשלה אריאל שרון, שר הביטחון שאול מופז, והרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ לחיל האוויר הישראלי להפעיל תוכנית מבצעית סודית אשר מטרתה הייתה הריסת התשתית הסורית-איראנית המודיעינית בדרום לבנון.
המקורות שלנו מדווחים כי עם סיום המבצע נהרס לחלוטין קוו הגנה המודיעיני המערבי של סוריה- ואירן שנועד להגן עליהם מפני מטוסים אמריקנים וישראלים הבאים ממערב, מכוחות צי הפועלים בים התיכון, ומכוחות צבאיים יבשתיים הפועלים בישראל, כולל כוחות אמריקנים.
בהריסת הקו הזה ספגה איראן את המכה הצבאית הקשה ביותר שספגה מאז הפלישה העיראקית לחוזיסטן ב-1979, ואילו סוריה ספגה את התמוטטות המערכת המודיעינית האלקטרונית שלה בלבנון, דבר שחושף אותה בפני התקפות מהים התיכון ומכיוונה של ישראל.
מאחר ודבר ההתקפה המתקרבת של חיזבאללה לא היוותה הפתעה מודיעינית לישראל, שעקבה אחר כל שלב של הכנותיה, כולל הבאת הכוחות המיוחדים של חיזבאללה לאזור הגבול עוד בשבוע הראשון של נובמבר, היו יחידות חיל האוויר הישראלי מוכנות לבצע את התוכנית המבצעית. מטוסי קרב-הפצצה ישראלים מדגם אפ-16 ומסקוי תקיפה מדגם אפאצ`י הועמדו בכוננות.
זמן קצר לאחר התחלת ההתקפה של חיזבאללה המריאו מטוסי הקרב-ההפצצה ומסוקי התקיפה והחלו תוקפים את מערך המודיעיני הסורי-איראני המשתרע לרוחב כל דרום לבנון, החל מ-ראס נקורה שעל חוף הים התיכון ועד הרי החרמון במזרח.
ההפצצה הישראלית נמשכה במשך 14 שעות עד יום שלישי 22.11 בשעה 7:00 בבוקר. המטוסים והמסוקים התרכזו בתקיפתם בהריסתם של 30 מוצבי מודיעין מבוצרים ובונקרים בהם הוצבו מערכות מודיעיניות איראניות וסוריות, ואשר כללו מערכות מכ"ם משוכללות נגד מטוסים. מערכות שונות של לחימה אלקטרונית. מערכות לזיהוי תזוזות צבאיות יבשתית. מערכות מכ"ם לעיקוב ימי. תחנות האזנה לתקשורת צבאית במרכזה וצפונה של ישראל.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי מטוסי האפ- 16 התרכזו בעיקר בתקיפת הר נבי עוויידה ( הר הנביא עובדיה) הנמצא מול אצבע הגליל ומתנשא לגובה של כ-900 מטר. במקום הוקמה במשותף על יד הסורים והאיראנים תחנת התראה מוקדמת, אחת המשוכללות ביותר במזרח התיכון, אשר עקבה אחר כל תנועה צבאית יבשתית או אווירית של ישראל ברמת הגולן, אצבע הגליל ועמק החולה. טווח התחנה הגיע עד דרומה מראש פינה וממחנה פילון, שם צונחים הרי הגליל אל בקעת הכנרת. במילים אחרות כל תנועה צבאית או אזרחית ישראלית בצפון ישראל הובחנה מיד על ידי האיראנים והסורים. כבר לא יותר.

Print Friendly, PDF & Email