בתגובה לפעולות של חיילות האוויר של ארה"ב וישראל בסוריה מפציצים רוסיים משתמשים במרחב האווירי האיראני בדרכם לתקיפות בסוריה

מקורות צבאיים באיראן אמרו, ביום א' 15.12, כי מפציצים כבדים ארוכי טווח ומטוסי קרב רוסיים שהמריאו מבסיסים ברוסיה למשימות תקיפה בסוריה החלו להשתמש באחרונה במרחב האווירי האיראני, דבר המאפשר להם להגיע למטרותיהם בזמן קצר יחסית.
היועץ לביטחון לאומי של איראן עלי שאמחאני  Ali Shamkhani, אמר לסוכנות הידיעות האיראנית 'מאהר' Mehr news agency, כי  'התיאום הצבאי (בין רוסיה ואיראן) הוא מושלם והוא חובק אספקטים (צבאיים) שונים'. the coordination is comprehensive, embracing different aspects .
שאמחאני הוסיף ואמר, כי מפציצים רוסיים השתמשו באחרונה כמה פעמים במרחב האווירי האיראני כדי להגיע למטרותיהם בסוריה, אולם לא נחתו בבסיסים איראניים לשם תדלוק. Russian fighter planes have only used Iran‘s airspace and have not had refueling operations.
היועץ האיראני הגיב על ידיעות שפורסמו באחרונה בעיתונות האיראנית לפיהן מפציצים אסטרטגיים רוסיים ארוכי טווח מדגם 'טופולוב 22מ',Tupolev-22M long-range bombers השתמשו במרחבים האוויריים ובבסיסי תעופה איראניים.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כאשר עלי שאמחאני, שהוא אחד האישיים האיראניים המדייקים ביותר בהגדרותיהם קובע, כי התיאום הצבאי בין רוסיה ואיראן הוא מושלם והוא מקיף שטחי פעולה רבים, הדבר מדליק כמה מנורות אדומות בוושינגטון ובירושלים.
הדאגה בוושינגטון ובירושלים היא לא רק מעצם העובדה כי המפציצים הרוסיים חזרו עכשיו להשתמש במרחבים האוויריים האיראניים, פעולה שהם כבר ביצעו לפני שלוש שנים ב-2016,  כאשר מפציצים רוסיים חנו לשם תדלוק בדרכם לסוריה בבסיס התעופה האיראני נואה Noje Airbase באזור חמאדאן בצפון איראן Hamadan province, אלא מחסור ידיעה מה בדיוק הרוסים הבטיחו לאיראנים עבור מתן הזכות הזו למפציצים הרוסיים.

גם לארצות הברית וגם לישראל ברור שאם טהרן הסכימה לאפשר מעבר של המפציצים הרוסיים בשטחה היא קיבלה תמורת הסכמה זו אפשרות להשתמש בכמה מהיכולות הצבאיות הרוסיות בסוריה. בין השאר האיראנים יכלו לקבל רשות להנחית את מטוסיהם בכמה מבסיסי התעופה השונים שחיל האוויר הרוסי מפעיל בסוריה שעד עתה היו סגורים בפני האיראנים.
בהקשר זה מזכירים המקורות את דבריו של שר ההגנה האיראני הגנרל חוסיין דקאן Hossein Dehqan שאמר בחודש שעבר (נובמבר) , 'כי אם המצב והתנאים בסוריה ידרשו סיוע אנחנו נבצע את המשימה', If the situation and conditions in Syria demand to provide the support, we will do this job. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ההערכות בארצות הברית ובישראל הן, כי הצעד הרוסי-איראני הזה בא כתגובה על שיתוף הפעולה ההולך ומתהדק בין חיילות האוויר של ארצות הברית וישראל בתקיפות של מטרות איראניות בסוריה.
בימים האחרונים היו לפחות שלוש תקיפות על מטרות איראניות כאלה, מבלי שאף צד שהיה מעורב בהם, כולל האיראנים לא פרסמו עליהן דבר.   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות