ברמת הגולן: איראן. חוליות המתאבדים של צבא אל ואליד


ביום ג' 5.7, הודיע חיזבאללה, כי מסוקים ישראליים תקפו עמדות של צבא סוריה באזור קוניטרה. לידיעה זו לא היה כל בסיס, והיא נועדה להסתיר את העובדה, כי בירי של שני טילי 'תמוז' של צה''ל יום קודם לכן (ביום ב' 4.7) בתגובה על ירי מרגמות של צבא סווריה שזלג לישראל, נפגע בנין של משרד האוצר הסורי ליד קוניטרה בו שוכן המטה הדרומי של משמרות המהפכה האיראנים וחיזבאללה בדרום סוריה. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי אחד מטילי ה'תמוז' של צה''ל פגע בבניין. כתוצאה מכך יש מספר לא ברור של קצינים איראניים הרוגים.
ביום ה' 7.6, הודיע ממקורות חיזבאללה על מתיחות צבאית בין כוחות הארגון במזרח לבנון באזורים חצבייה Hasbaya, אל-קרקוב al-Qrqoub, והר החרמון. ייתכן וחיזבאללה נערך להגיב על הפגיעה בקצינים האיראניים.
אחת הסיבות לירי המרגמות הסוריות הזולג מידי פעם לישראל,  היא הפגזה בימים האחרונים  של הכוחות הסוריים הנמצאים בקונטרה, לעבר עבודות הנדסיות שהמורדים הסורים מבצעים מדרום לעיר. המורדים עוסקים עתה בחפירת תעלה אנטי-טנקית שתקיף חלקים מקונטרה ותמנע מהטנקים  הסוריים לצאת מהעיר להתקפה כללית נגדם. (ראו מפה מצורפת)
אבל כל ההתרחשויות הצבאיות האלה הן צדדיות לעומת שלוש התפתחויות חדשות חמורות ביותר בתחום הטרור.
1. לוחמים גם של ארגון המדינה המוסלמית ISIS, וגם לוחמים של חזית אל-נוסרה Jabhat al-Nusra, הקשורה עם אל קעידה, השתלטו על כל אזורי הגבול בין סוריה וירדן, החל מהעיר דרעא במזרח, דרך אזורי הגבול בין סוריה וישראל, ועד הכפרים הדרוזים בהר החרמון-מרחק של 106 ק''מ.
2. במילים אחרות, הקרבות בין כוחות הצבא הסורי למורדים הסוריים בדרום סוריה, יצרו לאורך גבולות ירדן וישראל מובלעת בה שולטים ארגוני הטרור הפלסטינים. 
צריך לציין, כי מובלעת זו נוצר לא במעט באשמתן של ישראל וירדן. גם צה''ל וגם הצבא הירדני השקיעו מאמצים כל כך רבים למנוע את התקרבות כוחות הצבא הסורי, משמרות המהפכה האיראניים וחיזבאללה, אל קווי ההגנה הצפוניים שלהם, בצפון ירדן ורמת הגולן, עד שהם לא שמו לב כי ארגוני טרור מוסלמיים קיצוניים השתלטו על שטחים אלה.
3.  המדאיג ביותר מבחינה ביטחונית ישראלית הוא 'צבא חאלד בין אל ואליד'  Army Khaled Bin Al-Walid. מליצית טרור זו הקשורה גם עם ISIS וגם עם אלקעידה, שולטת עתה על רצועה בת כ-36 ק''מ הגובלת עם רמת הגולן. החל מדרום קוניטרה ועד למפגש הגבולות ישראל-סוריה-ירדן, מול חמת גדר ושער הגולן. (ראו מפה מצורפת).
'צבא חאלד בין אל ואליד' הוא תוצאה של איחוד בין מליציות טרור מוסלמיות 'חללי הירמוק'  The Liwa Shouada Yarmouk, ו'תנועת מאוטאנה המוסלמית' Mouthana Islamic Movement.
בראש כוח צבאי זה, הפרוש עתה לאורך החלק המרכזי והדרומי של רמת הגולן, עומד פלסטיני מדמשק בשם אבו עבדוללה אל-מאדאני Abu Abdullah al-Madani, מוותיקי הלוחמים של אל קעידה.
אבו עבדוללה אל-מאדאני היה אחד ממקורביו של מנהיג אל-קעידה אוסמה בין לאדן. לפני 15 שנה ב-2001 הוא נלחם נגד האמריקנים כאשר הם פלשו לאפגניסטן. לאחר מכן נמלט לצ'צניה, שם נלחם נגד הצבא הרוסי. לפני 10 שנים ב-2006 הוא הגיע לעיראק  שם הוא נלחם לצד מפקד כוחות אל קעידה בעיראק מוסאב אל זרקאווי Abu Musab al-Zarqawi. לאחר תבוסת אל קעידה בעיראק ב-2010, הוא עבר לסוריה.
המקורות ללוחמת טרור  של תיקדבקה מדווחים, כי אבו עבדוללה אל-מאדאני, שכפי הנראה מחזיק קשרים עם מנהיג אל קעידה איימן אל זוהאיירי Ayman al Zawhiri, מתרכז בפעולותיו הצבאיות בשלושה נושאים מרכזיים.
א. הוא מנסה לרכוש ולאגור נשק כימי. מצרך נפוצץ ביותר  הנמכר בכסף רב בין ארגוני המורדים הסוריים למיניהם.
ב. אל-מאדאני מגייס מתוך כוחותיו ומאמן בעצמו חוליות מתאבדים אשר תפעלה בתוך שטח ישראל. 
ג. אל-מאדאני שומר על קשרים מבצעיים עם מפקדי חזית אל-נוסרה באזור. קיימת אפשרות כי חוליות המתאבדים שהוא מכין תחדורנה לשטח הישראלי מהשטחים בהם שולטת אל-נוסרה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות