בשאר אסד רוצה מארה"ב תעודת הכשר גרעינית, דומה לזו שאיראן קבלה.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: דבריו של נשיא סוריה באשר אסד, לעיתון האוסטרי 'דיי פרסה' Die Presse, ביום ד' 19.12, כי ב-2001 דמשק דחתה הצעה של סוחרי גרעין פקיסטנים לספק לה נשק וכורים גרעיניים, היא ניסיון שקוף של נשיא סוריה לצרף את עצמו, לתהליך שבו החל דו"ח המודיעין האמריקני ה-NIE שפורסם ב-3 בדצמבר, ובו נקבע כי איראן הפסיקה את תוכניתה הגרעינית הצבאית באמצע 2003. עכשיו, לאחר שטהרן 'טוהרה' מהחשד שיש לה תוכנית גרעינית צבאית, הגיעה תורה של דמשק להיות 'מטוהרת' מחשד זה. המטרה העיקרית של אסד, היא לבטל את הישגיה של המתקפה הישראלית, באישורה של ארצות הברית, ב-6 לספטמבר השנה, על מתקני הגרעין הגרעיניים הסורים. אם כבר, לפני 6 שנים, ב-2001, דחה אסד את האפשרות שלסוריה יהיה נשק וכור גרעיניים, למה שב-2007 הוא ינסה להשיגם? במילים אחרות, מהגרסה של דברי אסד ל'דיי פרסה', עולה כי הפרסומים המפורטים שהופיעו בעיתונות העולמית, כי בסוריה הותקפו כור גרעיני המייצר פלוטוניום, או מתקנים גרעיניים אחרים, לא רק שאינן נכונים, אלא גם אינם הגיוניים. מכאן המסקנה הסורית כי המתקפה הישראלית, הייתה תוקפנות לשמה, שאיננה קשורה לשום נושא גרעיני.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי בכך החליט אסד, לאחר שבועות ארוכים של שתיקה, לעורר שוב הפעם את פרשת ההתקפה הישראלית בסוריה ב-6 בספטמבר.
הערכת המקורות המודיעיניים היא, כי בעצם פרסום הדברים על ידי העיתון האוסטרי, מנסה אסד לבחון את תגובותיהן של ארצות הברית וישראל.
לפי הערכתו של אסד, וושינגטון אשר קבעה רק לפני 3 שבועות כי לאיראן אין תוכנית צבאית גרעינית, לא תרצה להיכנס עתה לוויכוח עם סוריה, איזה מתקנים ישראל תקפה בסוריה ב-6 בספטמבר. מבחינתו של אסד עם וושינגטון לא תגיב על דבריו ל'דיי פרסה', הרי הוא יראה בכך 'תיקון טעות' מצידה של וושינגטון, המקביל ל'תיקון הטעות' שוושינגטון ביצעה לאחרונה לגבי איראן. אסד גם מקווה, כי שתיקתה של ארצות הברית כלפי הפרסום, יגרור אחריו גם שתיקה ישראלית בנושא. זאת למרות שנשיא הסורי יודע היטב כי בידיהן של ארצות הברית וישראל, הוכחות ממשיות חותכות, כי הסורים עסקו בייצור של כלי נשק רדיואקטיביים, 'מלוכלכים'.
סיבה נוספת חשובה, שאסד בחר לפרסם דברים אלה, דווקא ביום ד' 19.12, הן הבחירות הקרובות לנשיאות לבנון, אשר צריכות להיערך בביירות בשבת 22.12.
המקורות שלנו מדווחים, כי בפרסום זה אסד מאותת לממשל ג'ורג בוש, כי אם הוא רוצה את מעורבותו ועזרתו להביא לבחירת נשיא בלבנון, מוטב שוושינגטון תיתן לו את תעודת ההכשר הגרעינית, על ידי זה שלא תגיב על דבריו. במילים אחרות אסד רוצה להביא את וושינגטון להודות בכך, שבלי המעורבות הסורית, אי אפשר לבחור נשיא בלבנון.
בכך מבטל נשיא סוריה, את האיומים שהשמיע בימים האחרונים באוזני עיתונאים ערביים, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, בהם אמר כי נשבר לו מהתכסיסים של אסד בלבנון, ואם אסד לא יעזור בבחירת נשיא חדש בביירות, הוא יפעל נגד דמשק.
אסד מגיב על דברים אלה בפרסום בעיתון האוסטרי, ועונה בשחצנות, כי נושאים ודברים כאלה אין נקבעים בפריס, אלא בוושינגטון.
במילים אחרות, בפרסום ב'דיי פרסה' אסד רוצה לתפוס שתי ציפורים במהלך אחד.
1. ניקוי סוריה, מחשד של פעילות גרעינית.
2. הכרה אמריקנית, במעמדה ותפקידה של סוריה בלבנון.
עתה צריך לחכות לתגובתן של וושינגטון וירושלים, שספק רב אם תגיע.

Print Friendly, PDF & Email