בשיחות עם אשטון: איך למנוע מהמליציות האיראניות להגיע לגבול ישראל-ודחיקת כוחות ISIS מול הגולן

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בעוד כלפי חוץ וושינגטון וירושלים מעמידות פנים כאילו הנושא העיקרי בשיחות שינהל ביום ב' 20.7 בישראל, שר ההגנה האמריקני אש (אשטון) קרטר Ash Carter, יהיה מי יצליח לומר קודם שאיננו מעוניין בעסקת נשק חדשה, עמדה ישראלית המתואמת עם ערב הסעודית, הרי שנושא השיחות יהיה  שונה לגמרי.
איך ארצות הברית תמנע מהמליציות השיעיות הפרו-איראניות הנמצאות תחת הפיקוד של משמרות המהפכה הנקראות 'כוחות הגיוס העממי' Popular Mobilization Forces, הנלחמות עתה נגד אל קעידה ISIS בעיראק, להגיע אל גבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן ולהתייצב מול המערכים של צה''ל ברמת הגולן.
נושא מרכזי אחר שיעלה בדיוניים יהיה, האם לארצות הברית תהייה שליטה על הפיקוד האיראני בעיראק ובסוריה, אשר מתכנן לדחוק, בעזרת כוחות הצבא הסורי וחיזבאללה, את כוחות אל קעידה ISIS, ממרכז וממזרח סוריה לעבר גבולות רמת הגולן, במטרה להעביר את האיום של ISIS, מנשיא ומשטר אסד, ולהפכו לאיום נגד ישראל.
המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה מציינים, כי אפשרויות  אלה הפכו מאז חתימת הסכם הגרעין בין ארה"ב וחמשת המעצמות העולמיות ואיראן ב-14 ביולי בווינה, למוחשיות יותר, זאת לאחר התבטאויותיהם  של בכירים בממסדים הביטחוניים והצבאיים של ארה''ב, ושרי החוץ של רוסיה ואיראן סרגיי לברוב, ומוחמד ג'אווד זריף, כי הצעד הבא לאחר חתימת ההסכם תהייה הקמת חזית גדולה ומשותפת של המעצמות ואיראן נגד אל  קעידה ISIS.
נושא זה גם עמד במרכז שיחותיו של שר החוץ הבריטי פיליפ המונד Philip Hammond, אשר בא  לישראל יומיים לאחר החתימה על הסכם הגרעין (16.7) ונפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי המונד לא בא להסביר לנתניהו את הסכם הגרעין, אלא הביא אתו איגרת מראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, בה ניסה קמרון להסביר לנתניהו, כי החלטתו לערב עתה את חיל האוויר הבריטי (כפוף להחלטת הפרלמנט הבריטי שיתכנס בספטמבר להצביע על הנושא), במלחמה נגד אל קעידה ISIS בסוריה, לא נועדה לתמוך במלחמה של הכוחות הסורים-איראניים-חיזבאללה נגד אל קעידה, וגם לא לתמוך במה שמסתמן מהלך של ממשל אובמה לתמוך ולחזק את נשיא סוריה באשר אסד-במקום להפילו.
קמרון אמר, כי הסכנה של ISIS לבריטניה היא מוחשית ועליו לפעול נגדה.
נתניהו פירט בפני המונד, את כל הצעדים שארה"ב עושה בעיראק לתיאומים צבאיים עם הכוחות השיעיים, והזהיר אותו כי אם שיתוף פעולה אמריקני-איראני כזה יגלוש לסוריה, הוא לא ישאיר לישראל  ברירות רבות אלא לפעול נגדו.
נתניהו אמר להמונד, ודרכו לאמריקנים, כי ישראל לא תסכים לכך כי כתוצאה מהמדיניות החדשה של ממשל אובמה כלפי איראן, היא תמצא את עצמה עם צבא שיעי בפיקוד איראני על גבולותיה, או דחיקת אל קעידה ISIS מחלקי סוריה השונים אל גבול ישראל.
רק מעטים במזרח התיכון ובישראל, קישרו את העובדה, כי יום אחד לפני הגיעו של שר ההגנה האמריקני קרטר לישראל, בשבת 18.7, הגיע לעיראק  ראש המטות המזוינים היוצא של צבא ארצות הברית הגנרל מרטין דמפסי General Martin Dempsey, לביקור פתאומי.
דמפסי שנפגש עם המפקדים האמריקנים והצמרת הפוליטית והצבאית העיראקית סקר את המלחמה ב-ISIS וקבע, כי לפי מה שהוא שומע מהמפקדים האמריקנים בשטח אין צורך בכוחות נוספים כדי להלחם ב-ISIS.  ציטוט המקור: Senior US military commanders in Iraq do not require additional troops or “advisers” on the ground to assist the Iraqi forces to displace the ISIL terrorists.
אולם הגנרל דמפסי גם דיבר באריכות על הקרב המתנהל לשחרור ראמדי Ramadi, קרב שעל 
הנייר מתנהל על ידי הצבא העיראקי, אולם למעשה עיקר הכוחות הנלחמים שם הם לוחמי המליציות האיראניות- 'כוחות הגיוס העממי'.
'המטרה עכשיו', אמר דמפסי, 'היא לבודד/לכתר את ראמאדי למנוע מ-ISIS את היכולת לסגת או להביא (לעיר) תגבורות'. The objective now, he added, is to isolate Ramadi to deny ISIL the ability to either withdraw or reinforce.
בשליחת הגנרל דמפסי לעיראק, מאותת ממשל אובמה לישראל, לסעודיה ולירדן, בהן יבקר השבוע שר ההגנה אש קרטר, כי הוא לא ייסוג ממדיניות השיתוף הצבאי שלו עם איראן נגד ISIS, לא בעיראק ולא בסוריה.      

  

 

Print Friendly, PDF & Email