ברק: יולי הוא תאריך רחוק מאוד לפעולת הסנקציות. ידו של צה"ל איננה רחוקה מההדק

שר הביטחון הישראלי אהוד ברק, השבית ביום ג' 24.1 את הטון והתחזיות האופטימיות שנשמעו אך יום אחד קודם לכן בארה''ב, אירופה, וישראל, כאשר ביום ב' החליטו שרי החוץ האירופאים על אמברגו נפט והחרמת נכסי הבנק הממלכתי האיראני ה-CBI, ווושינגטון הודיעה על סנקציות על הבנק השלישי בגודלו באיראן  'טג'אראט Bank Tejarat. ברק קבע, כי הסנקציות לא תעצורנה את התוכנית הגרעינית האיראנית, ולא תמנענה מטהרן מלהצטייד בנשק גרעיני. כמו כן הדגיש ברק, כי במצב התוהו ובוהו השורר כיום במזרח התיכון ידה של ישראל תמיד קרובה להדק  Israel's hand is always near the trigger. 'כאשר אנחנו אומרים כי כל האופציות על השולחן', הדגיש ברק ברמוזו לאופציה הצבאית הישראלית מול איראן, 'אנחנו מאוד רציניים'.
המקורות הצבאיים  של תיקדבקה, מציינים כי בכך היה ברק למדינאי הבכיר הישראלי השני  שקבע ביומיים האחרונים, כי אמברגו הנפט על איראן, והעובדה שהוא יתחיל לפני 1 ביולי השנה, כלומר בעוד ששה חודשים, לא יעצרו את פיתוח הנשק הגרעיני האיראני.
לפניו אמר  ביום ב' 23.1 ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי הסנקציות האירופאיות לא יעצרו את הגרעין האיראני.
המקורות שלנו מדווחים, כי מזווית ישראלית נראים מהלכי הסנקציות של ממשל אובמה והאירופיים כמהלך משותף-מתוכנן שמטרתו לתת לשיחות החשאיות המתנהלות עתה בין וושינגטון, טהרן, ובריסל, בעיקר באמצעות אנקרה, מרווח של כחצי שנה, בו ינסו משתתפי המו''מ לראות באם הם יכולים להגיע להסכם  על התוכנית הגרעינית האיראנית.
במילים אחרות, האיראניים השיגו שוב, כפי שהם עשו זאת פעמים אין ספור בשבע השנים האחרונות מאז 2005, תקופה ארוכה נוספת בה הם יוכלו להמשיך ולפתח את הנשק הגרעיני שלהם, ואת השלמת העברת מתקניהם הגרעיניים לאתרים תת-קרקעיים מבוצרים, ללא הפרעה.
לצמרת הפוליטית והצבאית הישראלית גם אין אשליה  מה יתרחש ביולי 2012 כאשר יגיע המועד להפעלת הסנקציות. אז, כמו בעבר, יציעו האמריקנים והאירופאים  לדחות את תאריך התחלתן כדי לאפשר מגעים נוספים עם איראן.
גם הערתו של שר הביטחון ברק, כי 'הסנקציות הן צעד בכיוון הנכון, אבל אינן מספיק חדות, והן מאוד רחוקות', the sanctions are step in the right direction but not tough enough and too far off, משקפות את ההערכה הישראלית כי גם אם אמברגו הנפט יתחיל לפעול ביולי, הרי עד שהוא יצבור תנופה וישפיע על המשק האיראני יעברו לפחות עוד ששה חודשים נוספים. כלומר מדובר על סנקציות שלא תתחלנה להשפיע על איראן, אם בכלל, לפני התחלת 2013.
המקורות שלנו מוסרים, כי הצמרת הישראלית גם מאוכזבת מכך כי הנשיא אובמה לא הודיע השבוע על הפעלת ממשית של סנקציות על הבנק הממלכתי האיראני ה-CBI.
הימנעותו של אובמה להפעיל סנקציות כאלה, מאפשרת לאיראן להפעיל ביחד עם מדינות רבות שורה של מנגנונים פיננסים, רובם חשאיים, המאפשרים לטהרן לעקוף גם את אמברגו הנפט, וגם את הסנקציות הפיננסיות. רק ביום ב' 23.1, דיווחו המקורות של תיקדבקה בלעדית כיצד טהרן, ניו דלהי, מוסקבה, בייג'ין, אנקרה, מפעילות מנגנונים כאלה באמצעותם הן מבצעות את עסקות הנפט האיראני.      
לדעתו של שר הביטחון ברק, איראן התקפלה ראשונה מול ארה''ב בעימות מול מצרי הורמוז, כאשר היא לא ניסתה למרות איומיה, ביום שני לפנות בוקר, למנוע או לחבל במעברן  של נושאת המטוסים האמריקנית 'אברהם לינקולן'USS Abraham Lincoln  , ואוניות מלחמה בריטיות וצרפתיות במצרי הורמוז. ברק סבור, כי איראן תמשיך להתקפל מול עוצמתה הצבאית של ארצות הברית.
כמו כן סבור ברק, כי איראן איננה יכולה לגרום למחסור נפט עולמי על ידי סגירת מצרי הורמוז בגלל שתי סיבות: ארצות הברית ובעלי בריתה בנאט''ו יפתחו את המצרים בחזרה תוך זמן קצר. הסיבה השנייה, סעודיה, לוב, ועיראק, יכולות למלא את המחסור שייווצר בשווקי הנפט העולמיים באם איראן תפסיק לייצא את הנפט שלה. איראן מייצאת ביום כ-2.5 מיליון חביות.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות