בריטניה נגד מפעילי ה-Stuxnet. ארצות הברית בעד

שירותי הביטחון והמודיעין הבריטיים ה-MI6, פתחו ביום ה' 25.11 בבוקר, במערכה כדי לשכנע את דעת הקהל, ובמיוחד זו בארצות הברית ובבריטניה, כי סכנה גדולה צפויה למערב מהווירוס Stuxnet, הפועל נגד המערכות הגרעיניות והצבאיות האיראניות,  לאחר שנתגלה לטענתם כי הווירוס נמכר היום בשוק השחור לטרוריסטים.
בכתבה מרכזית ששודרה ביום ה' ברשת הטלוויזיה
SKY, בפתיחת כל מהדורת חדשות, תוארה היכולת של ה-Stuxnet, כמי שמסוגל לתקוף כל מערכת פיזית  אשר מחוברת למחשבים.  ציטוט המקור: could be used to attack any physical target which relies on computers.  הכתבה מצטטת בכיר בתחום המידע IT-information technology, מבלי למסור את שמו או זהותו, כי יש כבר הוכחות מוצקות, כי הווירוס  נמצא כבר בידיהם של אנשים רעים, שיש להם התמחות רבה (בתחום מלחמת הסייבר), וכספים רבים'. ציטוט המקור:    We have hard evidence that the virus is in the hands of bad guys – we can't say any more than that but these people are highly motivated and highly skilled with a lot of money behind them.
הכתבה איננה מפרטת, מי הם 'אנשים הרעים' האלה? היכן הם פועלים? או מתי ובאיזה מקומות הם ניסו למכור את הווירוס לגורמי טרור?
 
הכתבה גם איננה מציינת לאיזה מטרה הגורמים הטרוריסטים רכשו את הווירוס הזה? מיד לאחר שידור הכתבה הופיעו, במשך יום ה' בטלוויזיה הבריטית שורה של מומחי מחשבים ולוחמת סייבר, שחזרו והדגישו את הסכנה הגדולה הכרוכה בווירוס זה.
המקורות המודיעיניים שלנו מציינים, כי הפרסומים בבריטניה אינם מציינים, כי בכל מקום בעולם, מלבד איראן, בו התגלה ווירוס ה-
Stuxnet, בייחוד בהודו, ובסין, התברר כי הוא נמצא במצב 'רדום' ואיננו פועל כלל. מומחי ביטחון מחשבים שטיפלו בו, ייעצו שלא לפעול נגדו מאחר והוא איננו מפריע לפעולת המחשבים, ואיננו מזיק להם. המקום היחיד בו ה-Stuxnetפועל וגורם לנזקים משמעותיים הוא באיראן.     
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי זו הפעם הראשונה, מאז הופעתו של ה-
Stuxnet, לפני 6 חודשים, בחודש יוני, במערכות הכור הגרעיני האיראני בבושייר, דבר שהביא  לשיתוקן החלקי, שגורם מערבי כלשהו נחלץ לעזרתה של איראן ומנסה להגיש לה עזרה בהדיפת התקפת ה-Stuxnetעליה. 
עוד מציינים המקורות שלנו, כי אין זה מקרה שפרסום זה בבריטניה, בא יומיים בלבד, לאחר שראש הועדה לאנרגיה גרעינית בווינה, ה-
IAEA, יוקייה אמאנו Yukiya Amanoדיווח, כי איראן סגרה לתקופה קצרה את מפעל העשרת האורניום של בנטאנז,  כנראה בגלל התקפת Stuxnet. המקורות האיראניים של תיקדבקה דיווחו כי המתקן נסגר ל-6 ימים החל מה-16 לנובמבר, עד ליום שני השבוע 22 בנובמבר. המקורות שלנו גם דיווחו, כי ה-Stuxnet, התפשט למערכת הצבאית האיראנית, וכי חלקים גדולים של תמרון ההגנה האנטי איראני הגדול, שנערך באיראן בשבוע השני של נובמבר, בוטלו, או לא התקיימו, משום שמערכות ההפעלה של כלי הנשק שהשתתפו בתרגיל נפגעו, על-ידי ה-Stuxnet, והחלו לשדר נתונים מטעים.
אין ספק, כי בפרסום ביום ה', מעבירה לונדון לטהרן שלושה מסרים:
1. אין לבריטניה שום חלק בהחדרת ה-
Stuxnetלמערכות המחשבים האיראניות.
2. לונדון כמו טהרן, סבורה כי ה-
Stuxnet, הוא ווירוס מסוכן ביותר שיש להלחם בו. כלומר, הבריטים מוכנים לשתף פעולה עם האיראנים במלחמה נגדו.
3. בשיחות המדיניות העומדות להיפתח בין  5 המעצמות+גרמניה, ואיראן ב-5 לדצמבר, על נושא הגרעין יש ללונדון מדיניות שונה לחלוטין מזו של וושינגטון.
לעומת הפרסומים הבריטיים, הפרסומים בארצות הברית, על הופעתו מחדש של ה-
Stuxnetבאיראן, הם שונים לגמרי. המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי שורה של מומחים וכתבי עת אמריקנים המתמחים במלחמת סייבר, מעלים, בימים האחרונים, את האפשרות כי אם פעולת ה-Stuxnetנגד התוכנית הגרעינית האיראנית היא כל כך מוצלחת, מדוע שארצות הברית לא תפעיל את הווירוס נגד התוכנית הגרעינית הצפון קוריאנית, ובייחוד נגד המתקן החדש הצפון קוריאני ביונגביון ,Yongbyon? שעל קיומו נודע בארצות הברית בשבת 20 לנובמבר.
הפרסום האמריקני הפופולארי והחשוב 'ווירד'-מוזר
WIRED, ציין ביום שני 22 לנובמבר תחת הכותרת 'האם יכול ה-Stuxnetלזרוע תוהו ובוהו במתקן העשרת הצפון קוריאני החדש? Could Stuxnet Mess With North Korea’s New Uranium Plant? כי מאחר וחלקים של הציוד בהם משתמשת צפון קוריאה במתקן ההעשרה שלה, כמו מערכות ההפעלה של הצנטריפוגות, ומערכות ההפעלה של המחשבים, זהות למערכות בהן משתמשים האיראנים, מדוע שמומחי לוחמת הסייבר האמריקנים לא יפעילו את ה-Stuxnetנגדן?

Print Friendly, PDF & Email