בתגובה על הטבעת סיירת הטילים המונחים הרוסית מוסקבה שלח חיל האוויר הרוסי את המפציץ  העל קולי הכבד הגרעיני מדגם טופולב TU-60 מעל שמי אוקראינה. צבא רוסיה פתח באופנסיבה במזרח

בפעם הראשונה במלחמה באוקראינה שלח חיל האוויר הרוסי, ביום ב' 18.4, מפציץ כבד גרעיני מדגם טופולב TU-60 מעל שמי אוקראינה, כשהוא מלווה במטוסי קרב רוסיים. מקורות ביון במערב מעריכים כי המפציץ הגרעיני נשלח כאות אזהרה של הקרמלין, לאחר טיבועה השבוע של סיירת הטילים המונחים 'מוסקבה' Moskva על ידי טילים אוקראינים.
במפגן צבאי בו השתתפו המלחים של הסיירת הרוסית בסוף השבוע, ותמונות ממנו פורסמו על ידי משרד ההגנה הרוסי, נראו רק כ-250 מלחים מצוות האונייה, שבדרך כלל מנה 500 איש.  
אובדנה של סיירת הטילים המונחים הרוסית, כמוה ישנן בצי הרוסי רק עוד שתי סיירות דומות, נחשבת למכה הצבאית הקשה ביותר שרוסיה ספגה  במשך שבעה השבועות בהן המלחמה מתחוללת.
נשיא אוקראינה וולדומיר זלנסקי חזר כמה פעמים בימים האחרונים על אזהרתו כי צבא רוסיה עומד להשתמש בנשק גרעיני במלחמה. זלנסקי קרא לאוכלוסייה בארצו להתכונן לקראת התקפה גרעינית וקרא לתושבים להצטייד בגלולות נגד קרינה.
המפציץ הגרעיני TU-60 המכונה ברוסיה 'הברבור הלבן'  ובנאט"ו 'בלאקג'אק' Blackjack הוא המפציץ העל קולי הגדול ביותר בעולם. המפציץ מסוגל לטוס מסביב לכדור הארץ ולשגר מנקודה מסוימת עשרות טילים ופצצות גרעיניות.
להלן ההתפתחויות האחרונות במלחמה באוקראינה נכון ליום שני 18 באפריל:
1. למרות ההכחשות האוקראיניות נראה כי הצבא הרוסי הצליח לכבוש סוף סוף את עיר הנמל מריופיל  Mariupol. הכוחות הרוסיים כבשו את הנמל שבעיר ביום א' 17.4. בעיר נשארו כמה כיסי התנגדות אוקראינים בודדים כשהם מוקפים על ידי כוחות שריון רוסיים גדולים.
2. ייבגני פריגוזין, הנחשב כמפקד של 'כוח וואגנר' הרוסי Evgeny Prigozhin of the Wagner Group, וכאחד האנשים המקורבים ביותר לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הגיע בימים האחרונים למזרח אוקראינה שם הוא פועל ביחד עם המפקד החדש של צבאות רוסיה באוקראינה הגנרל  אלכסנדר דוורניקוב  General Alexander Dvornikov, לארגן את הכוחות הרוסיים לקראת פתיחת אופנסיבה חדש במזרח אוקראינה.
3. הצבא הרוסי ממשיך לרכז כוחות מסביב לערים האוקראיניות  איזום, פופאסנה, רוביזאן וסברודנצק, Izyum, Popasna, Rubizhne and Severodonetsk, כהכנה לקראת פתיחת האופנסיבה הרוסית במזרח אוקראינה.
4. הצבא הרוסי ריכוז עד כה במזרח אוקראינה 22 גדודים טקטיים קרביים battalion tactical groups-BTGs, כהכנה לקראת האופנסיבה שהם עומדים לבצע במזרח.
5. קפאון מוחלט שורר בשיחות בין נציגים רוסיים ונציגים אוקראיניים על הפסקת המלחמה או על הכרזת שביתת נשק. נראה כי שני הצדדים מחכים לראות מה תהיינה התוצאות של האופנסיבה הרוסית במזרח.
6. ביום שני 18.4, פתח הצבא הרוסי במתקפה רחבה במזרח אוקראינה. כוחות רוסיים מתקדמים בחזית שאורכה כ-500 ק"מ.


Print Friendly, PDF & Email