בתגובה לתרגיל הימי האמריקני-ישראלי, פותחות אוניות מלחמה רוסיות שהגיעו לטרטוס בתרגיל ימי מול חופי סוריה

לא עברו 24 שעות מאז ששר החוץ הרוסי סרגיי לברוב Sergey Lavrov, אמר ביום שני 2.4 באיריוואן בירת ארמניה, כי מכת מנע (אמריקנית, או/ו ישראלית) על תוכנית הגרעין האיראנית תהווה הפרה של החוק הבינלאומי, הערה שנעצרה על הסף של איום רוסי לפעול נגד מפירי החוק הבינלאומי, כלומר נגד ארה''ב וישראל, וכבר מוסקבה פעלה כדי לממש איום זה ולתת לו גיבוי צבאי.
לנמל טרטורס בסוריה תיכנס ביום ג' 3.4, נושאת הטילים הרוסית המונחים 'סמאטליווי' Smetliviy, שהיא אחת מאוניות המלחמה הגדולות השייכות לצי הרוסי בים השחור, ואניות הצי הרוסי המלוות אותה, והן תפתחנה בתרגיל ימי רוסי מול חופי סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בצעד זה מאותת מוסקבה לוושינגטון שלושה מסרים עיקריים:
1. המדיניות הרוסית והאיראנית לגבי סוריה, שזכתה באחרונה להצלחה גדולה עם נצחונו של נשיא סוריה בשאר אסד על המורדים, תימשך. ומעתה מוסקבה כמו טהרן תגבה את צעדיה המדיניים בצעדים צבאיים.
2. מוסקבה תעמיד לרשות סוריה מערכת הגנה מתאימה נגד כל מעורבות צבאית זרה.
3. במסגרת מדיניות התגובה המיידית החדשה שלה, שלחה מוסקבה את  נושאת הטילים הרוסית המונחים 'סמאטליווי' Smetliviy, לטרטוס, והכריזה על תמרוני צי רוסיים במזרח הים התיכון, זאת בתגובה לתרגיל הצי החשאי נובל דינה 12 Noble Dina, שעורכים הציים של ארה''ב, ישראל, יוון, באזור הימי הענקי המשתרע מהאי כרתים ביוון, מול חופיה  הים תיכוניים של טורקיה, קפריסין, ועד לבסיסי חיל הים הישראלי בחיפה ובאשדוד.  אוניות חיל הים ומטוסי חיל האוויר הישראלי ימצאו את עצמם לפתע שהם פועלים באזור בהם לא נמצאות רק מטוסים ואוניות מלחמה אמריקניות, אלא באוניית מלחמה רוסית שהיא בסיס צף של מערכות טילים נגד מטוסים, ונגד אוניות וצוללות. מדובר באיתות רוסי ברור, כי במקרה של התקפה אמריקנית, או/ו ישראלית על איראן, מוסקבה יכולה לשקול, מלבד ההגנה על סוריה, מעורבות צבאית גם לטובתה של איראן.
ה'סמאטליווי' Smetliviy, ואניות הצי הרוסי המלוות אותה, כנראה ספינת אספקה, וצוללת, עברו כבר בשבת 31.3 את מצרי הבוספורוס והדרדנלים בדרכם לטרטוס. בהגדרה הטכנית שלה  ה'סמאטליווי' Smetliviy, היא משחתת נושאת טילים מונחים, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי גם בנאט''ו מגדירים אותה 'כאונית מלחמה גדולה נגד מטוסים וצוללות' large ASW-Anti-submarine warfare- ship. האונייה נושאת מערכות טילים גם נגד מטוסים וגם נגד צוללות.
ביום ב' 2.4, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה תחת הכותרת: 'מוסקבה וטהרן נערכות להגיב צבאית על התקפת מנע אמריקנית ו/או ישראלית. מהלכים צבאיים חשאיים בים התיכון', את הפרטים הבאים: 
שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב Sergey Lavrov, אמר ביום שני 2.4 באיריוואן בירת ארמניה, כי מכת מנע (אמריקנית, או/ו ישראלית) על תוכנית הגרעין האיראנית תהווה הפרה של החוק הבינלאומי. הערה זו נעצרה על הסף של איום רוסי לפעול נגד מפירי החוק הבינלאומי, כלומר נגד ארה''ב וישראל.   לעמדה רוסית זו מצטרפת עמדתו  של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי מיום חמישי 29.3, שאמר כי 'איראן מתנגדת בחריפות לכל מעורבות זרה בסכסוך בסוריה, והיא(איראן) תגן על דמשק, כדי שהיא תוכל להמשיך ב'התנגדות' לישראל. משקיפים צבאיים מערביים רואים בשתי הערות אלה יצירת חזית צבאית-מדינית רוסית-איראנית, אשר מטרתה לא רק להגן על המתקנים הגרעיניים האיראניים, אלא מטרתה היא להגן על האינטרסים האיראניים מהמפרץ הפרסי ועד הים התיכון.  שתי המדינות פועלות ביחד, לאחר ההצלחה של מדיניותן בסוריה.
המקורות של תיקדבקה במוסקבה ובטהרן מדווחים, כי שתי הבירות מגיבות על שני מהלכים שארצות הברית יזמה באזור:
1. וועידת 'ידידי סוריה' שהתכנסה ביום א' 1.4 באפריל. למרות שארצות הברית נמנעה מלהכריז בוועידה זו על תמיכה ישירה בצבא המורדים-צבא סוריה החופשית FSA, הודיעו ביום ב' 2.4 סעודיה וקטאר, כי הם מקימות קרן בינלאומית שתתחיל לשלם משכורות לחיילי המורדים, זאת כדי לעודד עריקה של קצינים וחיילים סוריים נוספים מהכוחות הנאמנים לנשיא סוריה בשאר אסד. במילים אחרות, המעורבות הצבאית הערבית בסוריה מעמיקה.
2. תרגיל הצי החשאי נובל דינה 12 Noble Dina,שעורכים הציים של ארה''ב, ישראל, יוון, ואיטליה, באזור הימי הענקי המשתרע מהאי כרתים ביוון, מול חופיה  הים תיכוניים של טורקיה, קפריסין, ועד לבסיסי חיל הים הישראלי בחיפה ובאשדוד.
תרגיל זה החל ביום חמישי  29.3, ושום מקור צי  אווירי או צבאי של המדינות המשתתפות בו, מוכן להודות בעצם קיומו, למסור עליו פרטים, או לנקוב בתאריך לסיומו. לפי כמה מקורות התרגיל הסתיים ב-5 באפריל, אולם אין לכך כל אישור.
נראה כי הרוסים והאיראנים מחברים בין שתי התפתחויות אלה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי אחת ההערכות המערביות הבולטות ביותר לגבי התרגיל  הימים האווירי הזה, כי בהתחשב בשטח הענקי הימי-האווירי ללא תקדים בו נערך התרגיל, כל אזור מזרח הים התיכון, מדובר בתנועה ימית ואווירית בהיקף המצביעה על האפשרות כי ארבעת המדינות המשתתפות בו מתרגלות מהלכים צבאיים בשטח המקביל למפרץ הפרסי ולמפרץ עדן. מקורות צי מערביים בנאפולי, אמרו למקורות הצבאיים שלנו כי כוחות הצי האמריקנים הישראליים, היוונים, והאיטלקים, מקבלים סיוע וגיבוי מאוניות של הצי הבריטי המשייטות במרכז הים התיכון, וליד מצרי גיברלטר. עוד אמרו המקורות המערביים, כי בראש הכוחות האמריקנים המשתתפים בתרגיל נמצא נושאת המטוסים האמריקנית 'אנטרפרייז' וכוח התקיפה שלה USS Enterprise Strike Force, ומיד עם סיומו היא תפליג לעבר תעלת סואץ, משם תעבור לים האדום ולמפרץ הפרסי. עם חצייתה של 'האנטרפרייז' את תעלת סואץ וכניסתה למפרץ עדן, יגיע מספר נושאות המטוסים האמריקניות מול איראן לשלוש.
מקורות צבאיים יוונים מוסרים, כי ישראל מפעילה בתרגיל ספינות טילים, צוללות, מטוסי קרב, ומסוקי תקיפה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות