ברק פרש לפני אבו מאזן את מפת הקווים האדומים הישראליים לאחר ה-20 בספטמבר

יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, הפתיע ביום ב' 5.9, קבוצת אנשי רוח ישראליים שבאה לשוחח אתו ברמאללה, כאשר אמר להם כי נפגש עם שר הביטחון אהוד ברק בעמן בירת ירדן ב-24 לאוגוסט. אבו מאזן אמר כי הוא איננו יכול למסור פרטים על הפגישה, אולם מטון דבריו הבינו המשתתפים בפגישה כי התקיימו פגישות נוספות, בהן נעשה מאמץ של שני האישים לחדש את המו''מ הישראלי-פלסטיני.
אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הפגישה בירדן לא הייתה פגישה מדינית, כפי שאבו מאזן רמז, אלא פגישה 'עסקית' business like, בה הבהיר ברק לאבו מאזן, את הקווים האדומים שישראל וצה''ל לא יסכימו שייחצו לאחר שהפלסטינים ייפנו לאו''ם ב-20 לספטמבר, ויבקשו הכרה במדינה עצמאית.
המקורות שלנו מדווחים, כי גם הניסיון של אבו מאזן להציג את הפגישה כפגישה שנערכה רק בין שני מנהיגים פוליטיים, איננו נכון.
הפגישה נערכה לפי דרישה מפורשת של עבדאללה מלך ירדן, אשר דרש מהמנהיג הפלסטיני להיפגש עם שר הביטחון הישראלי, ולסכם אותו על דרכי פעולה משותפת לאחר ה-20 בספטמבר, בעיקר כדי למנוע את גלישת האירועים העומדים להתרחש בגדה המערבית, מזרחה, לממלכת ירדן. המלך הירדני מודאג מאוד מאפשרות כזו, ובמקביל להכנות שצה''ל, בעיקר אוגדת איו''ש, ומשטרת ישראל עורכים לקראת המחצית השנייה של ספטמבר, גם כוחות הביטחון הירדניים החלו בהכנות דומות.
זו הסיבה, מדוע המדובר היה בפגישה משולשת, ולא בפגישה בארבע עיניים כפי שאבו מאזן הציג זאת. בפגישה השתתף נוסף לאבו מאזן וברק, גם ראש מנגנון המודיעין הירדני הכללי הגנרל מוחמד ראקאד Jordan General Intelligence Director Gen. Muhammad Rakad.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי כבר בתחילת השיחה אמר שר הביטחון הישראלי לאבו מאזן, כי במקרה והפלסטינים ייפנו לאחר ה-20 לספטמבר לאלימות, שם נרדף להפגנות אלימות שתנסנה לחצות את קווי הגבול לישראל,או לפרוץ לתוך ההתנחלויות, ובוודאי שאם הפלסטינים יבצעו מעשי טרור, התגובה הישראלית תהייה מהירה וחדה.
ברק הבהיר , כי עוצמת האירועים הפלסטינים תכתיב את עוצמת התגובה הישראלית, שתנוע מסקאלה של פעולות מתונות, עד לפעולות צבאיות וכלכליות, שמטרתן תהייה להביא להתמוטטות הרשות הפלסטינית.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי ברק הבהיר חד משמעית לאבו מאזן, כי ישראל וצה''ל, לא רק שלא יאפשרו הפגנות פלסטיניות שתנסנה לפרוץ את מחסומי צה''ל המקיפים את ירושלים, אלא גם לא יאפשרו הפגנות פלסטיניות בכל האזור המוגדר 'כעוטף ירושלים'. במילים אחרות ההפגנות הפלסטיניות יכולות להיות מוגבלות רק למרכזי הערים הפלסטיניות.
כמו כן הבהיר ברק לאבו מאזן, את הקווים המדויקים אליהם יכולות ההפגנות הפלסטיניות יכולות להגיע בסביבות הערים והישובים הישראליים ביהודה ושומרון. כל הפגנה שתחצה את הקווים האלה תפוזר מיד בכוח.
יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, הבהיר לברק ולגנרל הירדני, כי כל מה שהרשות הפלסטינית מארגנת ב-20 לספטמבר, במקביל לפנייה לאו''ם, היא שורה של הפגנות שמחה אשר תתמוכנה במהלך המדיני הפלסטיני באו''ם, וכי אין שום כוונה, או התארגנות ברשות הפלסטינית לפנות לדרך של אלימות, או של טרור.
אולם גם שר הביטחון אהוד ברק, וגם הגנרל הירדני מוחמד ראקאד אמרו, כי במצב השורר כיום בגדה המערבית, בו אין לאבו מאזן, ולא לתנועתו הפת''ח, שליטה על הרחוב הפלסטיני, איש איננו יכול להיות בטוח איזה גורמים ינסו להשתלט על ההפגנות ולאיזה כיוון גורמים אלה ינסו לקחת אותן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי במערכת הביטחון ובצה''ל נשקלת עתה הצעה לפעול בימיים הקרובים נגד אישיות פלסטינית בכירה, כדי להמחיש לצמרת הפלסטינית באיזה צעדים ישראל עלולה לנקוט נגדם. המקורות שלנו מוסרים, כי בשלב ראשון, יוחלט כנראה לשלול את תעודת האח''ם ה-VIP, מנביל שעת, חבר הנהגת אש''ף, המסית באחרונה בנאומיו את ההמונים הפלסטינים לנקוט בדרכים אלימות נגד ישראל. שלילת תעודה כזו תאלץ את נביל שעת לבצע את כל תנועותיו ונסיעותיו, כולל לרצועת עזה, דרך ירדן, שם הוא יהיה כפוף לבדיקות ולמעקב של שירות המודיעין הירדני הכללי.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות